تا نوروز

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم.

دنیای اقتصاد: در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و… است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.
شاید نام «گِل‌فشان» برای بسیاری نام عجیب و ناملموسی به نظر برسد؛ نامی که البته اگر بدانید یک پدیده نادر در طبیعت است، بیشتر کنجکاو می‌شوید تا سر از کارش دربیاورید؛ چون چنین پدیده‌ای یک پدیده نایاب و جذاب در طبیعت محسوب می‌شود. خوشبختانه ایران از داشتن این جاذبه طبیعی بی‌نصیب نمانده و جنوب شرقی ایران دارای چند گل‌فشان است. در واقع، ۲۰ گل‌فشان در ایران وجود دارد که ۵ مورد آنها بین بندر جاسک و میناب، ۹ مورد بین چابهار و بندر جاسک و ۶ مورد دیگر هم بین چابهار و مرز ایران و پاکستان به‌ ویژه شمال خلیج گواتر واقع شده‌اند اما یکی از معروف‌ترین گل‌فشان‌های ایران در منطقه تَنگ در استان سیستان و بلوچستان و در شهرستان کنارک قرار دارد؛ جایی که محلی‌ها به آن «ناف دریا» هم می‌گویند. این پدیده به‌طور عمده در فصول پرباران از جاذبه‌های نادر و دیدنی استان است. کوه گِل‌افشان بندر تنگ، با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متر و قطر قاعده کمی بیش از ۱۰۰ متر، در ۹۰ کیلومتری چابهار قرار دارد و می‌شود تقریبا با یک ساعت رانندگی از مرکز چابهار به آنجا رسید.

The post تا نوروز appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *