آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و جهان

طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران از نظر رقابت‌پذیری بازار قیمت در صنعت گردشگری، رتبه نخست دنیا را در سال۲۰۱۹ از آن خود کرده است؛ در نتیجه میزان هزینه‌ای که مسافران در ایران می‌کنند از همه دنیا کمتر است.

همشهری: رتبه اول دنیا در این زمینه به‌خاطر مسائلی چون مالیات اندک روی بلیت‌ها و خدمات، هزینه‌های کم فرودگاه (هفتم در جهان)، هزینه اندک سوخت و رفت‌وآمد (پنجم در جهان) و قدرت خرید بالای مسافران (پنجم در جهان) به‌دست آمده است. با این اوصاف ایران از نظر جذب گردشگر رو به بهبود می‌رود. در سال۲۰۱۷ ایران در جذب توریست کمی عقب ماند و ۱٫۵درصد کمتر از سال۲۰۱۶ به این کشور سفر کردند اما در ۲۰۱۷ معادل ۴میلیون و ۸۰۰هزار نفر به ایران آمدند. این رقم در ۲۰۱۸تقریبا دوبرابر شد و با وجود تحریم‌های بین‌المللی آمریکا، ایران توانست ۷میلیون و ۲۹۰هزار گردشگر را بپذیرد. در سال ۲۰۱۹ اوضاع از این نیز بهتر است. از ابتدای بهار تا پایان تابستان امسال، ایران توانسته ۵میلیون نفر گردشگر ورودی داشته باشد و طبق تجربیات سال‌های گذشته این میزان هر چه جلوتر برویم بیشتر هم خواهد شد اما این رشد تعداد گردشگر فقط مختص ایران نیست و دنیا نیز به سمت افزایش تعداد گردشگران پیش رفته است. به‌گونه‌ای که در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران در دنیا بیشترین رشد را بعد از سال۲۰۱۰ داشته است. به‌نظر می‌رسد که مردم تمایل بیشتری می‌یابند تا روزهای بیشتری از عمر خود را در سفر بگذرانند.

چه کسانی بیشتر برای سفر خرج می‌کنند؟

ملت‌هایی هستند که به‌خاطر اقتصاد رو به رشد، گردش و سفر به اولویت زندگی‌شان تبدیل شده است و خرج کردن در سفر برای آنها بسیار عادی است. در ادامه می‌بینیم که مردم کدام کشورها در سال ۲۰۱۸بیشترین هزینه را برای سفر کرده‌اند.

چین

۲۷۷/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

البته که با اقتصاد رو به رشد چین و جمعیت یک‌میلیارد‌و۴۰۰میلیون‌نفری این کشور، جای تعجب نیست که بدانیم آنها در خرج کردن برای گردشگری در دنیا اول هستند. خیلی از کشورها نیز محدودیت‌های ویزا را برای کشور چین برداشته‌اند که سفر را برای مردم آن راحت‌تر هم می‌کند.

آمریکا

۱۴۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

ظاهرا گردشگران آمریکایی بیشتر دوست دارند هنگام سفر استراحت کنند. ۶۵درصد آنها به قصد تفریح سفر کرده‌‌اند و ۲۷درصد دیگر به قصد دیدار با دوستان و فامیل. به‌طور میانگین هر آمریکایی در سال ۱۶شب را در سفر گذرانده و ۲٫۵مسافرت خارجی رفته است.

آلمان

۹۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

مقاصد اروپایی محبوب آلمانی‌ها برای سفر، اسپانیا، ایتالیا، یونان، فرانسه، انگلستان و بلژیک است. خارج از اروپا، آلمانی‌ها بیشتر کشورهای شرق دور مثل چین و تایلند و جزایر کارائیب‌را ترجیح می‌دهند. دلیل اینکه آنها زیاد خرج سفر می‌کنند شاید این باشد که معمولا مسافرت‌های طولانی می‌روند.

انگلیس

۷۵/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

تعداد سفرهای آنها زیاد است. انگلیسی‌ها در طول سال ۲۰۱۷معادل ۷۲میلیون سفر خارجی را به نام خود ثبت کرده‌اند. اسپانیا و جزایر آن از محبوب‌ترین مقاصد آنهاست. بعد از آن فرانسه، ایتالیا و آمریکا دیگر مقاصد محبوب آنها به شمار می‌آیند.

فرانسه

۴۷/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰

فرانسوی‌ها هر زمان که در حال گشت‌و‌گذار در شهر خود نیستند، در حال حرکتند. توریست‌های فرانسوی بیش از ۴۴میلیون‌سفر شبانه و ۲۹میلیون‌سفر روزانه در سال ۲۰۱۷داشته‌اند و بیشترین وقت خود را در پرتقال، بلژیک، انگلستان، ایتالیا و بیش از همه در اسپانیا گذرانده‌اند.

کدام کشورها برای پذیرش گردشگر از همه آماده‌ترند؟

اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن و آمریکا کشورهایی با بیشترین آمادگی و امکانات برای مسافران هستند. این لیست بر اساس جدیدترین رده‌بندی توریست و مسافرت از سوی انجمن جهانی اقتصاد منتشر شده است. آخرین نسخه این رده‌بندی ۲سال پیش منتشر شده بود و از آن زمان تغییرات اندکی در این فهرست ایجاد شده است. انگلستان کمی پایین‌تر رفت و پشت ایالات‌متحده آمریکا جای گرفت. حالا چه چیزی این مقاصد را برای مسافران جذاب کرده است؟ اسپانیا از سال ۲۰۱۵در رتبه برترین کشور در این زمینه ایستاده است. شهرت این کشور با تکیه بر منابع غنی فرهنگی و طبیعی در سطح جهانی بیشتر شد. شهرهای پرجنب‌و‌جوش و ساحل‌های آفتابی و برنامه‌های فرهنگی متنوع این کشور از فستیوال‌های قرون‌وسطایی تا هنر معاصر باعث شده تا این کشور در رقابت برای جذب گردشگر موفق‌ترین باشد. زیرساخت‌ها یک شاخص مهم دیگر در این رده‌بندی بوده است و اسپانیا در این زمینه رتبه بسیار بالایی دارد. این کشور در طول یک دهه گذشته میلیون‌ها یورو برای بهبود جاده‌ها و گسترش مسیرهای ریلی و توسعه فرودگاه‌ها هزینه کرده است. در این رده‌بندی که ۱۴۰کشور دنیا در آن بررسی شده‌اند، آنها امتیازبندی نیز شده‌اند. امتیاز ۷یعنی بهترین و امتیاز یک به‌معنای بدترین وضعیت است. اسپانیا با ۵٫۴امتیاز بهترین کشور و یمن با ۲٫۴امتیاز بدترین کشور است و در جایگاه ۱۴۰قرار دارد.

در رده‌بندی کشورها از نظر آمادگی برای پذیرش گردشگر، اسپانیا با امتیاز ۴/۵(از ۷امتیاز) در رتبه اول ایستاده است. ایران در فهرست رده‌بندی کشورهای دنیا از نظر آمادگی و میزان رقابت برای پذیرش گردشگر، رتبه ۸۹ و امتیاز ۳٫۴(از ۷) را دارد. از میان کشورهای خاورمیانه، امارات از نظر آمادگی برای پذیرش گردشگر بالاترین جایگاه را به‌خود اختصاص داده و در رتبه۳۳ ایستاده است.

گردشگری

بیشترین بازدیدکنندگان ایران از کدام کشورها هستند؟

۱۰ کشور برتر که بیشترین مسافر وارد آن شده است

هر سال سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) فهرستی از کشورهایی با بیشترین تعداد گردشگر منتشر می‌کند. فهرستی که در پایان سال۲۰۱۸ از سوی این سازمان منتشر شده است را مرور می‌کنیم.

فرانسه ۸۶/۹۰۰/۰۰۰

برای علاقه‌مندان فرهنگ در اینجا شکارهای بسیاری وجود دارد: از برج معروف ایفل گرفته تا قلعه‌های دره لوآر.

اسپانیا ۸۱/۸۰۰/۰۰۰

این کشور فقط در ساحل‌های زیبا خلاصه نمی‌شود. مناطق تاریخی بسیاری برای تماشا و فرهنگی غنی برای تجربه در پایتخت این کشور یعنی مادرید و کلانشهر بارسلون و بعضی شهرهای سنتی وجود دارد.

آمریکا ۷۶/۹۰۰/۰۰۰

آمریکا هم پارک‌های ملی بزرگ طبیعی دارد و هم شهرهای پرجنب‌و‌جوشی که توریست‌های خارجی از آنها دیدن می‌کنند. طبق آمار، نیویورک، لس‌آنجلس، واشنگتن و سانفرانسیسکو بیشترین گردشگران را به‌خود جذب می‌کنند.

چین ۶۰/۷۰۰/۰۰۰

چین با داشتن شهرهای باستانی، مناطق تاریخی و ایجاد تنوع غذایی به نفع گردشگری هر روز به‌عنوان یک مقصد گردشگری محبوب‌تر می‌شود. حتی در یک شهر پرجمیعت مثل پکن، گوشه‌های مخفی مملو از میراث‌فرهنگی و محلی را می‌توان یافت.

ایتالیا ۵۸/۳۰۰/۰۰۰

در ایتالیا امکان تجربه انواع مختلف گردشگری وجود دارد؛ هم می‌توانید به ساحل بروید، هم به باغ‌های زیتون در روستاها یا اینکه به کوهستان‌های چشم‌نواز سفر کنید. طبق پیش‌بینی‌ها تعداد گردشگران در این کشور باز هم بیشتر خواهد شد.

مکزیک ۳۹/۳۰۰/۰۰۰

مکزیک جایگاه خود را بالا کشیده است و توانسته روسیه را از فهرست ۱۰شهر پربازدید دنیا بیرون بیندازد. تعداد گردشگرانی که به مکزیک می‌روند از کل گردشگرانی که منطقه کارائیب را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند(۲۵میلیون نفر) بیشتر است.

انگلستان ۳۷/۷۰۰/۰۰۰

اگرچه شاید تعداد گردشگران انگلستان با کشوری مثل ایتالیا خیلی فاصه داشته باشد، اما توانسته است به شکل شگفت‌انگیزی ۲پله جایگاه خود را ارتقا دهد.

ترکیه ۳۷/۶۰۰/۰۰۰

ترکیه که در نقطه‌ای میان آسیا و اروپا قرار گرفته است به فرهنگ متمایز، سنت‌های قدیمی و چشم‌اندازهای متنوع شهرت دارد.

آلمان ۳۷/۵۰۰/۰۰۰

خیلی از شهرهای بزرگ آلمان تبدیل به آهن‌ربای توریست شده است. جشن اکتبر مونیخ بیشترین درصد جذب گردشگر را دارد و برلین و فرانکفورت هم بیشتر عاشقان معماری و حال و هوای اروپایی را جذب خود می‌کنند.

تایلند ۳۵/۴۰۰/۰۰۰

نفوذ تایلند در حوزه گردشگری همیشه بالا بوده است و همچنان به عنوان محبوب ترین کشور برای بازدید در آسیای جنوب شرقی رتبه بندی می شود. تایلند با داشتن بهترین سواحل آسیای جنوب شرقی، غذاهای ارزان و فضای راحت، جمعیت زیادی از گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کند.

گردشگری

سهم قاره ها از درآمد گردشگری

خاورمیانه ۴%

اروپا ۵۱%

آسیا و اقیانوسیه ۲۴%

آفریقا ۵%

آمریکا ۱۶%

سهم قاره‌ها ازگردشگران ورودی

خاورمیانه ۵%

اروپا ۳۹%

آسیا و اقیانوسیه ۲۹%

آفریقا ۳%

آمریکا ۲۴%

The post آمارها و برآوردها درباره جزئیات گردشگری در ایران و جهان appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *