اطلاعاتی در مورد رنگ بدنه هواپیما

در عصر معاصر هر تولید کننده‎ای که محصولی را تولید می‎کند سعی می‎کند محصول خود را در رنگ‎های مختلف به بازار عرضه کند تا بتواند به حداکثر میزان فروش خود دست پیدا کند. اما این موضوع در مورد همه این محصولات صادق نمی‎باشد و محصولی که تنها با یک رنگ در همه کشورها دیده می‎شود هواپیماها هستند که رنگ اصلی بدنه آنها سفید رنگ هستند و سالانه مسافران زیادی با تهیه بلیط هواپیما با این وسیله نقلیه جابجا می‎شوند و شاید تا به حال به این فکر نکرده‎اند که چرا تمامی این هواپیماها سفید رنگ می‎باشند.

هواپیما

در صورتی که کمی وقت در فرودگاه سپری کنید و به هواپیماها توجه کنید متوجه این موضوع می‎شوید که بخش اعظمی از هواپیماها سفید رنگ هستند و تنها بخش‎های کوچکی از آن که نشان دهنده‎ی مارک و نشان هر ایرلاین است دارای رنگی متفاوت است که اقدام به فروش بلیط داخلی و خارجی کرده‎اند و توسط این هواپیماها مسافران خود را با پرواز خارجی و یا داخلی به مقصد خود می‎رسانند.

در ادامه دلایلی که سبب انتخاب این رنگ برای هواپیماها شده است را بیان خواهیم کرد هواپیماهایی که همه ساله با فروش بلیط هواپیما و انجام پرواز خارجی و داخلی میلیون‎ها مسافر را جابجا می‎کنند و به مقصد مورد نظر می‎رسانند.

علل انتخاب رنگ سفید برای هواپیما!؟

حرارت

اولین و ابتدایی‎ترین قانونی که در زندگی همه افراد بسیار پرکاربر  می‎باشد جذب نور و حرارت کمتر توسط رنگ‎های روشن است یعنی هرچه رنگ روشن‎تر باشد میزان حرارت کمتری را جذب خود می‎کند. سازنده‎های هواپیمایی که قرار است بعد از وارد شدن به چرخه مسافربری هزاران مسافر را که با بلیط هواپیما قصد مسافرت دارند جابجا کند از این قانون در نوع طراحی رنگ این وسیله نقلیه استفاده کرده‎اند.

از آنجا که رنگ سفید روشن‎ترین رنگ در بین رنگ‎ها می‎باشد در نتیجه درصد جذب حرارت بسیار کمتری نسبت به بقیه رنگ‎ها را دارا می‎باشد و بدلیل اینکه هواپیماها اغلب در حال پرواز و جابجایی مسافرانی که با بلیط داخلی و خارجی قصد انجام پرواز خارجی و یا داخلی را دارند هستند و زمان کمی را در فرودگاه‎ها سپری می‎کنند در نتیجه به خورشید نزدیک‎ترند و در معرض حرارت بیشتر تولید شده از سوی خورشید می‎باشند.

طراحان برای اینکه حرارت جذبی توسط بدنه هواپیما به حداقل برسد برای رنگ کردن بدنه آن از رنگ سفید استفاده می‎کنند و احتمال گرم شدن موتور هواپیما بر اثر گرما جذب شده و آتش گرفتن آن به حداقل برسد تا مسافران که با تهیه بلیط هواپیما چه بلیط داخلی و چه خارجی به سلامت به مقصد مورد نظرشان برسند و مسافرانی که با پرواز خارجی در حال سفر هستند از بابت این موضوع کمترین نگرانی نداشته باشند.

علاوه براینکه رنگ سفید باعث می‎شود بدنه به ندرت حرارت را جذب کند در صورت گرم شدن بدنه هواپیما در ارتفاعات زمانی که در فرودگاه نشسته است به سرعت این حرارت از بدنه هواپیما خارج شود. تا برای مسافرانی که با بلیط هواپیما برای رسیدن به مقصد خود از این هواپیما در حال استفاده هستند کمترین آسیبی را متحمل نشوند.

هواپیما

صدمات

طراحان برای ساخت این نوع پرنده‎های غول پیکر از آلومینیوم و دیگر ترکیبات سبک فلزی بهره گرفته‎اند که بیشتر آنها رنگ تیره دارند. استفاده از رنگ سفید برای رنگ کردن بدنه هواپیماهایی که برای جابحایی مسافرانی که با بلیط هواپیما قصد سفر دارند انتخاب و ساخته می‎شود کمک می‎کند که در صورت وجود صدمات، نشتی روغن و خراش‎های سطحی این مشکلات به راحتی قابل تشخیص باشند و برای رفع آنها قبل از انجام پرواز و جابجایی مسافرانی که با بلیط داخلی و یا خارجی قصد سفر دارند اقدام شود.

تقریبا بعد از هر پرواز یا چند پرواز یکبار کل بدنه توسط کارشناسان بازبینی و بررسی می‎شود تا در صورت وجود مشکل به برطرف کردن آن بپردازند. رنگ سفید بدنه هواپیما به کارشناسان کمک می‎کند تا این آسیب‎ها و مشکلات احتمالی را راحت‎تر و سریع‎تر پیدا کنند.

در صورت بروز مشکل در هواپیما و سقوط آن در دریا احتمال پیدا کردن یک شئ سفید در آب دریا راحت‎تر و آسان‎تر است علاوه براین این رنگ در شب بهتر دیده می‎شود و از بروز تصادفات هوایی پیشگیری می‎کند تا مسافرانی که با بلیط هواپیما قصد انجام پرواز خارجی یا داخلی را دارند به سلامت به مقصد خود برسند.

هزینه

بدلیل اینکه بیشتر شرکت‎های هواپیمایی محصولات خود را به رنگ سفید بفروش می‎رسانند در نتیجه قیمت این محصولات نیز باتوجه به این رنگ اعلام می‎شود. در صورتیکه ایرلاینی هواپیمایی به رنگ دیگر بخواهد افزایش هزینه این عمل برعهده خریدار می‎باشد که مبلغ آن قابل توجه می‎باشد.

به همین دلیل محصولاتی که با این رنگ بفروش می‎رسند ارزانتر هستند و امکان هماهنگی با نشان خریدار در این موارد بیشتر است.

رنگ و رو رفتگی

این موضوع را با یک مثال ادامه می‎دهیم. گاها ممکن است برایتان پیش آمده باشد که با شستن چندباره یک لباس رنگی آن لباس تغییر رنگ بدهد و رو به سفیدی برود حال آیا این اتفاق در خصوص لباس سفیدتان نیز رخ داده است؟

رنگ سفید تنها رنگی است که با قرار گرفتن در زیر نور آفتاب تغییر رنگ نداده و طول عمر بالایی نسبت به دیگر رنگ‎ها را دارا می‎باشد. از این رنگ برای هواپیما استفاده می‎شود زیرا در انجام پرواز خارجی که زمان آن بیشتر از پروازهای داخلی که با فروش بلیط داخلی صورت می‎پذیرد، می‎باشد هواپیما بیشتر در معرض تابش مستقیم نور آفتاب است و استفاده از این رنگ احتمال آسیب به رنگ را به حداقل می‎رساند.

هواپیما

محیط زیست

این موضوع بقدری مهم و قابل توجه بوده است که در سال ۲۰۱۱ محققانی برروی رنگ بکار برده برای بدنه هواپیما تحقیقاتی را انجام داده‎اند که یکی از نتایج آن که در مورد برخورد پرندگان به هواپیما بوده است نشان داده است که پرندگان کمتری به یک هواپیما با رنگ سفید برخورد کرده‎اند این در صورتی است که این آمار در مورد هواپیماها با رنگی غیر از سفید بسیار بیشتر بوده است.

این موضوع بیانگر این واقعیت است مه پرندگان رنگ سفید را در آسمان بهتر و راحت‎تر از دیگر رنگ‎ها تشخیص می‎دهند.

با همه این مسایل برخی از ایرلاین‎ها برای فروش بلیط داخلی و خارجی و انجام پرواز خارجی و داخلی از هواپیماهایی با رنگ‎هایی غیر سفید استفاده می‎کنند که برخی از آنها مشکی و یا با طرح‎هایی کارتونی می‎باشند که براساس اهداف خاصی که این ایرلاین‎ها دنبال می‎کنند مورد استفاده قرار می‎گیرند.

در صنعت هواپیمایی از رنگ‎های مختلف به منظور هدف‎ها و کاربردهای خاص آن هواپیما برای رنگ آمیزی آن استفاده می‎کنند. یکی از طرح‎هایی که برای بدنه هواپیما مورد استفاده قرار می‎گیرد طرح رادیکال یا غیر رنگی است که در این طرح بدنه هواپیما صیقل داده می‎شود و مورد استفاده قرار می‎گیرد.

برای نگهداری این نوع هواپیما باید هزینه زیادی پرداخت شود و مقرون به صرفه نمی‎باشند از این رو فروش هواپیماهایی با رنگ سفید بسیار آسان‎تر و سریع‎تر می‎باشد.

از هواپیماهایی که از رنگی غیر از رنگ سفید برای رنگ بدنه آن مورد استفاده قرار گرفته است هواپیمای داگلاس ای-۱ اسکایریدر بوده است که در ابتدا آلی رنگ بوده است که بعد از جنگ کره به رنگ خاکستری تغییر رنگ داده است. این تصمیم توسط ارتش آمریکا گرفته شد زیرا رنگ خاکستری انطباق بیشتری با رنگ نیروی دریایی ارتش آمریکا دارد و همین امر سبب شده تا این هواپیما بتواند در شرایط خاصی که ممکن است پیش آید استتار کند و از دید دشمن دور بماند.

در بسیاری از موارد رنگ هواپیما نه تنها جنبه جنگی ندارد بلکه  کاربردی تجاری دارد و برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‎گیرد. بسیاری از شرکت‎ها برای انجام تبلیغات خود از بدنه هواپیماها استفاده می‎کنند و تبلیغات خود ار بصورت بنر برروی بدنه هواپیماها حکاکی می‎کنند. در مواردی نیز دیده شده است یک شرکت هواپیمایی برای ایجاد تمایز بین هواپیماهای خود با دیگر ایرلاین‎ها از رنگ‎های مختلف برای بدنه هواپیماهای خود استفاده کند.

در هر صورت رنگ سفید به عنوان رنگ پیش فرض برای بدنه هواپیماها در نظر گرفته می‎شود که بدلیل داشتن خصوصیات بالا به نظر انتخابی مناسب به نظر می‎رسد.

 

نوشته اطلاعاتی در مورد رنگ بدنه هواپیما اولین بار در مجله سفر پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *