برداشت چوب از جنگل‌های ثبت جهانی ممنوع / طرح تنفس جنگل‌ها تداوم پیدا کند

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با این ثییت جهانی جنگل‌های هیرکانی طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌های شمال کشور برای همیشه ماندگار و اهمیت آن دو چندان شده است.

چمدان: خلیل آقایی با اشاره به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ایران گفت: تنها راه برای رونق تولید کارگاه‌ها و کارخانه‌های مصرف کننده چوب در کشور واردات و زراعت چوب است.

وی در پاسخ به برخی انتقادات از طرح تنفس جنگل گفت: هیج کس حق ندارد طرح تنفس جنگل را زیر سئوال ببرد و همه باید بدانند که این طرح تنها یک طرح پنج ساله نیست بلکه باید تداوم داشته باشد و همه باید قبول کنیم که برای تامین چوب واحدهای تولید راهی غیر از واردات و زراعت نداریم.

طرح تنفس جنگل از مصوبات مجلس شورای اسلامی که از اواخر سال ۹۵ به اجرا گذاشته شد. بر اساس این طرح هرگونه برداشت چوب از جنگل ممنوع است و همچنین تمامی شرکت‌های فعال در برداشت چوب طی مدت سه سال از آغاز اجرا باید فعالیتشان را تعطیل کنند و دولت نیز حق تمدید قرارداد آنها را ندارد.

وی با اعلام اینکه برداشت چوب از جنگل تا پیش از اجرای طرح تنفس هر ساله افزایش می‌یابد، گفت: تاکید می‌کنم که ما نمی‌توانیم طرح تنفس جنگل را تعطیل کنیم، اما در واردات چوب مشکلی نداریم و تسهیل‌گری هم می‌کنیم و حتی برای حل مشکل آفات احتمالی از واردات چوب، کارشناس به مبدا واردات برای کنترل اعزام می‌کنیم.

آقایی زراعت چوب را از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین چوب مورد نیاز کشور دانست و افزود: برای برداشت درختان شکسته و افتاده هم طبق مقررات باید مزایده برگزار شود و هر شرکت کننده‌ای ‌که بیشترین قیمت را اعلام کند می‌تواند این کار را انجام دهد.

رئیس سازمان جنگل‌ها از طرح موضوع درختان افتاده برای زیر سئوال بردن طرح تنفس جنگل انتقاد کرد و گفت: جمع آوری درختان شکسته و افتاده را از سال قبل شروع کردیم ولی مشکل اصلی درختان شکسته و افتاده نیست.

آقایی طرح این موضوع را که درختان افتاده و شکسته می‌تواند بخشی از نیاز چوب کشور را تامین کند، نادرست دانست و تاکید کرد: همه باید بدانند که درختان شکسته فقط حالت مسکن و آسپرین را برای کارخانه‌ها و کارگاه‌های مصرف کننده چوب دارد و راه حل اصلی در واردات و زراعت چوب است و برای زراعت چوب حمایت می‌کنیم، زمین در اختیار قرار می‌دهیم و تسهیلات می‌پردازیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین وی در پاسخ به درخواست کارخانه چوب و کاغذ مازندران مبنی بر اینکه سازمان جنگل‌ها درختان شکسته و افتاده را تحویل این شرکت دهد، گفت: این کار غیر قانونی است برای اینکه نیازمند ترک تشریفات است و ما هم چنین اختیاری نداریم.

طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل مبتنی بر برنامه ششم و مصوب مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن دولت موظف است از زمان اجرای این طرح (اواخر سال ۹۵) هیچ قرارداد پایان یافته در طرح‌های جنگلداری را تمدید نکند و وضعیت سایر قراردادهای مدت دار را هم در طول سه سال اول برنامه ششم مشخص کند.

The post برداشت چوب از جنگل‌های ثبت جهانی ممنوع / طرح تنفس جنگل‌ها تداوم پیدا کند appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *