کشف و ضبط ۱۸ هزار اثر فرهنگی در عملیات گسترده بین‌المللی

مقام‌های گمرگ و دیگر بخش‌های اجرای قانون از ۲۹ کشور دنیا با هماهنگی گارد مدنی اسپانیا و تحت حمایت یوروپل، اینترپل و سازمان جهانی گمرک، بیش از ۱۸ هزار قلم آثار فرهنگی شامل آثار باستان‌شناسی، سکه، نقاشی، آلات موسیقی و مجسمه را کشف و ضبط کردند.

ایرنا: به گزارش تارنمای خبری «شیپس اند پورتس» (shipsandports) که یک شرکت ارتباطات کشتیرانی و بنادر است، در جریان این عملیات با اسم رمز «ماموریت پاندروا ۳» دستگاه‌هایی چون فلزیاب‌ها که امکان قاچاق آثار فرهنگی را فراهم می‌کند، کشف و ۵۹ نفر در همین رابطه بازداشت شدند.۹۱۰۹

بیشتر اقلامی که در جریان این عملیات کشف و ضبط شده از کشورهای اروپایی است، اگرچه بیش از ۳۰ قلم با مبدا کشورهای غیراروپایی همچون کلمبیا، مصر، عراق و مغرب به دست آمده است.

در جریان این عملیات، هزاران مامور پلیس و گمرک برای تمرکز بر بازار آنلاین گماشته شدند تا مانع فعالیت گروه های تبهکار دخیل در قاچاق اقلام فرهنگی و میراثی، شوند.

گروه های تبهکار از پلتفرم های دیجیتالی چون وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان‌های مختلف برای فروش آثار هنری و فرهنگی استفاده می کردند.

در جریان این عملیات، یک گشت سایبری از طرف پلیس هلند سازمان‌دهی شد و ۲۶ کارشناس از ۲۱ کشور مختلف دنیا، یوروپل (ژلیس اروپا)، اینترپل (پلیس بین‌الملل) و سازمان جهانی گمرک در آن شرکت کردند. در مجموع ۱۶۹ وب سایت مشکوک رصد شد که در نهایت به کشف و ضبط آثار بسیاری انجامید.

با توجه به ابعاد بین‌المللی قاچاق آثار هنری، تعدادی واحد هماهنگ‌کننده عملیاتی از طرف یوروپل، اینترپل و سازمان جهانی گمرک تاسیس شد تا زمینه را برای مبادله اطلاعات و انتشار هشدارها میان نهادهای مبارزه با قاچاق فراهم کند.۹۱۰۹

گفته می‌شود یوروپل با تسهیل مبادله اطلاعات و حمایت عملی و تحلیلی، نقشی مهم در اجرای این عملیات ایفا کرد.

The post کشف و ضبط ۱۸ هزار اثر فرهنگی در عملیات گسترده بین‌المللی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *