برنامه‌های محرم ویژه «گردشگران» اعلام شد

برنامه‌های محرم ویژه «گردشگران» اعلام شد

ایسنا: کمیته گردشگری مذهبی در یزد با هدف اجرای برنامه‌های مناسبتی در ماه‌ محرم برای گردشگران خارجی تشکیل شد. در استان سیستان و بلوچستان نیز تور آشناسازی با آیین‌های محرم برگزار خواهد شد.

مناسبت محرم برای چندمین سال متوالی با فصل ورود گردشگران خارجی به ایران و روز جهانی جهانگردی مقارن شده است. تطعیلی موزه‌ها و مراکز گردشگری در روزهای تاسوعا، عاشورا و اربعین و سردرگردانی گردشگران خارجی در چنین مناسبت‌هایی، برخی استان‌ها را به خلاقیت واداشت تا با استفاده از آیین‌های عزاداری و سنتی محرم، جنبه‌ای دیگر از گردشگری ایران را معرفی کنند.

برنامه‌های محرم

یزد از جمله استان‌های پیش‌رو برای جذب و افزایش مدت زمان ماندگاری گردشگران خارجی در فرصت محرم بوده است. محمدمهدی رجائی‌فرد ـ مسئول کمیته گردشگری مذهبی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد ـ گفته است: برنامه‌های گردشگری مذهبی یزد از روز ١۶ شهریورماه برابر با هفتم محرم آغاز می‌شود و گردشگران علاوه‌بر حضور در برنامه‌های مردمی روزهای تاسوعا و عاشورا، ١٣ محرم و اربعین حسینی، در مراسم‌های سنتی شهرستان‌های مهریز، اشکذر و اردکان نیز می‌توانند شرکت کنند.

برنامه‌های محرم

این کمیته از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده و برنامه‌های مناسبتی آن به شکل رایگان برگزار می‌شود. همان سال روی برنامه‌های این کمیته که مورد توجه جمعی از گردشگران خارجی قرار گفته بود، پژوهشی انجام شد که نشان می‌داد: «مهمترین دستاورد تورهای مناسبتی محرم برای گردشگران خارجی، کمک به آن‌ها برای درک و شناخت بهتر از مردم ایران بود. برخی از گردشگران آن‌ را ابزاری برای گفت‌وگو میان ادیان دانسته بودند. گروه دیگری بعد از شرکت در آیین عزاداری‌ ایرانی‌ها به این نتیجه رسیدند که تورهای آیینی، دیدگاه آن‌ها را درباره اسلام و شیعه به شکل مثبتی تغییر داده و دانش کافی و خلاصه از مذهب شیعه در اختیارشان قرار داده و کمک کرده است تا مراسم شیعیان را بهتر بشناسند و شرکت در تورهای مذهبی و آیینی برای‌شان مفید بوده است.  جمع زیادی هم اعلام کردند شرکت در تورهای معنوی بویژه تاسوعا و عاشورا حس معنوی و تجربه خاصی را در آن‌ها به‌وجود آورده و دیدگاه‌شان را درباره‌ ایران به عنوان مقصدی خطرناک به شکلی مثبتی تغییر داده است. آن‌ها این آیین‌ها و مراسم‌های مذهبی را ابزاری برای مقابله با اسلام‌هراسی و ایجاد صلح بین‌المللی دانسته بودند.»

سیستان و بلوچستان هم از فرصت محرم برای آشنایی بیشتر با این استان برای نخستین‌بار استفاده کرده است. معرفی این استان یکی از برنامه‌های در اولویت معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که کمپین «سیستان را ببینید و بلوچستان را بشنوید» را برای آن راه‌اندازی کرده و در یک ماه اخیر هفته‌های فرهنگی سیستان و بلوچستان را در سایر استان‌ها برپا کرده است.

The post برنامه‌های محرم ویژه «گردشگران» اعلام شد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *