نکات امنیتی برای مسافران هواپیما

یکی از اشتباهات امنیتی در فرودگاه که خیلی از افراد به آن فکر نمی‌کنند، لزوم آماده‌بودن کیف‌ها برای هرگونه بازرسی است. در صورتی که شما مجبور شوید کیف خود را باز کنید، اگر آن را با نهایت وسواس بسته‌بندی و چسب‌کاری کرده باشید، باید همه آن‌ها را باز کنید و وقت خود را هدر دهید.

شهروند: سفر هوایی و سوار شدن بر هواپیما، قوانین خاص خود را دارد که این قوانین در بیشتر کشور‌های جهان مشترک است، حتی بعضی خطوط هوایی قوانین مخصوص خود را دارد. اگر می‌خواهید با هواپیما سفر کنید، باید این هشت نکته را رعایت کنید، در غیر این صورت ممکن است وقت بیشتری در مراحل بازرسی از شما گرفته شود و این اتفاق به از دست دادن پرواز منجر شود.

بسیاری از افرادی که برای نخستین بار می‌خواهند با هواپیما سفر کنند، کنجکاو هستند بدانند چه مراحلی را باید در فرودگاه طی کنند.

۱- مایعات غیرضروری را با خود نبرید

همراه داشتن هرگونه مایعات به‌ویژه مایعات آتش‌زا مثل اسپری‌ها، استون، ژل‌های آرایشی و بهداشتی یا مواردی مثل شربت، عطر و ادکلن، لوسیون، کرم و .. ممنوع است. به جز مایعات آتش‌زا یا محرک که به‌طورکلی ممنوع است، بقیه موارد فقط در ظرفی با حجم ۱۰۰ میلی‌لیتر یا کمتر قابل حمل توسط مسافر است. فقط برخی مایعات دارویی یا رژیمی خاصی که افراد برای سلامتی خود ناچار به همراه داشتن آن هستند، آن هم پس از تایید ماموران امنیتی مجاز به استفاده یا حمل در کیف همراه مسافر است.

نکته بسیار مهم در این نوع اشتباهات امنیتی در فرودگاه راجع به حمل مایعات در حجم ۱۰۰ میلی‌لیتر ظرف نگهدارنده آن است، برای مثال حتی اگر شما ظرف مایع آرایشی بهداشتی ۵۰۰میلی‌لیتری که داخل آن فقط ۵۰ میلی‌لیتر مایع باشد را همراه داشته باشید، باز هم مجاز به همراه بردن آن نیستید، چون ظرف آن حجم بزرگتری را نشان می‌دهد. البته در نظر داشته باشید این قانون در جزییات امکان دارد در برخی کشور‌ها متفاوت باشد، اما در هر صورت، مایعی که امکان دارد قیمت بالایی هم نداشته باشد، ارزش تلف شدن وقت و دوباره مرتب کردن کیف و وسایل را ندارد.

۲- حواس‌تان به پاسپورت و مدارک سفر و پرواز باشد

با این‌که در فرودگاه‌ها ماموران امنیتی حضور دارند و همه زوایا تحت پوشش دوربین‌های مداربسته است، باز هم گزارش‌های زیادی مبنی بر دزدی در فرودگاه‌ها ثبت می‌شود که بیشترشان هم مربوط به دزدیده‌شدن مدارکی مثل پاسپورت است. البته بخشی از این گزارش‌ها فقط دزدی نیست، بلکه اشتباه خود مسافران باعث می‌شود مدارک آن‌ها با فرد دیگری جابه‌جا شود یا آن را به راحتی گم می‌کنند. به‌هرحال مدارکی مثل کارت پرواز، پاسپورت و مدارک هویتی مهمترین چیز‌هایی است که باید حواس‌تان به آن‌ها باشد و هرگونه غفلت موجب از دست دادن پرواز خواهد شد.

۳- سفر با کودک خردسال بدون والدینش

با توجه به افزایش کودک‌ربایی، سفر کردن کودکان (به طور معمول زیر ۱۲ سال) با هواپیما و بدون حضور والدین یعنی همراه‌بودن با قیم مثل اقوام، منوط به تکمیل فرم «کودک بدون همراه» در فرودگاه یا انجام سایر مراحل قانونی مثل داشتن وکالت قانونی از والدین است. تمام ماموران امنیتی فرودگاه و پرواز و حتی مهمانداران می‌توانند از شما بخواهند فرم مربوطه را به آن‌ها نشان دهید. بهتر است برای جلوگیری از تلف شدن وقت یا از دست دادن پرواز به خاطر این نوع اشتباهات امنیتی در فرودگاه، قبل از سفر اطلاعات کافی را از فرودگاه کسب کنید و در صورت لزوم مدارک اثبات‌کننده داشته باشید.

۴- کیف و وسایل‌تان را بسته‌بندی نکنید

شاید این فکر به ذهن خطور کند که با بسته‌بندی‌کردن کیف یا وسایل با پلاستیک و چسب می‌شود از بار همراه محافظت کرد و حتی آن را از دست دزد‌ها در امان نگه داشت، اما این کار بیشتر به ضرر خودتان تمام می‌شود. یکی از اشتباهات امنیتی در فرودگاه که خیلی از افراد به آن فکر نمی‌کنند، لزوم آماده‌بودن کیف‌ها برای هرگونه بازرسی است. در صورتی که شما مجبور شوید کیف خود را باز کنید، اگر آن را با نهایت وسواس بسته‌بندی و چسب‌کاری کرده باشید، باید همه آن‌ها را باز کنید و وقت خود را هدر دهید. نکته مهم این است که با این کار بیشتر توجه ماموران امنیتی را به خود جلب می‌کنید، چون احتمال می‌دهند شما چیزی حمل می‌کنید که نمی‌خواهید دیده یا بازرسی شود.

۵- بازرسی امنیتی در توقف بین دو پرواز

وقتی مجبورید برای رسیدن به مقصد از دو پرواز استفاده کنید، در نظر بگیرید امکان دارد دوباره وسایل شما بازرسی شود، به‌خصوص در پرواز‌هایی که به مقصد آمریکاست، این مورد متداول است. مطمئن شوید بین فرود پرواز اول تا دوم زمان کافی داشته باشید، تا در صورت لزوم وسایل شما بازرسی شود.

۶- لوازم ممنوعه
اصلا فکرش را هم نکنید هر چیزی دل‌تان می‌خواهد را در کیف خود بگذارید و فقط با لبخند زدن از بازرسی‌ها عبور کنید. این وظیفه برعهده مسافران است که فهرست وسایل ممنوعه در پرواز را مطالعه کنند و قبل از مسافرت هیچ‌کدام از آن‌ها را به همراه نداشته باشند. همراه داشتن مواردی مثل سلاح‌های گرم و سرد که در قانون مشخص شده یا حتی مواردی شبیه آن‌ها امکان دارد موجب بازداشت و حتی جریمه‌های سنگین شود.

۷- لباس‌های نامعمول نپوشید

پوشیدن لباس‌هایی که در آن مقدار زیادی فلز وجود دارد یا کفش‌های خاص که بیرون آوردن آن سخت است و همین‌طور همراه داشتن جواهرات و لوازم خاصی که با بقیه از نظر شکل و ابعاد متفاوت است، می‌تواند شما را تا ساعت‌ها در گیت بازرسی نگه دارد و حتی شاید مجبور شوید قید آن‌ها را بزنید.

۸- با ماموران امنیتی بحث نکنید

یکی از بدترین اشتباهات امنیتی در فرودگاه بحث‌کردن با ماموران برای مشکلاتی مثل بازرسی یا کندبودن حرکت صف است. بحث و دعوا در این مواقع امکان دارد باعث شود شما را به اتاق امنیتی فرودگاه منتقل کنند و حتی در صورت ادامه ممکن است پرواز را از دست بدهید. بهترین کار این است که صبر کنید و بحث‌های بیهوده را آغاز نکنید.

The post نکات امنیتی برای مسافران هواپیما appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *