سرو کهنسال ابرکوه ؛پیرترین موجود زنده آسیایی/افسانه‌های کاشت درخت ۴۰۰۰ ساله استان یزد ؛ زرتشت یا پسر نوح؟

سرو ناز شهر ابرکوه در استان یزد که با بیش‌از چهارهزار سال قدمت در شمار کهنسال‌ترین درخت‌های جهان قرار دارد به‌عنوان پیرترین موجود زنده آسیا شناخته می‌شود.

چمدان: درخت سرو یکی از نمادهای سبز ایرانیان است و نقش‌ونگارهایی از این درخت زیبا روی فرش‌ها و نقوش تاریخی، مهر تاییدی است بر این ادعا.

این‌میان سرو زیبایی در شهر ابرکوه در استان یزد وجود دارد که به‌عنوان اثر طبیعی ملی شناخته می‌شود و از این‌رو، یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان یزد در مسیر کلاسیک مقصدهای گردشگری ایران به‌شمار می‌رود. ارتفاع این درخت سرو ناز بیش‌از ۲۵ متر و قطر تنه آن روی زمین ۱۱٫۵ متر است.

این درخت با عمر بیش‌از چهارهزار سال به‌ عنوان پیرترین موجود زنده آسیا شناخته می‌شود. در مورد کاشته‌ شدن سرو ابرکوه دو افسانه اثبات‌ نشده وجود دارد؛ نخست‌ آنکه، گفته می‌شود این درخت را زرتشت، پیامبر ایران باستان کاشته و از این‌ رو، اغلب از آن با نام «سرو زرتشت» هم یاد می‌شود. افسانه دوم می‌گوید که یافث، سومین پسر نوح، کسی است که آن را کاشته است.

The post سرو کهنسال ابرکوه ؛پیرترین موجود زنده آسیایی/افسانه‌های کاشت درخت ۴۰۰۰ ساله استان یزد ؛ زرتشت یا پسر نوح؟ appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *