تعطیلی پنج‌شنبه‌ها گامی در جهت رونق گردشگری

 تحقق طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در سراسر کشور نه تنها رونق توسعه گردشگری و تقویت روحیه نشاط و شادابی در خانواده‌های ایرانی را به دنبال دارد بلکه به تبعیض و قطع ارتباط استان‌ها با پایتخت سیاسی و اداری کشور خاتمه می‌دهد.

ایرنا: طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در سراسر کشور این روزها به موضوع داغی تبدیل شده که تمام کارمندان در استان‌های مختلف در انتظار بررسی نهایی آن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی هستند.

کارمندان دولت در استان‌های مختلف همواره این سوال را مطرح می‌کنند که چرا دستگاه‌های اجرای مستقر در کلانشهر تهران روزهای پنج‌شنبه تعطیل هستند اما در سایر کلانشهرها اینگونه نیست و اگر قانونی در این خصوص وجود دارد باید برای همه شهرها باشد؛ از سویی نیز استان‌ها برای دریافت پاسخ بسیاری از مکاتبات خود با تهران باید تا شنبه انتظار بکشند.

کلانشهر تهران که پایتخت سیاسی و اداری کشور محسوب می‌شود پنج‌شنبه‌ها تعطیل است و این امر باعث کاهش آلودگی‌ هوا، کاهش ترافیک و کاهش مصرفت انرژی در تهران شده است.

در کنار این موضوع بسیاری از کارمندان عصر چهارشنبه با هدف حضور در مراکز گردشگری از تهران خارج می‌شوند و این زمینه‌ای را برای توسعه و رونق گردشگری فراهم کرده که با تسری تعطیلی‌ پنج‌شنبه‌ها به سایر استان‌های کشور انقلاب جدیدی در صنعت گردشگری پیش رو خواهد بود که در کنار افزایش مالی صنعت گردشگری، افزایش روحیه نشاط و شادابی را در خانواده‌های ایرانی به دنبال خواهد داشت.

به گفته عبدالرضا عزیزی رئیس کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی دولت نیز با تصویب طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در سراسر کشور موافق است.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس در خصوص تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در این استان گفت: استانداری فارس مکاتبات زیادی در این زمینه با مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورو بخش‌های مختلف دولت داشته است.

عبدالرضا قاسمپور افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در استان فارس موافقت کرده اما هنوز دولت در این زمینه تصمیم‌گیری نکرده و مصوبه‌ای به استان ابلاغ نشده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه گردشگری در استان فارس و موقعیت جغرافیایی این استان اظهارکرد: فارس یکی از قطب‌های مهم گردشگری داخلی و خارجی بشمار می‌آید و قطعا تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در این استان به توسعه و رونق گردشگری کمک می‌کند.

وی ادامه داد: چهار فصل بودن و وجود جاذبه‌های مختلف گردشگری باستانی، مذهبی و طبیعی در استان فارس، جایگاه این استان را در صنعت گردشگری نشان می‌دهد که از جمله این جاذبه‌ها می‌توانیم به حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) و دیگر امامزادگان اشاره کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس، آرامگاه شاعران پارسی گو حافظ و سعدی ، بنای کهن تخت جمشید، آرامگاه کوروش و مجموعه پارسه ، محور ساسانی و بیش از سه هزار آثار تاریخی و گردشگری را از دیگر جاذبه‌های این استان عنوان کرد و گفت: تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در استان فارس و دیگر استان‌ها فرصت خوبی برای توسعه گردشگری داخلی فراهم می‌کند و در جهت رونق صنعت گردشگری که یک صنعت پاک و درآمدزایی است موثر خواهد بود.

معاون استاندار فارس با اشاره به شرایط و فرصت‌های پیش‌روی کشور در شرایط فعلی افزود: صنعت گردشگری یکی از فرصت‌هایی است که توسعه آن ضرورت دارد.

قاسمپور همچنین به تاثیر تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در تحکیم بنیان‌های خانواده اشاره کرد و گفت: با این تعطیلی والدین فرصت بیشتری دارند تا در کنار فرزندانشان حضور داشته باشند و اصول تربیتی را دنبال کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر این تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در کاهش آلودگی هوا و بهبود وضعیت ترافیکی تاثیرگذار اشت.

معاون استاندار فارس اظهارامیدواری کرد طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها هرچه سریعتر در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها مطالبه فعالان حوزه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر که تنها یک روز در هفته تعطیل است شاهد حضور تعداد زیادی از گردشگران در مراکز تاریخی، مذهبی و گردشگری استان هستیم.

مصیب امیری افزود: اگر تعطیلی پایان هفته در استان فارس به ۲ روز افزایش یابد با توجه به تعداد زیاد آثار تاریخی و گردشگری در استان فارس که بیش از سه هزار اثر ثبت شده ملی و ۱۲ اثر ثبت شده جهانی در این استان داریم، حضور بیشتر مردم در محیط های گردشگری را شاهد خواهیم بود.

وی همچنین به گستردگی و فاصله زیاد بسیاری از شهرستان‌های استان با یکدیگر اشاره کرد و یادآور شد: هر کدام از شهرستان‌های استان دارای جاذبه‌های گردشگری متفاوتی هستند و فاصله چند ساعته برای طی شدن مسیر یک شهرستان به شهرستان دیگر باعث شده افراد کمتر برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری دیگر شهرستان‌ها سفر کنند.

وی ادامه داد: در صورت تعطیلی پنج‌شنبه‌ها مردم حتما برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری نقاط مختلف استان برنامه‌ریزی می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: تعطیلی پنج‌شنبه‌ها قطعا افزایش بازدیدکنندگان از آثار تاریخی و گردشگری را به دنبال خواهد داتشت، همانطور که در حال حاضر نیز در تعطیلی‌ها چند روزه مناسبی شاهد حضور بیشتر گردشگران در اماکن تاریخی و گردشگری هستیم.

امیری اظهارکرد: تعداد ۴۴۴ واحد اقامتی در کل استان فارس راه‌اندازی شده که از این میزان ۱۰۵ واحد مربوط به اقامتگاه‌های بوم‌گردی است که در صورت تعطیلی پنج‌شنبه‌ها با توجه به افزایش حضور مردم در مراکز گردشگری، سرمایه‌گذاران رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های گردشگری می‌کنند که این موضوع رونق صنعت گردشگری را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۳۷ پروژه گردشگری با اعتباری بالغ بر هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در استان فارس در حال اجراست که در صورت تعطیلی پنج‌شنبه‌ها سرمایه‌گذاران تحرک بیشتری برای تکمیل این پروِژه‌ها به دلیل افزایش تقاضا خواهند داشت و شاهد سرمایه‌گذاران جدید نیز در این حوزه خواهیم بود که این به کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال کمک می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس همچنین به طرح گذشته وزارت میراث فرهنگی برای تعطیلات زمستانی در استان‌های جنوبی اشاره کرد و گفت: با تعطیلی پنج‌شنبه‌ها و ساماندهی تعطیلات رونق قابل توجهی در حوزه صنعت گردشگری خواهیم داشت و علاوه بر مراکز گردشگری، شغل‌های دیگر مرتبط با سفر از فواید این موضوع بهره‌مند می‌شوند.

امیری افزود: از سال‌ها پیش مساله تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در استان را پیگیری کردیم و این موضوع در کارگروه گردشگری استان نیز مطرح شد اما به دلایل مختلف مورد تصویب قرار نگرفت که در صورت تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی خواسته دیرینه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فعالان حوزه گردشگری محقق می‌شود.

ایرانیان به ۲ روز تعطیلی نیاز دارند اما نه پنج‌شنبه و جمعه

سهراب شرفی رئیس خانه صنعت و معدن استان فارس نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تعطیلی یک روز در هفته کم است و ایرانیان باید حتما ۲ روز تعطیلی در هفته را داشته باشند اما این ۲ روز باید جمعه و شنبه یا شنبه و یکشنبه باشد.

وی افزود: بسیاری از کشورهای دنیا روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و ایران نیز پنج‌شنبه و جمعه‌ها تعطیل است که این باعث شده حوزه تجارت در ایران چهار روز تعطیل باشد لذا این تعطیلی جز ضرر چیزی برای فعالان اقتصادی ندارد.

شرفی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل تعطیلی تهران در روزهای پنج‌شنبه ارتباطات ایران با دنیا تعطیل شده و چهار روز تعطیلی برای فعالان حوزه اقتصادی زمان زیادی است و زیان زیادی به آنان وارد کرده است.

رئیس خانه صنعت و معدن استان فارس گفت: در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها که در تهران اتخاذ می‌شود توجهی به شهرستان‌ها صورت نمی‌گیرد، به دلیل تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در تهران بسیاری از کارهای اداری در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه اقتصاد گرفتار بروکراسی‌های اداری شده است لذا باید به جای تعطیلی پنج‌شنبه به فکر تعطیلی شنبه‌ها باشند.

در صورت تصویب نهایی طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، کلیه مراکز اداری و قضایی مراکز استان‌ها همانند تهران از تاریخ تصویب این قانون پنج‌شنبه‌ها تعطیل می‌باشد، ساعت کار کارمندان دولت ــ ۴۴ ساعت در هفته ــ تغییری با این مصوبه نخواهد داشت.

The post تعطیلی پنج‌شنبه‌ها گامی در جهت رونق گردشگری appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *