سیستان و بلوچستان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در سال ۱۴۰۰ شد/زاهدان و چابهار میزبان وزرای گردشگری می‌شوند

اخبار گردشگری

مجتبی میرحسینی (معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان) با اشاره به اینکه سند چشم‌انداز حوزه گردشگری استان سیستان و بلوچستان تا سال ۱۴۰۱ مکتوب شده است، درخصوص راهبردهای حوزه گردشگری گفت: موافقت‌های اولیه برای آنکه سیستان و بلوچستان در سال ۱۴۰۰ به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند معرفی شود، گرفته شده؛ چراکه تنها نقطه‌ای که قابلیت توسعه گردشگری ایران را با کشورهای همسایه دارد، استان سیستان و بلوچستان و به‌خصوص سواحل مکران است.

او با تاکید بر اینکه «اگر بخواهیم ایران را بسازیم، باید از بستر دریا این کار را انجام دهیم و فانوس گردشگری دریایی را در ایران روشن کنیم.» گفت: باید تمدن دریایی را احیا کنیم، چراکه اقتصاد مردمانی که در پس کرانه و کرانه دریا زندگی می‌کنند، دریامحور است.

میرحسینی یادآور شد: بنابراین با انتخاب سال ۱۴۰۰ برای معرفی سیستان و بلوچستان به عنوان پایتخت کشورهای حاشیه اقیانوس هند درصدد توسعه گردشگری در این منطقه برآمده‌ایم.

میرحسینی همچنین از برگزاری اولین اجلاس وزرای گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در  سال ۱۳۹۹ به میزبانی ایران خبر داد و گفت: احتمالا این اجلاس در چابهار و زاهدان برگزار خواهد شد.

او با اشاره به اینکه سند گردشگری استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۹۴ آماده و در نهایت در سال ۱۳۹۶ تبدیل به مقصد گردشگری ایران شد، گفت: ساخت زیرساخت‌های گردشگری در سیستان و بلوچستان آغاز و ۶ مسیر گردشگری برای استان تعریف شد. همچنین زیرساخت‌ها با توجه به محورهای تعریف شده در نظر گرفته شده‌اند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان همچنین با اشاره به اینکه این استاننیازمند تعریض جاده‌ها و دو بانده شدن آنها، تغییر خط راه‌آهن از دیزلی به برقی و تکامل پل‌ها در مناطق ریگستان است، گفت: فرودگاه چابهار نیز در دست راه‌اندازی و بازسازی است و افزایش تاسیسات گردشگری را خواهیم داشت.

 تعداد تاسیسات گردشگری سیستان و بلوچستان به ۳۰۰ واحد می‌رسد

این مقام مسئول با اشاره به آنکه در سال ۹۴ در کل استان سیستان و بلوچستان، ۴۰ مورد تاسیسات گردشگری اعم از هتل، دفاتر خدمات گردشگری و… فعال بود، گفت: تعداد تاسیسات گردشگری در سال جاری به ۱۳۰ مورد رسیده و تقریبا شاهد رشد ۳ برابری تاسیسات گردشگری در استان بودیم. این رشد تا سال‌های آینده ادامه خواهد داشت و در سال ۹۹ تعداد این تاسیسات به ۳۰۰ مورد خواهد رسید که شامل هتل، اقامتگاه بومگردی، دفاتر خدمات گردشگری، شرکت‌ها و NGOهای گردشگری خواهد بود.

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان با تاکید برآنکه سال ۹۸، سال آموزش است گفت: نحوه میزبانی، ارائه خدمات و… را به فعالان حوزه گردشگری آموزش می‌دهیم تا کیفیت خدمات را ارتقا بخشیم. تولید رفتار مسئولانه، حفظ ارزش‌های بومی، تولید سرمایه اجتماعی، مشارکت فعال مردم را در حوزه گردشگری شاهد هستیم که منجر به توسعه پایدار گردشگری شده است.

به گفته او، در سال ۹۸، شرکت در نمایشگاه سلامت عمان، نمایشگاه فیتور اسپانیا، ITB برلین در نظر داریم و نشست‌های منطقه‌ای با توراپراتورهای کشورهایی مانند هند، چین برگزار خواهیم کرد. فروردین امسال نیز با حضور توراپراتورهای ایتالیایی، سفرهای ماجراجویانه برای گردشگران علاقه‌مند تعریف کردیم. همچنین تولید محتوای گردشگری را هم مد نظر داریم.

درآمد ۱۵ میلیارد تومانی از گردشگران پاکستانی در ایام اربعین

میرحسینی تصریح کرد: در گذشته شاهد پروازهای زاهدان- کویته و زاهدان – دبی بودیم که این روزها به دلیل مباحث تحریم‌ها و نواقصی در پرواز‌ها، لغو شده‌اند درحالی که رفت و آمدهای زیادی را شاهد بودیم و نیازمند احیای دوباره این مسیر پروازی هستیم. البته یک پرواز به روسیه نیز در حال برقراری است که با توجه به تفاوت آب و هوایی مسکو و چابهار قطعا مورد استقبال گردشگران قرار خواهد گرفت.

به گفته او در سال ۹۷ شاهد حضور ۴۵۰هزار نفر گردشگر ورودی به استان سیستان و بلوچستان بودیم که بیشتر گردشگران پاکستانی هستند و برای رفتن به زیارت، مدتی در استان اقامت دارند. در این میان، به طور مثال در ایام اربعین شاهد حضور ۶۲ هزار پاکستانی در ایران بودیم که برای خروج از مرز شلمچه، از مرزهای سیستان و بلوچستان وارد شدند، در نهایت این تعداد گردشگر پاکستانی در آن بازه زمانی حدود ۱۵میلیارد تومان برای ما درآمد داشت.

منبع: ایلنا

نوشته سیستان و بلوچستان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در سال ۱۴۰۰ شد/زاهدان و چابهار میزبان وزرای گردشگری می‌شوند اولین بار در پارس توریسم. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *