ثبت شخصیت‌ها برای وزارت میراث فرهنگی موضوعیت ندارد

 وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: ما در یونسکو می‌توانیم آثار تاریخی را ثبت کنیم که به خوبی این کار در جریان است، اخیرا ثبت زنجیره‌ای را با یک سری ابتکارات در پیش گرفته ایم که انجام می دهیم اما خود شخصیت‌ها برای ما موضوعیتی نداشته است.

ایرنا: علی اصغر مونسان،  درحاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره حفاظت فرهنگی از شخصیت ابوعلی سینا و ثبت این شخصیت علمی به نام کشورهای آذربایجان و ترکمنستان، گفت: من در جریان این مساله نیستم، ما ثبت میراث ملموس و ناملموس داریم و در بخش میراث ناملموس هم آداب و سنن هستند که ثبت می‌شوند نه اشخاص، شخصیت ثبت کردن تا به حال سابقه نداشته است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: ما در یونسکو آثار تاریخی را می‌توانیم ثبت کنیم که به خوبی این کار در جریان است، اخیرا ثبت زنجیره‌ای را با یک سری ابتکارات در پیش گرفته ایم که انجام می دهیم اما خود شخصیت‌ها برای ما موضوعیتی نداشته است.

عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین با اشاره به سفر اخیرش به کشور عمان با ۶۰ نفر از فعالان گردشگری بخش خصوصی، درباره گردشگران ایران و عمان، گفت: سیاست ارتقای گردشگری با کشورهای منطقه چندی است در دستور کار ما قرار گرفته، تلاش می‌کنیم گردشگری منطقه‌ای که در دنیا هم ۷۰ درصد گردشگری را شکل می‌دهد تقویت کنیم.

مونسان افزود: عمان یکی از کشورهایی است که از بازارهای هدف ماست و لغو روادید یک طرفه را با این کشور داشته‌ایم که باعث ارتقای گردشگری شود و رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم، به ویژه در موضوع گردشگری درمانی و سلامت که در عمان رونق ویژه‌ای دارد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: با دعوت وزیر گردشگری عمان سفری به این کشور داشتیم و موضوعاتی مورد بحث قرار گرفت. تسهیل گردشگری بین دو کشور از موضوعاتی بود که روی آن کار شد، و تفاهم نامه‌ای بین دو کشور به امضا رسید که بر اساس آن کمک کنیم به سطح گردشگری بین دو کشور ارتقا پیدا کند.

مونسان، عمان را یکی از بازارهای خوب برای صنایع دستی ایرانی دانست و ادامه داد: مقامات عمان توافق کردند که مسیر شکل‌گیری بازارها هموار شود، علاقه مندی بسیاری به صنایع دستی ما وجود دارد.

وی اظهار کرد: تبلیغات گردشگری میان دو کشور از موضوعاتی بود که در تفاهم‌نامه مطرح شد، مساله لغو روادید برای گردشگران ایران هم مطرح شد و قرار شد دوستان عمانی روی آن کار کنند و کمک کنند این اتفاق بیفتد. ما خواهش کردیم که اگر هم لغو روادید ممکن نیست، به واسطه جلساتی که عمانی ها در منطقه دارند می تواند هزینه‌های روادید کاهش پیدا کند و صفر شود، قرار شد عمانی‌ها روی این موضوع کار کنند و نتیجه اش را بگویند. در بخش صنایع دستی موضوعاتی داشتیم که مقرر شد که نمایشگاه دائمی در کشور عمان داشته باشیم.

مونسان ابراز امیدواری کرد با لغو روادید، برنامه‌های ویژه گردشگری به نتیجه برسد و گفت: گردشگری سلامت و درمان و گردشگری زیارت، حجم قابل توجهی دارد، و گردشگری تفریحی چندی است با عمان شروع شده، مقاصد جدید گردشگری هم به عمانی ها معرفی شد، مناطق شمالی ما، شمال غرب ما از نقاطی بود که به عنوان به دنیا معرفی شد.

وی افزود: قرار شد تورهای ترکیبی کشورهای عمان داشته باشیم، کروزهای زیادی به این کشور رفت و آمد دارند، مقرر شد ، وزیر کمک کند، ادامه حرکت این کروزها به ایران باشد و اولین مقصد بندرعباس، شود. امیدواریم در سال های آینده، شاهد گردشگران ترکیبی بیشتری از کشور عمان باشیم و روابط گردشگری با عمان ارتقای زیادی پیدا کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آمار گردشگری در سال ۱۳۹۸ را این گونه تشریح کرد: آمار گردشگری در ۶ ماهه اول خوشبختانه ۵ میلیون ورودی داشته ایم که علی رغم شرایط تهدید کننده گردشگری که اطراف ما وجود دارد، توانسته ایم آمار خوبی را ثبت کنیم. حدود ۲۶ درصد رشد داشته و امید داریم که از مرز ۱۰ میلیون گردشگر عبور کنیم.

The post ثبت شخصیت‌ها برای وزارت میراث فرهنگی موضوعیت ندارد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *