دنیزلی؛از شهرآورد استانبول تا ال‌گرن دربی/مچ کالدرون چگونه خوابید؟

دیدار تیم های تراکتور و پرسپولیس تقابل دو مربی نامدار بود، آن هایی که در کشورهای مختلف بازی های بزرگ را تجربه کردند و این بار در دربی قرمزهای ایران به هم رسیدند.

ورزش سه: تیم فوتبال پرسپولیس نخستین شکست خود در لیگ نوزدهم را تجربه کرد. آن ها که با هزار امیدوآرزو به تبریز سفر کرده بودند که بتوانند مثل سپاهان و پدیده شش امتیازی شوند، به این هدف خود دست نیافتند و بازی را به قرمزهای تبریز واگذار کردند. اما نکته هیجان انگیز این بازی، تقابل دو مربی نام آشنا بود. مربیانی که در ترکیه، اسپانیا، آرژانتین و… هدایت تیم هایی بزرگ را برعهده داشتند و مسابقاتی مهم را تجربه کرده بودند اما بی تردید دوئل قرمزهای ایران در حضور هواداران پرتعداد تراکتوری، رویدادی بود که هر کدام دوست داشتند در آن سهیم باشند و البته در پایان میدان را به عنوان برنده ترک کنند.

از شهرآورد استانبول تا ال‌گرن دربی
مصطفی دنیزلی سرمربی ترک تبار تیم تراکتور در کشورش هدایت تیم های گالاتاسارای، بشیکتاش و فنرباغچه را برعهده داشت و موفق شد با هر سه تیم بزرگ ترکیه قهرمان سوپرلیگ شود. او در دربی ها نیز عملکرد خوبی داشت و با هر سه تیم در «شهرآورد استانبول» برنده شد اما در سال ۲۰۱۵ شکست تلخی را به عنوان سرمربی بشیکتاش در مقابل گالاتاسارای تجربه کرد و همین باخت زمینه ساز برکناری اش نیز شد.
گابریل کالدرون نیز خاطره خیلی خوبی از دربی ها و مسابقات مهم ندارد. او سال ها به عنوان بازیکن در تیم های رئال بتیس و پاری سن ژرمن بازی مقابل تیم های قدرتمند را تجربه کرد و سپس در قامت مربی و به خصوص در حاشیه خلیج فارس، هدایت تیم هایش را در دربی ها برعهده گرفت. او در الاتحاد یک بازی را به الاهلی واگذار کرد اما به عنوان مربی الهلال، از سد النصر گذشت. با این حال کالدرون به عنوان سرمربی تیم الهلال یک دربی آسیایی مهم را در لیگ قهرمانان به الاتحاد واگذار کرد که شباهت زیادی هم به مسابقه پرسپولیس – تراکتور داشت.

استارت صمیمانه برای نبرد حرفه ای ها
مصطفی دنیزلی در نشست خبری پیش از بازی نیز از گابریل کالدرون سرمربی تیم پرسپولیس و محمدحسن انصاری فرد مدیرعامل این باشگاه تقدیر و به شکلی کاملا محترمانه نسبت به این دو اظهار نظر کرد. پیش از شروع بازی تراکتور – پرسپولیس نیز، دنیزلی به عنوان سرمربی تیم میزبان به سمت نیمکت تیم کالدرون رفت تا میهمان نوازی کند.
سرمربی اهل ترکیه برخوردی بسیار صمیمانه با کالدرون داشت و برای لحظاتی با او صحبت کرد تا این فریم جذاب از دو مربی پرافتخار ثبت شود. مربیانی که سابقه نتایجی درخشان و بین المللی را دارند و این بار هم برای کسب افتخاراتی بیشتر به ایران آمده اند.

حوجا دنیزلی؛ خیلی زود روی ابرها

مصطفی دنیزلی یک مربی دربی باز در فوتبال ایران است. او ۳ بار در شهرآورد تهران شرکت کرد و هیچگاه به استقلال نباخت. اتفاقا در دو بازی از تیم آبی پوش پایتخت عقب افتاد اما به شکلی اعجاب انگیز و با اتکا به گل های مهرزاد معدنچی، مهرداد اولادی و ایمون زاید، دربی را به نفع خود تمام کرد.
این بار هم تراکتوری ها امیدوار بودند اتفاقی مشابه رخ دهد و پرسپولیسی ها از این موضوع بیم داشتند. در نهایت نیز آن چیزی رقم خورد که تی تی ها می خواستند؛ مصطفی پاشا با نمایش هجومی در نیمه اول توانست مچ کالدرون را بخواباند و تیمش را به پیروزی برساند.

دنیزلی که در تبریز به «حوجامیز- مرد با تجربه ما» معروف شده و محبوبیت بسیار زیادی هم دارد، حالا با علاقه چند برابری از سوی هواداران مواجه شده است. تراکتوری‌ها که حالا خوشحال از شکستن طلسم شکست ناپذیری پرسپولیس هستند، تصور می‌کنند با او بر طلسم قهرمانی نیز فائق می‌گردند.

مچ کالدرون چگونه خوابید؟
گل احسان حاج صفی به پرسپولیس شاید از نظر خیلی ها یک شوت اتفاقی باشد اما نگاه دقیق تر به نمایش تراکتور نشان می دهد که دنیزلی از شاگردانش می خواست تا به دروازه بیرانوند شوت بزنند و به این شکل خطرساز شوند. بیرانوند پیش تر نشان داد که در شوت های از راه دور ضعف دارد و تی تی ها نیز می خواستند با اتکا به این نقطه ضعف، دروازه پرسپولیس را باز کنند. میمبلا، حاج صفی، دژاگه و… عناصر شوت زن تراکتور بودند و کمی جلوتر از آن ها، فورچونه با هر شوت به سمت دروازه می دوید تا در صورت دفع توپ، از ریباند استفاده کند.
در نیمه دوم کالدرون تلاش زیادی کرد تا بازی را برگرداند. او برخلاف برانکو به تعویض زودهنگام اعتقاد ویژه ای دارد و در همان دقیقه ۴۵ با آوردن بشار رسن، تلاش کرد تا بازیکنی را به زمین بیاورد که توانایی حرکت با توپ را دارد. چند دقیقه بعد محمد نادری و مهدی شیری نیز بیرون رفتند تا دو وینگر سفیدپوش در پست آن ها قرار بگیرند و پرسپولیس هجومی تر شود.
اما از آن سمت دنیزلی نیز ضد تاکتیک هایی مهم را در آستین داشت که از دقیقه ۷۱ رو کرد. آوردن یوکیا سوگیتا برای این بود که سه مدافع پرسپولیس را در زمین خودی نگه دارد و اجازه نفوذ به آن ها را ندهد. سپس انصاری به زمین آمد تا حاج صفی که ویژگی دفاعی تری دارد، به خط هافبک منتقل شود. در نهایت حضور سعید مهری به عنوان هافبک دفاعی سبب شد تا پرسپولیسی ها در وقت اضافی نیز نتوانند کاری کنند.

The post دنیزلی؛از شهرآورد استانبول تا ال‌گرن دربی/مچ کالدرون چگونه خوابید؟ appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *