سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی‎توان از کشور خارج شد

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، چند توصیه مهم اربعینی را خطاب به زائران ایرانی مطرح کرد.

ایرنا؛ “حمید مکارم” سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف روز شنبه درگفتگو با خبرنگار ایرنا، چند ملاحظه و توصیه مهم خطاب به زائران عتبات عالیات بویژه در ایام اربعین مطرح کرد.

وی با توجه به لغو روادید عراق در ماههای محرم و صفر گفت: برخی از هموطنان با تصور غلط از موضوع، بدون پاسپورت به مرز مراجعه می کنند که این امر برای خود آنان مشکلاتی بوجود می آورد و به ناچار باید به شهر خود بازگردند.

سرکنسول ایران در نجف یادآور شد: خروج از کشور و ورود به هر کشور دیگری از جمله عراق، همواره نیاز به گذرنامه معتبر دارد و هیچ کس بدون گذرنامه نمی تواند به عراق سفر کند، بنابر این توصیه می شود زائران ایرانی بدون داشتن گذرنامه به استان های مرزی مراجعه نکنند چرا که ورود به هیچ کشوری بدون پاسپورت امکان پذیر نیست.

وی گفت: آنچه در این ایام و اربعین لغو شده، گذرنامه (پاسپورت) نیست بلکه روادید (ویزا) ورود به عراق است بنابر این همراه داشتن گذرنامه معتبر برای زائران عتبات عالیات الزامی است.

سرکنسول ایران در نجف، توصیه مهم دیگر به زائران عتبات عالیات را ضرورت کنترل گذرنامه پس از خروج از ایران و ورود به عراق برای مطمئن شدن از این که گذرنامه شان از سوی پلیس مرزی ایران و عراق مهر خروج و ورود خورده است.

وی گفت: گاهی بدلیل ازدحام جمعیت یا اشتباه فردی، برخی ماموران عراقی سهوا در مرزهای زمینی یا هوایی مهر ورود به عراق را در داخل گذرنامه ها نمی زنند و با توجه به شرایط امنیتی و وجود ایست های بازرسی مختلف در طول مسیر، این امر ممکن است سبب بازداشت هموطنان به علت ورود غیرمجاز به خاک عراق و محاکمه آنان شود.

مکارم تصریح کرد: این نوع حساسیت ها و برخوردها حق هر کشوری هست و طبیعی هم هست که عراقی ها مانند هر کشور دیگری از جمله خود ما روی امنیت کشورشان حساسیت داشته باشند و این امر بویژه با توجه به تحرکات تروریسم قابل درک است و زائران ایرانی باید برای پیشگیری از هر گونه مشکلات حقوقی و قانونی برای خود در عراق، گذرنامه معتبر همراه داشته و دقت کنند حتما مهر خروج از ایران ورود به عراق در آن درج شود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف گفت: ملاحظه دیگر این است که هزینه حمل و نقل در عراق بسیار بالاتر از ایران است. در ایام اربعین امسال یافتن وسیله نقلیه رایگان سخت تر از سالهای قبل خواهد بود. بنابراین زائران ایرانی باید از هم اکنون پیش بینی ارز و پول مورد نیاز این سفر را کرده و در بدو سفر همراه داشته باشند و ترجیحا دینار عراقی و یا دلار همراه داشته باشند.
موضوع گمشدگان یکی دیگر از هشدارهایی است که این دیپلمات ایرانی در نجف خطاب به زائران ایرانی عتبات عالیات مطرح می کند و می گوید: موضع گمشدگان به ویژه برای بچه ها و بزرگسالان باید هر چه بیشتر جدی گرفته شود و برای کاهش مشکلات بعدی حتما مشخصات فردی و شماره تماس در عراق را در جیب و ساک خود و همراهان درج کنید.
مکارم گفت: زائران اربعین سعی کنند یا قبل از روز اربعین به کشور بازگردند و یا سفر بازگشت را دو روز بعد از آن انجام دهند چرا که بازگشت در شب روز و شب اربعین بدلیل مقررات ویژه آمد و شد، بسته بودن مسیرهای شهری و جاده ای، ازدحام جمعیت و ترافیک و نبود وسایل نقلیه کافی، بسیار دشوار است و گاه فرد ناچار است کیلومترها پیاده روی کرده و از گاری های دستی تا کامیون های بزرگ و وسایل ناایمن دیگر برای طی مسیر استفاده کند و خطراتی برایش بوجود آید.

وی افزود: امسال با توجه به حذف ویزا و استقبالی که زائران ایرانی از هم اکنون نشان داده اند، پیش بینی می شود آمار بسیار بالا رود و همین امر در صورت عدم پیش بینی لازم در حوزه خدمات بویژه حمل و نقل، ممکن است مشکلاتی برای زائران بویژه ایرانیان بوجود آورد.

سرکنسول ایران در نجف، عدم حمل وسایل ممنوعه از جمله چاقوی ضامن دار را از دیگر توصیه های مهم و ضروری به زائران ایرانی دانست و گفت: اخیرا گزارش هایی از سوی طرف عراقی بدست ما رسیده است که نشان می دهد برخی زائران داخل ساک و چمدان خود وسایل ممنوعه از جمله چاقوی ضامن دار حمل می کنند.

وی گفت: حمل چاقوی ضامن دار در اکثر کشورها جرم است و در عراق هم شش ماه حبس دارد. البته گاهی طرف عراقی چشم پوشی می کند اما زائران عزیز باید بدانند ورود چاقو به حرم و مناطق تجمع ها و … علاوه بر ممنوعیت قانونی در عراق، امری خطرناک نیز هست و علاوه بر آنکه امنیت خود آنان را به خطر می اندازد ممکن است باعث دستگیری و دادگاهی شدن افراد شود.

The post سرکنسول ایران در نجف: بدون گذرنامه نمی‎توان از کشور خارج شد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *