نصف جهان چشم براه مسافران نوروزی

دیار نصف جهان؛ شهر مشهور به گنبدهای زیبای فیروزه ای چشم براه مسافران نوروزی است تا مناظر بی نظیرش خاطره خوشی را برای هر گردشگر این دیار رقم بزند.

ایرنا: اکنون بیش از ۲۰ هزار اثر تاریخی، افزون بر ۳۰۰ واحد بوم گردی، ده ها روستای هدف گردشگری و شماری از اماکن و مناظر طبیعی خوان خود را برای استقبال از مسافران نوروزی گسترده اند.
چهار گوشه میدان تاریخی نقش جهان اصفهان قاب مستطیل شکل خود را برای ثبت تصویر گردشگران نوروزی گشوده تا خاطره ای خوش از مسجد امام، کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه در اذهان تاریخ نصف جهان باقی گذارند.
پل های تاریخی زاینده رود که از شگفتی ها و پیام های پر رمز و راز معماری بناهای تاریخی اصفهان به شمار می آید چشم انتظار گردشگران است تا موجب اتصال و ارتقای معنوی و بصیرت در وجود آنها باشند.
مساجد تاریخی اصفهان نیز مامنی زیبا از معنویت و معماری برای ورود گردشگران فراهم کرده تا ذوق هنری کمال یافته و ایمان مذهبی هنرمندان سازنده آنها را به رخ هر بیننده ای بکشانند.
کاخ ها و عمارت های تاریخی و با صلابت شهر گنبدهای فیروزه ای بسان ستاره ای در سپهر تاریخ و پیشینه هنر آفرین اصفهان در چشم هر مسافری می درخشد.
مناره های تاریخی اصفهان به عنوان نمادی از هنر اصیل اسلامی، آنچنان برافراشته اند که هر گردشگری را به سوی خود رهنمون خواهند شد.
مدارس تاریخی اصفهان بعنوان یکی از بناهای باشکوه دوران صفویه نیز هم اینک در انتظار نمایش علم و فرهنگ نصف جهان به بینندگان این آثار عظیم و باشکوه تاریخی است.
آثار هنری و صنایع دستی دیار نصف جهان در هر گوشه و کنار این شهر در انتظار جلب توجه گردشگران نوروزی است.
استان اصفهان بدلیل برخورداری از ویژگی های یادشده یکی از مقاصد اصلی گردشگران در ایام نوروز است.
این استان با گستره ای به پهنای ۱۰۷ هزار کیلومتر دارای آب و هوای کوهستانی در غرب، آب و هوای معتدل در مرکز و اقلیمی گرم در شرق است.
در مجموع استان اصفهان به گفته مسوولان امر برای میزبانی و پذیرایی بیش از سه میلیون و پانصد هزار مسافر و گردشگر نوروزی آماده است.

**ظرفیت اسکان شبانه ۲۰۰ هزار مسافر نوروزی در اصفهان آماده است

مسوول کمیته اسکان مسافرین نورزوی شهرداری اصفهان گفت: ظرفیت اسکان شبانه ۲۰۰ هزار نفر در کلانشهر اصفهان برای نوروز آماده شد و ۴۰ ورزشگاه برای این موضوع پیش بینی شده است.
احمدرضا مرادی با اشاره به خبر بازگشایی آب زاینده رود در ایام نوروز اظهارداشت: بازگشایی آب موج سفرها و گردشگران افزایش می دهد و به این منظور مکان هایی در شهرهای مجاور کلان شهر اصفهان برای اسکان مسافران پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: خوابگاه های دانشجویی و مرکز و خوابگاه دانشگاه های علمی و کاربردی در کنار منازل مسکونی، اقامتگاه های دائمی، ورزشگاه ها و باغ فدک برای اسکان مسافران پیش بینی شد.
مسوول کمیته اسکان مسافرین نورزوی شهرداری اصفهان یادآورشد: توزیع مسافران در سراسر استان برای معرفی ظرفیت های گردشگری و ارائه خدمات با کیفیت مورد توجه و هدف است و این کار با تاکید بر ستادهای تسهیلات سفر شهرستان ها انجام می شود.

مسجد جامع اصفهان

**۸۲ پایگاه نوروزی هلال احمر برای امدادرسانی به مسافران دایر شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اصفهان گفت: ۸۲ پایگاه نوروزی و ثابت، تیم سگ های جستجوگر و زنده یاب(آنست) ۶ تیم سیار و ۷۰ تیم واکنش سریع برای امداد و راهنمایی مسافران در ایام نوروز دایر می شود.
محسن مؤمنی از افزایش شماری مسافران با بازگشایی زاینده رود در ایام نوروز خبر داد و افزود: همین امر افزایش ترددها و سفر به استان را بیشتر می کند که به دنبال آن فعالیت های مرتبط با هلال احمر فزونی می یابد.
وی با اشاره به اینکه تعداد تجهیزات و وسایل امداد و نجات در اصفهان در حد معقولی موجود است، اظهار داشت: امدادگران هلال احمر این منطقه در ایام نوروز از یک فروند بالگرد و بالغ بر ۱۲۰ دستگاه انواع خودرو امدادی استفاده خواهند کرد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر اصفهان گفت: این نهاد با ۲ هزار و ۳۰۰ نیروی امدادی، نجاتگر و جوانان داوطلب در ایام نوروز ۹۸ به مسافران این استان خدمات ارایه می کند.
وی اضافه کرد: طرح خدماتی و امداد و نجات هلال احمر در ایام نوروز از ۲۵ اسفند سالجاری آغاز می شود و تا ۱۶ فروردین سال آینده ادامه دارد.

**ظرفیت اسکان برای هشت هزار مسافر نوروزی در بقاع اصفهان فراهم شد

مدیرکل اوقاف و امورخیریه اصفهان گفت: ظرفیت اسکان برای بیش از هشت هزار مسافر نوروزی و زائر در ایام نوروز در بقاع متبرکه و امامزادگان استان فراهم شده است.
حجت الاسلام والمسلمین رضا صادقی در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اقداماتی که در طول سال جاری برای توسعه حرم مطهر امامزادگان عظیم الشان استان انجام شد ظرفیت مهمانسراها، زائرسراها و سوئیت های این اماکن متبرکه افزایش پیدا کرده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان ادامه داد: در این راستا در طول ایام نوروز روزانه امکان اسکان دائم برای هشت هزار و ۶۵۰ نفر در اتاق، زائرسرا، سوئیت و مهمانسرا در جوار ۱۵۱ بقعه متبرکه و امامزاده شاخص استان فراهم شد.
به گفته وی همچنین امکان اسکان موقت در قالب کمپ های موقت برای زائران و گردشگران در جوار حرم مطهر بیش از ۲۰۰ بقعه متبرکه و امامزاده جلیل القدر مهیا شده است.
صادقی اضافه کرد : براساس ابلاغ سازمان اوقاف و امور خیریه امسال ویزه برنامه های فرهنگی، مذهبی و تفریحی در قالب طرح آرامش بهاری در جوار ۳۱۹ بقعه متبرکه و امامزاده استان اصفهان اجرا می شود.

میدان امام

**۶۰۰ تیم پلیس در طرح آرامش بهاری امنیت مردم را تامین می کنند

رییس پلیس استان اصفهان گفت: طرح آرامش بهاری با شعار’نشاط بهاری و نظم و قانونمداری’ با حضور ۶۰۰ تیم پلیس در استان، امنیت مسافران نوروزی را تامین می کند.
سردار مهدی معصوم بیگی افزود: این طرح در قالب ۲ محور شامل مدیریت حوزه ترافیک و پیشگیری از جرم و سرقت از ۲۴ اسفند در استان آغاز می شود.
وی افزود: با توجه به پیش بینی صورت گرفته مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی مسافران نوروزی نسبت به سال گذشته به دلیل بازگشایی زاینده رود، نیروهای بیشتری از مرکز کشور به استان گردشگری اصفهان اعزام می شوند.
فرمانده انتظامی اصفهان اظهار داشت: بر این اساس پلیس با اشراف کامل مسائل مربوط به حوزه ترافیکی درون و برون شهری و همچنین پیشگیری از وقوع جرم و سرقت را در ایام نوروز کنترل و مدیریت می کند.
وی به مسافران توصیه کرد که سفرهای خود را با هدف و شعار ‘مسافر مسوول، سفر لذت بخش’ آغاز کنند تا با خاطری ایمن به همراه خانواده خود ایام زیبای بهار را سپری کنند.
مسئول دبیرخانه ستاد تسهیلات سفر اصفهان از افزایش بیش از ۲۰ درصدی مسافر در این استان همزمان با دهه فجر خبر داد و گفت: در صورت بازگشایی آب زاینده رود در ایام نوروز حجم بالایی از مسافر و گردشگر را تجربه می کند.
کامران هارونی در این میزگرد ایرنا با اشاره به ۳۲۵ هزار نفر اسکان روزانه در مراکز اقامتی استان افزود: در نوروز ۹۷ افزون بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراکز اقامتی اسکان داشتند و بیش از پنج میلیون بازدید از آثار تاریخی و گردشگری داشتیم.
وی ادامه داد: توزیع مسافران در سراسر استان برای معرفی ظرفیت های گردشگری و ارائه خدمات با کیفیت مورد توجه و هدف است و این کار با تاکید بر ستادهای تسهیلات سفر شهرستان ها انجام می شود.
مسئول دبیرخانه ستاد تسهیلات سفر اصفهان اضافه کرد: مراکز سرپوشیده مانند ورزشگاه های برای اسکان مسافران نوروزی پیش بینی شد تا اینکه با افزایش حجم مسافر امکان اسکان افزایش یابد تا برای اقامت مسافران پیش نیایند.

**بیش از ۲ هزار برنامه فرهنگی در اصفهان اجرا می شود

کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان به برنامه های فرهنگی نوروز اشاره کرد و گفت: ۲ هزار برنامه و رودیداد فرهنگی متناسب با ظرفیت های مختلف استان اجرا می شود.
وی ادامه داد: آیین های نوروزی هر منطقه شناسایی شده و بر اساس آنها برنامه و رخداد فرهنگی و میراثی برای گردشگران اجرا می شود.
هارونی به نقش این رویدادها در جذب گردشگر اشاره و اضافه کرد: برگزاری این برنامه ها در ماندگاری مسافران در استان طی سال های گذشته موثر بود و امسال به این موضوع توجه شده است.

The post نصف جهان چشم براه مسافران نوروزی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *