مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

عملیات مرمت بخش‌هایی از بنای تاریخی ارگ کریم خان زند در شیراز آغاز شد و بر اساس پیش‌بینی مسئولان این کار تا پایان شهریور ۹۸ ادامه دارد.

ایرنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس  گفت: مرمت این بنای تاریخی دوره زندیه با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی در بخش‌های سازه آجری بادگیرها، تعمیرات آجرکاری و بند کشی برج‌های چهارگانه، جان پناهای بخش خارجی بام، اجرای کف فرش اتاق واقع در ضلع جنوبی ارگ، مسقف کردن حوض واقع در گوشه جنوب غرب بام با استفاده از سازه موقت، توسط مرمتگران و متخصصین میراث فرهنگی فارس در دست انجام است.مصیب امیری بیان کرد: عملیات مرمت از ۲۰ تیرماه ۹۸ آغاز شده است.

وی ادامه داد: در سه ماه نخست سال ۹۸، در مجموع ۲۳۴ هزار و ۷۴۵ بازدید داخلی و خارجی از این مکان تاریخی صورت گرفته است.

ارگ کریم‌خانی، مهمترین و بزرگترین بنا از دوران زندیه است که در سال ۱۱۸۰ هجری قمری به دستور کریم‌خان زند در مرکز شهر شیراز ساخته شد و به عنوان مرکز حکومت وی و خاندان زندیه و همچنین محل سکونت آنان مورد استفاده قرار گرفت.

این بنا در سال ۱۳۵۱ با شماره ۹۱۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این بنا به همراه مجموعه زندیه در شیراز ظرفیت ثبت در میراث جهانی یونسکو را نیز دارد اما ساخت یک هتل در حریم درجه یک ارگ کریم‌خان این روند را با مشکل مواجه کرده است.

The post مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *