کهگیلویه و بویراحمد مقصد تورهای ایرانگردی می شود

مشاور امور بانوان و خانواده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده و تفاهم نامه با ۲ آژانس ایرانگردی این استان مقصد تورهای ایرانگردان می شود.

ایرنا: فریبا رحمان‌پور روز جمعه اظهار کرد: کهگیلویه و بویراحمد با توجه به راه های زمینی زیبا با استان های فارس،چهارمحال بختیاری، خوزستان و بوشهر می تواند یکی از مقاصد خوب ایرانگردی به ویژه طبیعت گردی باشد.

در چهار ماهه نخست سال جاری ۲ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۲۹۲ گردشگر داخلی از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان دیدن کردند.

بارگاه بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) در ۸۰ کیلومتر شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران پرجاذبه ترین نقطه گردشگری فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد است.

آبشار یاسوج، کوه گل، چشمه میشی،تنگ مهریان، تنگ تامرادی، دامنه های کوه دنا و غار ده شیخ از جاذبه های طبیعی مناطق سردسیری استان است که در فصل تابستان میزبان هزاران گردشگر است.

پل بریم باشت، شهر تاریخی دهدشت،مجموعه تاریخی خیرآباد در گچساران،تنگ سولک از جمله جاذبه های تاریخی مناطق گرمسیری استان هستند که در فصول پاییز،زمستان و بهار مقصد گردشگران زیادی است.

گردنه شلالدون، رود رونه، دامنه های کوه خامی،چشمه بلقیس چرام، دشت های دیل و گناوه و برم الوان از جاذبه های طبیعی مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد است.

وی بیان کرد: تفاهم نامه دیگری نیز با معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری امضا شده که براساس آن تمام ضوابط صدور مجوز فعالیت استارتاپ های گردشگری و صنایع دستی استان انجام می شود.

استارتاپ یا شرکت نوپا، به یک شرکت یا کسب‌ و کار گفته می‌شود که به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده ‌است، رشد سریعی دارد و برای تولید راهکاری نوآورانه و دوام‌ پذیر برای رفع یک نیاز در بازار شکل گرفته ‌است.

مشاور امور بانوان و خانواده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به وجود ۲ صنایع دستی میخک و گلیم که می تواند به عنوان یک برند در کهگیلویه و بویراحمد در سطح کشور مطرح شود گفت: برای انجام آموزش های تخصصی فعالان صنایع دستی در استان اعلام آمادگی وجود دارد.

رحمان پور همچنین از برنامه ریزی برای ثبت ملی روستای سربیشه به عنوان یک قطب صنایع دستی استان در آینده نزدیک خبر داد.

مشاور امور بانوان و خانواده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: ثبت روستای سربیشه از توابع شهرستان گچساران در مراحل پایانی است.

روستای سربیشه از سال‌های دور تاکنون مرکز آموزش و تولید صنایع دستی، داری مانند گلیم، قالیچه و جاجیم بوده است.

این روستا که در مسیر جاده ارتباطی گچساران به شیراز قرار دارد به دلیل آب و هوای بهاری در فصل زمستان، تولیدات صنایع دستی، پوشش محلی و زیبای زنان و مردان نزدیکی به رودخانه و قرار داشتن در دشتی با مزارع و کشتزارهای زیبا از مناطق منحصر به فرد کهگیلویه و بویراحمد است

کهگیلویه وبویراحمد با بیش از ۱۶ هزار کیلومتر مربع وسعت بین استان‌های فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خوزستان واقع شده است.

این استان دارای دو منطقه سردسیری و گرمسیری است.

شهرستان‌های بویراحمد و دنا در منطقه سردسیری قرار گرفته‌اند و شهرستان‌های گچساران، باشت، چرام، کهگیلویه، لنده و بهمئی هم در منطقه گرمسیری واقع شده‌اند.

افزون بر ۲ هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد ۷۵۰ مورد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

The post کهگیلویه و بویراحمد مقصد تورهای ایرانگردی می شود appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *