این رفتارها را هرگز انجام ندهید

بعضی رفتارها باعث می‌شود احساس کنیم ناتوان شده‌ایم یا احساس کنیم تاثیرگذار نیستیم… با ما همراه باشید تا برای زندگی بهتر نکاتی را با هم مرور کنیم.

آرمان: با آدم‌های نادرست نشست‌وبرخاست نکنید. زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید وقت‌تان را با کسانی بگذرانید که خوشبختی را از شما می‌گیرند. اگر کسی بخواهد که در زندگی‌اش باشید، برای شما جا باز خواهد کرد. نباید برای پیداکردن جایی در زندگی کسی بجنگید. هیچ‌وقت برای بودن با کسی که ارزش شما را نادیده می‌گیرد اصرار نکنید. یادتان باشد، مهم کسانی هستند که در ناخوشی‌ها و ناملایمات زندگی کنارتان هستند؛ آنها دوستان واقعی شما هستند.

از مشکلات فرار نکنید. باید با مشکلات روبه‌رو شوید. البته این کار ساده نخواهد بود. هیچ‌کس در دنیا نیست که بتواند همه کارها را بی‌نقص انجام دهد. هیچ‌کدام از ما قادر نیستیم که مدام در حال حل‌کردن مشکل باشیم. درواقع، ما جوری ساخته شده‌ایم که گاهی ناراحت، ناامید و شکست‌خورده شویم، چون این معنی واقعی زندگی‌کردن است: روبه‌روشدن با مشکلات، درس‌گرفتن از آنها، سازگاری و حل آنها به مرور زمان.

به خودتان دروغ نگویید. زندگی ما زمانی بهتر می‌شود که از فرصت‌ها استفاده کنیم و سخت‌ترین و اولین فرصتی که می‌توانیم از آن استفاده کنیم این است که با خودمان صادق باشیم.

نیازهای خودتان را پنهان نکنید. دردناک‌ترین مساله این است که وقتی شدیدا درگیر دوست‌داشتن کسی هستید، خودتان را فراموش کنید و یادتان برود که شما هم فردی خاص هستید. باید به دیگران کمک کنید اما به خودتان هم همین‌طور. اگر قرار باشد که زمانی بیاید که به خودتان برسید و چیزهایی را که به آن علاقه دارید دنبال کنید، آن زمان همین حالاست.

سعی نکنید کسی باشید که نیستید. یکی از بزرگترین چالش‌های زندگی این است که در دنیایی که تلاش می‌کند شما را مثل بقیه کند، خودتان باشید. همیشه کسانی هستند که از شما زیباتر، باهوش‌تر، جوان‌تر، و… باشند اما این افراد هیچ‌وقت شما نیستند. خودتان را تغییر ندهید تا آدم‌ها دوستتان داشته باشند. خودتان باشید و مطمئن باشید آنهایی که باید، دوستتان خواهند داشت.

درگیر گذشته نشوید. اگر بخواهید دوباره و دوباره فصل قبلی کتاب زندگی‌تان را بخوانید، هیچ‌وقت نخواهید توانست فصل جدید زندگی‌تان را شروع کنید.

از اشتباه‌کردن نترسید. اینکه کاری انجام دهید اما اشتباه کنید ده‌مرتبه بهتر از این است که هیچ‌کاری انجام ندهید. هر پیروزی پشت سر خود مجموعه‌ای از شکست‌ها داشته است و هر شکستی پلی به سمت موفقیت است.

خودتان را به‌خاطر اشتباهات گذشته‌تان سرزنش نکنید. ممکن است به‌خاطر مسائل نادرستی گریه کرده‌اید اما هر اتفاق بدی هم که بیفتد، یک چیز مسلم است: اینکه اشتباهات به ما کمک می‌کنند فرد یا چیزهایی را پیدا کنیم که برایمان مناسب هستند. همه ما اشتباه می‌کنیم، دچار مشکل می‌شویم و خیلی وقت‌ها افسوس گذشته را می‌خوریم، اما باید بدانید که شما اشتباهات‌تان نیستید، مشکلات‌تان هم نیستید و الان اینجایید و قدرت این را دارید که بتوانید روز و آینده‌تان را آن‌طور که می‌خواهید بسازید. هر اتفاق کوچکی که قبلا در زندگی‌تان افتاده است شما را برای این لحظه آماده می‌کرده است.

سعی نکنید خوشبختی را بخرید. خیلی از چیزهایی که آرزو داریم داشته باشیم گران هستند. اما حقیقت این است که چیزهایی که واقعا ما را خوشحال و راضی می‌کنند کاملا رایگان‌اند: مثل عشق، خنده و تلاش در جهت علایقمان.

سعی نکنید برای خوشبختی‌تان به دیگران تکیه کنید. اگر با کسی که درونتان است خوشبخت و شاد نباشید، با هیچ رابطه بادوامی هم خوشحال و راضی نخواهید بود. باید ابتدا ثبات زندگی خودتان را بسازید تا بعد بتوانید آن را با کسی قسمت کنید.

وقت تلف نکنید. زیاد فکر نکنید، چون این‌کار فقط مشکل‌تراشی می‌کند. موقعیت‌ها را ارزیابی کنید و تصمیمات قاطع بگیرید. هیچ‌وقت نمی‌توانید چیزی که شهامت رویارویی با آن را ندارید تغییر دهید. پیشرفت نیازمند خطرکردن است.

فکر نکنید آماده‌ نیستید. هیچ‌کس هیچ‌وقت وقتی فرصتی پیش می‌آید، ۱۰۰% آماده نیست. چون بیشتر موقعیت‌های عالی زندگی ما را مجبور می‌کند که فراتر از محدوده امنمان قدم برداریم و این یعنی احساس راحتی نخواهیم داشت.

سعی نکنید با همه رقابت کنید. نگران کارهایی که دیگران از شما بهتر انجام می‌دهند نباشید. سعی کنید هر روز رکورد خودتان را بالا ببرید. موفقیت مبارزه‌ای است بین خودتان و خودتان.

به دیگران حسادت نکنید. حسادت هنر شمردن نعمت‌های دیگران به‌جای نعمت‌های خودتان است. از خودتان بپرسید: من چه چیزهایی دارم که بقیه حسرت آن را می‌‌خورند؟

دست از شکایت‌کردن و دلسوزی برای خودتان بردارید. مشکلات زندگی به دلیلی پیش می‌آیند. برای عوض‌کردن مسیر شما به سمتی که باید بروید، ممکن است همان موقع علت یک اتفاق را نفهمید و ممکن است برایتان خیلی سخت باشد اما اگر به گذشته و اتفاقات بد دیگری که برایتان افتاده بود نگاه کنید، خواهید دید که اکثر آنها شما را به سمت فضا، فرد، تفکر و موقعیت بهتر سوق داده‌اند. پس لبخند بزنید! بگذارید همه بدانند که امروز خیلی قوی‌تر از دیروز هستید.

کینه‌توزی نکنید. زندگی‌تان را با نفرت پیش نبرید، چون آخر کار خودتان را خیلی بیشتر از کسانی که از آنها نفرت دارید، اذیت خواهید کرد. بخشش این نیست که بگویید «کاری که در حق من کردی اشکالی ندارد.» بخشش گفتن این است: «من اجازه نمی‌دهم کاری که در حقم کردی خوشبختی من را برای همیشه نابود کند.» بخشش بهترین راهکار است. کینه‌ها را دور بریزید، به دنبال آرامش باشید و خودتان را آزاد کنید و یادتان باشد، بخشش فقط برای دیگران نیست، برای خودتان هم هست. اگر لازم بود، خودتان را هم ببخشید و سعی کنید دفعه بعد بهتر رفتار کنید.

نگذارید دیگران شما را تا سطح خودشان پایین بکشند. برای راحتی کسانی‌که نمی‌خواهند خودشان را بالا بکشند، استانداردهایتان را پایین نیاورید.

وقتتان را برای توضیح‌دادن خودتان برای دیگران تلف نکنید. دوستانتان به آن نیازی ندارند و دشمنانتان هم حرف‌های شما را باور نخواهند کرد. همان کاری را کنید که ته دلتان می‌گوید درست است.

هیچ‌وقت بدون وقفه انداختن کاری را پشت سر هم انجام ندهید. وقت نفس‌کشیدن دقیقا همان زمانی است که وقتی برای آن ندارید. اگر مدام پشت سر هم به کارتان ادامه دهید، همیشه چیزهای یکسانی به دست خواهید آورد. گاهی لازم است از کارتان دست بکشید تا همه‌چیز را واضح‌تر ببینید.

زیبایی لحظات کوچک را نادیده نگیرید. از چیزهای کوچک لذت ببرید، چون یک روز به عقب نگاه می‌کنید و می‌فهمید که چیزهای بزرگی بوده‌اند. بهترین قسمت زندگی‌تان همان لحظات کوچک و بی‌نام و نشانی است که به کسی که برایتان مهم است لبخند می‌زنید.

سعی نکنید همه‌چیز ایده‌آل و بی‌نقص باشد. دنیای واقعی به ایده‌آل‌گراها جایزه نمی‌دهد، به کسانی پاداش می‌دهد که کار انجام می‌دهند.

آسان‌ترین راه را دنبال نکنید. زندگی آسان نیست، مخصوصا وقتی برای به دست آوردن چیز باارزشی برنامه‌ریزی می‌کنید. راه آسان را انتخاب نکنید. کاری غیرعادی انجام دهید.

اگر همه‌چیز بر وفق مرادتان نیست، تظاهر نکنید که این‌طور است. لازم نیست همیشه وانمود کنید که قوی هستید و نیازی هم نیست که مداوم ثابت کنید که همه‌چیز خوب پیش می‌رود. نگران اینکه بقیه چه فکر می‌کنند هم نباشید. اگر لازم است گریه کنید. هرچه زودتر این کار را کنید، زودتر قادر خواهید بود دوباره لبخند بزنید.

دیگران را به‌خاطر مشکلاتتان مقصر ندانید. اینکه تا چه اندازه بتوانید به آرزوهایتان دست پیدا کنید به این بستگی دارد که تا چه اندازه مسئولیت زندگی‌تان را قبول می‌کنید. وقتی دیگران را به‌خاطر اتفاقاتی که برایتان می‌افتد مقصر بدانید یعنی از مسئولیت شانه خالی می‌کنید و به دیگران قدرت نفوذ به آن بخش از زندگی‌تان را می‌دهید.

لازم نیست برای همه، همه‌کس باشید. این‌کار غیرممکن است و فقط خسته‌تان خواهد کرد. اما لبخندزدن به دیگران می‌تواند دنیا را تغییر دهد. شاید نه کل دنیا را، ولی دنیای آن آدم‌ها را مطمئنا تغییر خواهد داد.

زیاد نگران نباشید. نگرانی مشکلات آینده را حل نخواهد کرد، فقط لذت‌های امروز را هم از شما خواهد گرفت. یک راه اینکه بفهمید چیزی ارزش نگران‌بودن را دارد یا نه این است که از خودتان بپرسید: «این مساله در یک‌سال آینده مهم خواهد بود؟ در سه‌سال آینده چطور؟ در پنج‌سال چه؟» اگر این‌طور نبود، پس ارزش نگران‌بودن را ندارد.

روی چیزی که نمی‌خواهید اتفاق بیفتد متمرکز نشوید. روی چیزهایی متمرکز شوید که می‌خواهید اتفاق بیفتند. تفکر مثبت از لازمه‌های هر موفقیت است. اگر هر روز صبح با این فکر بیدار شوید که اتفاقی فوق‌العاده در زندگی‌تان خواهد افتاد و به آن توجه دقیق کنید، خواهید دید که حق با شما بوده است.

قدرناشناس نباشید. زندگی‌تان خوب باشد یا بد، هر روز شکرگزار بخاطر آن از خواب بیدار شوید. مطمئن باشید کسی در جایی دیگر از جهان وضعیتی بسیار بدتر از شما دارد. بجای اینکه به چیزهایی که ندارید فکر کنید، سعی کنید به چیزهایی فکر کنید که دارید و دیگران افسوس آن را می‌خورند.

The post این رفتارها را هرگز انجام ندهید appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *