خانه تاریخی اولین عکاس شیراز سفره‌خانه سنتی شد

سفره خانه سنتی «چهره نگار» در نزدیکی ارگ کریم خانی در شیراز به بهره‌برداری رسید.

چمدان: خانه چهره‌نگار متعلق به استاد چهره‌نگار اولین عکاس شیراز در ضلع شمالی ارگ کریم خانی و نبش خیابان ۲۲ بهمن قرار گرفته است.

منصور صانع در کتاب پیدایش عکاسی در شیراز می‌نویسد: نخستین کسی که در فارس عکاسی را پایه‌ریزی کرد مرحوم میرزا حسن عکاس‌باشی بود. او در زمره‌ هنرمندان سخت‌کوش و گمنامی بود که هنر عکاسی را با همه‌ شگردها و جنبه‌های هنرمندانه‌اش برای نخستین بار در محدوده‌ فارس قدیم (بوشهر، کازرون، شیراز) و همچنین در عتبات عالیات و بقاع متبرکه (نجف، کربلا، کاظمین و سامرا) آغاز کرد.

 خانه چهره‌نگار خانه چهره‌نگار

میرزا حسن عکاس باشی در سال ۱۲۷۸ شمسی اولین عکاسخانه عمومی را پشت بازار وکیل (طاق اسکرو) بنیان نهاد. پس از وی برادرانش میرزا محمد رضا، میرزا محمد رحیم و فرزند ارشدش میرزا حبیب الله خان راه او را دنبال کردند.

عکاس‌خانه فردوسی را شاید بتوان یکی از جاذبه‌های فراموش شده‌ شیراز است. این عکاس‌ خانه که خیلی‌ها به آن به چشم یک خرابه در وسط شهر نگاه می‌کنند توسط مالکش برای چند روز هم به صورت مکانی برای فروش میوه و تره بار مورد استفاده قرار گرفت. عکاس‌خانه‌ی فردوسی قدیمی‌ترین عکاس‌خانه‌ی شیراز است که به دست خاندان چهره نگار در کنار ارگ کریم خانی بنا شد. مهم‌ترین اسناد تصویری شیراز در همین عکاس‌خانه شکل گرفتند. بنای آجری آن هنوز باقی مانده و پا برجا است. با این حال فضای داخلی و تابلو عکاس‌خانه به طور کامل از بین رفته است.

میرزا حسن عکاس باشی در عصری که دانش عکاسی در ایران در پایین‌ترین سطح خود قرار داشت به واسطه تسلط به زبان انگلیسی به شیوه کاملا علمی عکاسی می‌کرد.

 خانه چهره‌نگار

خانه میرزا حسن عکاس باشی در پشت بازار وکیل و نزدیک طاق اسکرو به سبک خانه‌های آن زمان اندرونی و بیرونی داشت. در قسمت بیرونی، سقف به جای آئینه کاری و نقاشی پر از عکس بود و نام و مشخصات عکس‌ها روی سقف نوشته شده بود. شیشۀ نگاتیوها هم روی شیشه دیگری نصب شده بود تا به صورت اسلاید در بیاید. شیشه‌ها روی درهای خانه نصب شده بود. خط زیبای استاد نیز زینت‌بخش سقف این خانه‌ تاریخی است.

میرزا حسن بسیاری از مکان‌ها و نقاط دیدنی شیراز را حدود صد سال پیش ثبت کرده است. این عکس‌ها سندهای معتبر و با ارزشی از زمان زندگی میرزا حسن عکاس‌باشی است.

میرزا حسن عکاس‌باشی در سال ۱۲۳۲ در کازرون دیده به جهان گشود و درحدود ۱۳ سال بعد به شهر شیراز آمد و در سال ۱۳۳۶ نیز دیده از جهان فروبست.

The post خانه تاریخی اولین عکاس شیراز سفره‌خانه سنتی شد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *