شهرهای شاخص در صنایع دستی

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، با تشریح نتایج نشست سومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی از ثبت ۹ شهر و سه روستا به‌عنوان شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی خبر داد.

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی کشور، در گفت‌و‌گو با میراث‌آریا، با اشاره به برگزاری سومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی در ۳۱ تیرماه امسال در تهران تصریح کرد: در این شورا ۲۶ پرونده از استان‌های مختلف با حضور تعدادی از نمایندگان حوزه‌های انتخابیه مرتبط، مدیران‌کل، مسوولان شهری، فرمانداران، معاونان صنایع‌دستی و جمعی از مسوولان ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت ۹شهر و سه روستای ملی صنایع‌دستی انتخاب شدند.

او افزود: در این نشست، ۲۶ پرونده از استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اصفهان، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، بوشهر، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، لرستان، مرکزی، همدان، گلستان، هرمزگان و یزد مورد بررسی قرار گرفت. معاون صنایع‌دستی کشور یادآور شد: همچنین بر اساس نظر این شورا، هفت شهر و سه روستای دیگر نیز به‌صورت مشروط ثبت شدند که شهرها و روستاهای مشروط این فرصت را دارند تا در نشست بعدی شورا، پرونده‌های خود را تکمیل و بعد از رسیدن به استانداردهای لازم برای ثبت به‌عنوان شهر یا روستای ملی در نشست بعدی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی مطرح شوند.

محمودیان گفت: بر این اساس، شهر فیروزه خراسان رضوی در حوزه تراش سنگ فیروزه، دالاهو در حوزه تنبور، شوشتر در حوزه احرام‌بافی، هویزه در حوزه بوریابافی، ارومیه در حوزه چوب، اسکو در حوزه چاپ کلاغه‌ای، یزد در حوزه زیورآلات سنتی، همچنین روستای زیارت در استان گلستان در حوزه جاجیم‌بافی، روستای سمقاور در استان مرکزی در حوزه منبت و روستای خور خراسان جنوبی در حوزه تراش سنگ‌های نیمه‌قیمتی به‌صورت مشروط ثبت شدند. معاون صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: فرآیند ملی شدن شهرها و روستاها حرکتی است که در راستای برندسازی، معرفی و ارتقای جایگاه صنایع‌دستی شهرها و روستاهای مختلف و نیز هنرمندان رشته‌های گوناگون با یک عزم همگانی و مدل مشارکتی با هم‌افزایی نیروهای صنایع‌دستی مسوولان شهری، هنرمندان، نمایندگان مجلس و مسوولان شهرهای مختلف در سال رونق تولید رقم خورده است.

The post شهرهای شاخص در صنایع دستی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *