شیوه‌های رسیدن به آرامش

آیا آرزو دارید که آرام، خونسرد و خوددار باشید و فرصت کافی برای آنچه دلخواه شماست در اختیار داشته باشید؟ اگرچه رسیدن به این هدف مشکل به نظر می‌رسد، اما با کمی تلاش و تجدیدنظر در افکار و اعمال خود می‌توانید به آن نزدیک شوید.

آرمان: فراموش نکنید در دنیای شلوغ و پراسترس امروزی، به دست آوردن کمی آرامش می‌تواند غنیمت بزرگی باشد. بهتر است راهکارهای پیشنهادی ما را رعایت کنید:

همه کارها را تحت کنترل نگیرید

افراد پرکار و فعال اغلب احساس می‌کنند همه کارها باید تحت کنترل آنها باشد، خصوصا مواقعی که هدف خاصی مدنظرشان است. بنابراین سعی کنید برای یک‌بار هم که شده این عادت «کنترل‌کردن» را رها کنید و بگذارید دیگران مسئولیت کارها را به عهده بگیرند؛ به‌عنوان مثال بگذارید دیگران برنامه سفر دسته‌جمعی را سازماندهی کنند و نتیجه حاصله را بدون هیچ اظهارنظری بپذیرید و ببینید چه احساسی به شما دست می‌دهد. این کار ممکن است برای شما پردغدغه و برای دیگران شگفت‌انگیز باشد، ولی آرامشی که به ارمغان می‌آورد، ارزش آن را دارد.

مسئولیت‌های متعدد را نپذیرید

ممکن است از اینکه همواره کارهای بسیاری را با هم انجام می‌دهید به خود ببالید، ولی قطعا در عین کار احساس عدم تمرکز، نگرانی و خستگی می‌کنید. برخی اکثرا از اینکه قادرند چندین کار را هم زمان انجام دهند به خود می‌بالند، ولیکن در نهایت از این عمل آسیب می‌بینند. بنابراین در عهده‌داری کارها هوشیار باشید؛ یعنی کارها را یک‌به‌یک و به نوبت انجام دهید. قدر لحظه‌های عمر خود را بدانید و از انجام کاری که عهده‌دار هستید، لذت ببرید تا پس از اینکه کار را به نحو احسن انجام دادید، احساس موفقیت کنید. از لحظات خود به‌خوبی استفاده کنید تا بتوانید راحت‌تر به آنچه می‌خواهید دست یابید و به آرامش برسید.

به موفقیت‌های خود بها دهید

همیشه توجه داشته باشید که موفقیت در یک کار، پیروزی‌های بعدی را به دنبال می‌آورد و احساس خودکم‌بینی را از انسان دور می‌کند. کافی است تنها به یک‌چیز که موجب بالندگی شماست و یا یک زمینه که در آن موفق بوده‌اید فکر کنید. ارزشمند بودن خود را مورد تائید قرار دهید. این‌بار که در مسیر کم‌ارزش پنداشتن خود قرار گرفتید، سعی کنید موفقیت‌هایتان را مرور و در آنها تامل کنید. با این عمل همه امور را در دورنمایی مثبت قرار می‌دهید و احساس آرامش خواهید کرد. احساسی که تجربه خواهید کرد شما را به‌راحتی در رسیدن به مقصودتان در مسیر مطلوب قرار می‌دهد.

نیازهای معقول و مقبول را دریابید

همیشه به فکر راضی و خوشحال‌کردن دیگران نباشید، کمی هم به فکر نیازهای معقول و مقبول خود باشید. این دلیل بر خودخواهی نیست. به نقطه نظرات دیگران گوش دهید، ولی اگر لازم می‌دانید برای اینکه فرصت کافی برای پاسخ داشته باشید، به آنها بگویید برای فکرکردن و تصمیم‌گرفتن درباره آن موضوع نیاز به زمان دارید. در عین حالی که انعطاف‌پذیر هستید، نسبت به احساسات و عواطف خود نیز واقع‌گرا و بی‌رودربایستی باشید. این را بدانید که این‌گونه برخورد با مسائل حتما با موفقیت توام خواهد بود. اگر رک‌بودن شما را به وحشت می‌اندازد، ابتدا از مسائل کوچک شروع کنید و بعد به مسائل بزرگتر بپردازید تا بدین وسیله گستره آرامش خود را افزایش دهید. به‌زودی درخواهید یافت که مجموع گام‌های کوچک شما را به آرامش بزرگی خواهد رساند.

انعطاف‌پذیر باشید

لزوم یک برنامه منظم روزانه برای تنظیم نیازهای زندگی بسیار خوب و معقول است، ولی نباید اصرار و اجبار در رعایت آن موجب تنش و اضطراب شما شود. سخت‌گیری و جدی‌بودن زیاد سبب می‌شود فرصت‌ها را از دست بدهید و تاکید برای اجرای آن برنامه موجب می‌شود انرژی خود را بیهوده تلف کنید. در مواقعی که لازم می‌دانید روش و تاکتیک خود را تغییر دهید تا در کارها موفق‌تر و در رسیدن به اهداف خلاق‌تر شوید. انعطاف‌پذیری به شما آرامش بیشتری می‌دهد، چون به شما فرصت می‌دهد حین انجام کار، روش خود را انتخاب کنید.

بین کار و زندگی تعادل برقرار کنید

تداخل و ادغام مسائل کاری با زندگی خصوصی باعث اختلالات جسمی و روحی می‌شود. برنامه و زمانی را برای توقف کار انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. در خانه به کار فکر نکنید و توجه خود را به زندگی خانوادگی معطوف دارید. مواردی پیش می‌آید که این کار مقدور نیست، ولی سعی کنید بیشتر این مساله را رعایت کنید.

عکس‌العمل‌ها را عوض کنید

ممکن است همواره در تغییر شرایط تنش‌آفرین موفق نباشید، لیکن با تغییردادن دیدگاه خود نسبت به آن، می‌توانید احساسات خود را عوض کنید. اگر کسی دیر به سر وعده می‌آید، بی‌تفاوت باشید و از وقت آزادی که به دست آورده‌اید لذت ببرید. اگر کسی بی‌ادب و پرخاشگر است این‌گونه فکر کنید که او خودش را کوچک و حقیر می‌کند، نه شما را. بکوشید آنچه موجب عذاب شما می‌شود رها کنید و در کمال آرامش به مسائلی که در زندگی‌تان مهمتر است بپردازید.

ذهن و روح خود را شاد کنید

ذهن و روان خود را با خواندن دعا و قرآن بیارایید. از نمایشگاه‌های هنری دیدن کنید و به تلاوت قرآن یا دعا گوش فرا دهید. نگاه خود را بر روی یک گُل متمرکز نمایید. کاغذ و قلمی بردارید و منظره زیبایی را نقاشی کنید و یا در پارک قدم بزنید و یا در یک کلاس هنری ثبت‌نام کنید. بکوشید به‌گونه‌ای عمل کنید که بتوانید آرامش به زندگی‌تان هدیه دهید.

برای آینده برنامه‌ریزی کنید

حتما برای خود برنامه‌های تفریحی تدارک ببینید، چراکه چشم‌انتظار بودن برای برنامه‌های تفریحی نیز آرام‌بخش بسیار خوبی است. فهرستی از برنامه‌های لذت‌بخش تهیه کرده و برای انجام آنها برنامه‌ریزی کنید؛ برنامه‌ای برای قرار ملاقات با یک دوست خوب و یا خرید کتاب مورد علاقه‌تان بگذارید. با این کارها بلافاصله احساس دلپذیری خواهید کرد.

The post شیوه‌های رسیدن به آرامش appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *