زاینده رود دوباره جان گرفت

اصفهان، وقت‌هایی که زاینده رود آب ندارد، خیلی دلگیر است و آدم دلش نمی‌خواهد سروکله‌اش اطراف زاینده‌ رود پیدا شود. همه جا حرف خشکی زاینده رود است و روحیه مردم به گفته خیلی از اصفهانی‌ها چندان خوش نیست، ولی فردا(چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه) آب به پل‌های اصفهان می‌رسد و هم چشم ما و هم اصفهانی‌ها، بعد از نزدیک به دو سال روشن می‌شود.

آخرین باری که زاینده رود در اصفهان جاری شد، فروردین ماه سال ۹۶ بود. سالی که هنوز میشد خوش و خرم کنار زاینده رود نشست. ساعت‌ها به آب نگاه کرد و غرق تماشای آدم‌هایی که قایق‌سواری می‌کردند یا آنهایی که برای پرنده‌ها غذا می‌ریختند، شد.

خشکی زاینده رود

وجود آب باعث می‌شد آوازه‌خوان‌های اطراف رودخانه هم با شور و نشاط بیشتری زیر آواز بزنند و پیاده‌روی روی پل‌ها هم مثل مواقعی باشد که رودخانه پرآب بود. اما زاینده رود که خشک شد، خیلی از اصفهانی‌ها ترجیح می‌دانند اطراف زاینده رود نروند و چشم‌شان به رودخانه خشک نیافتد. یک سر درد دل مردم در تاکسی و مغازه و خیابان، به خشکی رودخانه می‌رسید، انگار خشک شدن رودخانه به همه تار و پود زندگی آنها رسوخ کرده باشد و مرهمی باشد بر دردها.

زاینده رود یا زنده رود به معنی رود زندگی بخش است، وجودش به گفته اصفهانی‌ها حال آدم را خوب می‌کند و نبودنش باعث افسردگی می‌شود.

قایق سواری در رودخانه زاینده رود

این رودخانه، بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران به شمار می‌رود، اما در ۱۵ سال گذشته، به دنبال کم شدن بارش، بارگذاری‌های بی‌رویه، وجود طرح‌های آبخیزداری در بالادست و انتقال آب به استان‌های همجوار، میزان ورودی آب به سد زاینده‌رود به حداقل رسیده و رودخانه رو به خشکی رفته. بنابراین آبی هم وجود ندارد که بتواند جوابگوی کشاورزان غرب و شرق اصفهان باشد.

بیشتر بخوانید: باغ پردنگان اصفهان کجاست؟

سال قبل باران و برف چندانی نبارید و بنابراین انتظارها برای بازگشایی زاینده رود راه به جایی نبرد. اما امسال فرق می‌کند. بارش‌ها انقدر بوده که سد پر شود و  بتوانند دریچه‌هایش را باز کنند. حجم آب ذخیره شده در سد زاینده رود ۱۹۰ میلیون مترمکعب است و قرار است آب آن برای کشت پاییزه کشاوران مورد استفاده قرار بگیرد.

زاینده رود امروز عکس‌های بازگشایی رودخانه زاینده رود پر است از شور و شوق. آدم‌هایی که وسط رودخانه خشک ایستاده‌اند و آب از زیر پایشان می‌گذرد، آبی که اینهمه مدت برایش انتظار کشیده‌اند و مثل آدمی از سفر برگشته عزیز است.

رودخانه زاینده رود

آب زاینده رود، قرار است فقط ۲۰ روز باز بماند و بعد از آن دوباره دریچه‌های سد بسته می‌شود، دوباره کسی دلش نمی‌خواهد در موقع بی‌آبی به اصفهان برود یا طرف رودخانه آفتابی شود، اما در این ۲۰ روز می‌توان حسابی کنار رودخانه نشست و تلافی آنهمه انتظار را درآورد.

بیشتر بخوانید: هتل های اصفهان نزدیک پل خواجو کدامند؟

نوشته زاینده رود دوباره جان گرفت اولین بار در وبلاگ اسنپ تریپ. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *