چهار بنای تاریخی در ارگ بم مرمت می‌شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از مرمت همزمان چهار بنای تاریخی در ارگ بم خبر داد.

ایرنا: مجتبی شفیعی افزود: هم اکنون مرمت و بازسازی مدرسه میرزا نعیم، کاروانسرا، مسجد جامع و اصطبل ارگ تاریخی بم از محل اعتبارات استانی و به شیوه پیمانی با نظارت کارشناسان پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن در حال انجام است.

وی بیان کرد: طی این فاز مرمتی بخشهایی که در زلزله سال ۱۳۸۲ آسیب دیده بود براساس طرح مرمتی مصوب مورد مرمت قرار می گیرند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه های مرمتی مذکور نزدیک به ۴۰ درصد است، تصریح کرد: این سومین مرتبه ای است که عملیات مرمت در ارگ بم به شیوه پیمانی و از طریق به کارگیری پیمانکاران دارای رتبه مرمت آثار تاریخی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تیم کادر امانی پایگاه میراث جهانی بم مطابق برنامه های از پیش تعیین شده در سایر بخش های این بنای تاریخی نیز مشغول به مرمت و بازسازی می باشند، خاطرنشان کرد: پس از گذشت قریب به ۱۶ سال از زلزله بم، بیش از ۷۰درصد این بنای تاریخی مرمت و بازسازی شده است.

ارگ بم در نزدیکی شهر بم و در جنوب شرقی در حاشیه کویر لوت واقع شده که با قرار گرفتن در سر راه ابریشم روزگار پر رونقی را تجربه و در طول تاریخ همواره به عنوان حصاری مستحکم از شرق ایران زمین محافظت کرده است.
این بنا در سال ۱۳۴۵، با شماره ۵۱۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسید و به عنوان یکی از مقاصد اصلی و مهم گردشگران داخلی و خارجی بشمار می‌آید.

شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری شرق کرمان واقع شده است.

The post چهار بنای تاریخی در ارگ بم مرمت می‌شود appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *