صنایع دستی با ویژگی‌های پزشکی/ آمریکا و سوئد مشتری پروپاقرص نمدهای ایرانی

محصولات نمدی علاوه بر هنر دستی دارای ویژگی‌های خاص و در حوزه پزشکی و صنعت خودرو کاربرد دارد. نمد چهارمحال و بختیاری نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد؛ همچنین کارشناسان معتقدند شهرکرد توان تبدیل شدن به ‘شهر جهانی نمد’ را دارد.

خبرگزاری تسنیم:نمد چهارمحال و بختیاری هم اینک نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی ایران را دارد و به همین علت ایجاد و راه اندازی رشته تحصیلی نمد در دانشکده هنر به دانشگاه شهرکرد نیز پیشنهاد شده است.

هم اینک 250 کارگاه کوچک و 15 کارگاه بزرگ تولید نمد در چهارمحال و بختیاری با اشتغالزایی 500 نفر فعال است.

سالانه 40 تن انواع محصولات نمدی در این استان تولید می شود که قابلیت افزایش تا 50 تن را دارد.

تولید محصولات نمدی چهارمحال و بختیاری به 2 روش سنتی و نوین صورت می‌پذیرد که امروزه در بخش تولید نمدهای نوین به علت نوآوری و کاربردهای مختلف افزون بر 40 نوع محصول نمد تولید و روانه بازار مصرف می شود.

برخی تولید کنندگان نمد چهارمحال و بختیاری تحصیلات دانشگاهی در رشته های طراحی و صنایع دستی و برخی نیز تحصیلات غیرمرتبط دارند.

با توجه به بررسی‌های علمی صورت گرفته، محصولات نمدی علاوه بر هنر دستی دارای ویژگی های خاص و در حوزه پزشکی و صنعت خودرو کاربرد دارد.

‌هنر نمدمالی به واسطه وجود دام فراوان و تولید پشم به عنوان ماده اولیه، تولید این هنر دستی از قدمت دیرینه و طولانی در چهارمحال و بختیاری برخوردار است. کارشناسان معتقدند شهرکرد توان تبدیل شدن به ‘شهر جهانی نمد’ را دارد.

در این رابطه مهرداد جوادی – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در آئین نکوداشت “شهرکرد، شهر ملی نمد” تأکید کرد: این مهم نشان می‌دهد هنرصنعت نمد می تواند یکی از مهمترین کالاهای صادراتی چهارمحال و بختیاری باشد.

وی افزود: عمده ترین بازار هدف صادرات محصولات نمدی چهارمحال و بختیاری به کشورهای آمریکا و سوئد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: در سال های 1391 تا 1396 حدود یک میلیارد و 250 میلیون دلار محصولات نمدی از این استان صادر شده است.در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی و با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های هنر دستی نمدمالی و قدمت دیرینه این هنر در چهارمحال و بختیاری، پرونده شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد در معاونت صنایع دستی بررسی و تأیید شد.جوادی تصریح کرد: «هم اینک 500 هنرمند نمدمال در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند که از این تعداد 400 نفر در شهرکرد و 100 نفر در بروجن هستند.»

وی بیان کرد: «تاکنون 250 فقره مجوز صنایع دستی برای این رشته صادر شده و چهار شرکت فعال در تولید و صادرات نمد در چهارمحال و بختیاری فعالیت دارند.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: «در خرداد سال 1390 نمدمالی این استان جزو میراث ناملوس ملی به ثبت رسید.»

وی عنوان کرد: «از ویژگی های بارز هنر نمدمالی چهارمحال و بختیاری تغییر کاربری و مصرفی کردن آن مطابق با نیاز روز است.»

جوادی اظهار کرد: «با توجه به کاربرد زیاد نمد، قابلیت استفاده این تولیدات در صنایع گردشگری، خودروسازی، دفاع و ورزش نیز وجود دارد.»

نوآوری مهمترین مزیت شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد است

حسین خواجه بیدختی – مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی نیز در آئین نکوداشت “شهرکرد، شهر ملی نمد” گفت: «نوآوری مهمترین مزیت شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد محسوب می شود.»

خواجه بیدختی تأکید کرد: «در سال های گذشته هنرمندان توانمند شهرکردی با نوآوری و به روزرسانی محصولات نمدی توانسته اند این شهر را به عنوان شهر ملی نمد به ثبت برسانند.»

وی افزود: «شهرکرد دارای ویژگی ها و ظرفیت های بسیاری در حوزه تولید نمد است که اگر از این ظرفیت ها بخوبی بهره گیری شود بی شک می توان در ثبت این شهر به عنوان شهر جهانی نمد نیز موفق عمل کرد.»

خواجه بیدختی تصریح کرد: «با وجود ظرفیت برخی دیگر از مناطق کشور در حوزه تولید نمد اما مهمترین عامل برای ثبت شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد، نو آوری و مصرف کردن نمد بوده و امید است تداوم این پویایی را در این هنر صنعت شاهد باشیم.»

وی بیان کرد: «اهمیت نمد در چهارمحال و بختیاری به خوبی تبیین شده و با توجه به وفاق و همدلی شکل گرفته در این حوزه چشم انداز روشنی برای صنعت نمد در استان ترسیم می شود.»

ایران رتبه نخست صنایع دستی دنیا را دارد

ویدا توحدی – مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی نیز گفت: «ایران هم اینک رتبه نخست صنایع دستی در دنیا را به خود اختصاص داده است.»

وی تأکید کرد: «ایران با داشتن 10 شهر و 2 روستای فعال در تولید صنایع دستی توانسته رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص دهد.»

توحدی افزود: «نمد شهرکرد، سفال شهرضا و سوزن دوزی ایرانشهر سیستان و بلوچستان از مهمترین مراکز تولید صنایع دستی ایران محسوب می شود.»

وی تصریح کرد: توجه به تولیدات صنایع دستی در کشور و معرفی هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی به دنیا باید به طور ویژه مورد توجه باشد.

The post صنایع دستی با ویژگی‌های پزشکی/ آمریکا و سوئد مشتری پروپاقرص نمدهای ایرانی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *