سلادون‌های موزه ملی ایران وارد کاخ‌موزه پکن شد

آثار منتخب موزه ملی ایران در نمایشگاه «دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن و جهانی شدن» شنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸ به‌سلامت وارد کشور چین شد و این آثار به کاخ موزه پکن منتقل شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده رئیس کل این موزه ضمن اعلام این خبر افزود: «این آثار شامل ۱۴ قلم ظروف سلادون از مجموعه ای مربوط به دوره صفوی است که در زمان شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود. این آثار در سال ۱۳۱۴ به موزه ملی ایران رسیده است.»

در مجموع ۱۰ موزه از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا، و امارات متحده عربی و همچنین بیش از سی موزه از کشور چین آثار خود را در این نمایشگاه شرکت داده اند.

وی در خصوص تاریخچه ظروفی به این نام گفت: «سلادون نام خانواده‌ای از سفال است که دارای لعاب ویژه ای است. نام سلادون برای اولین بار توسط فرانسوی ها برای این نوع ظروف بکار برده شد. از ویژگی‌های این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین چون نقش قالب زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم تولید این نوع سفال در ایران بوده‌اند.»

نمایشگاه «سلادون‌های لونگ چوآن و جهانی شدن» در روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸، در کاخ موزه پکن گشایش خواهد یافت و تا ۱۲ مهرماه در این موزه ادامه خواهد یافت.

کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه باستانی با نزدیک به ۲میلیون شیء از دوره های سلسله مینگ و چینگ در سال ۱۹۲۵ تبدیل به موزه شد و شامل ۹۸۰ ساختمان و ۷۲ هکتار مساحت است. این کاخ در سال ۱۹۸۷ به‌عنوان میراث جهانی ثبت شد و توسط یونسکو، به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ساختارهای چوبی باستانی حفظ شده در جهان، نام‌گذاری شد. کاخ موزه پکن سالانه بیش از ۱۶ میلیون بازدیدکننده دارد.

موزه ملی ایران همچنین با ۱۵ قلم آثار تاریخی فرهنگی خود به عنوان سفیر فرهنگی کشورمان در کنار ۲۴ کشور آسیایی دیگر در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» که در حال حاضر در موزه ملی پکن دایر است، حضوردارد. نمایشگاهی که تنها با حدود دو ماه فعالیت خود پذیرای بیش از ۸۰۰ هزار بازدیدکننده بوده و نشان از علاقه‌مندی و نگاه فرهنگی مردمان کشوری است که امروز از مقاصد مهم جذب گردشگر محسوب می شوند.

The post سلادون‌های موزه ملی ایران وارد کاخ‌موزه پکن شد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *