آیین زیارتی قره کلیسا در چالدران ثبت جهانی می‌شود

معاون اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: پرونده ثبت جهانی آیین زیارتی قره‌کلیسا تهیه و به یونسکو ارسال شده است.

ایرنا: حسن سپهر فر افزود: پرونده ثبت جهانی این بنا به صورت مشترک با کشور ارمنستان، میراث فرهنگی و پایگاه جهانی کلیساها تهیه و در اسفند ماه سال گذشته به یونسکو ارسال شده و هم‌اکنون منتظر جواب هستیم که احتمال زیادی برای ثبت آن در پرونده سال ۲۰۲۰ وجود دارد.

وی با بیان اینکه این مراسم با عظمتی خاص فقط در ایران و در چالدران برگزار می‌شود گفت: این آیین با هدف بزرگداشت سالگرد «تادئوس» و وحدت اجتماعی خود ارامنه و نیز توسعه گردشگری برگزار می‌شود و ارامنه اصفهان، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و تهران و برخی کشورهای اروپایی در این مکان حضور می‌یابند.

وی اظهار داشت: این مکان به خاطر اثر جهانی بودن برای خود ضوابط خاصی دارد و گسترش زیرساخت‌ها و مرمت‌های اساسی و بحث‌های بوم‌گردی آن همواره در دستور کار بوده است.

سپهرفر گفت: امسال بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت گنبد اصلی کلیسا و مرمت «زاکاریا» و «ساندوخت» در این مکان هزینه شده است و درب اصلی آن نیز که سرقت شده بود بر اساس آخرین عکس یافته شده از آن احیا و دوباره نصب شده است.
وی اضافه کرد: تلاش می شود تا پایان امسال عصارخانه قره‌کلیسا نیز که راهبان در گذشته روغن‌گیری می‌کردند و هم‌اکنون تنها بقایا و اهرم‌های این عصارخانه باقی مانده است دوباره احیا و مرمت شود.

آیین زیارتی قره کلیسا در سال ۱۳۸۸ بعد از ۲ سال کار پژوهشی با شماره ۵۲ در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد و از سال گذشته هم موضوع ثبت جهانی آن مطرح شد.

مراسم مذهبی «باداراک» به صورت سالانه با حضور ارامنه کشورهای ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورهای جهان برگزار می‌شود و یکی از هفت ‌آیین مقدس در تمام فرقه‌های مسیحیت است.
قره‌ کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران و بر روی مزار «تاتائوس»، یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) احداث شده است و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین کلیسای جهان مسیحیت بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس توسط جانشین پادشاه ارمنستان برمی‌گردد.
بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع) او را در محل کنونی کلیسای تاتائوس به خاک سپرده اند و بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی ساخته اند؛ این نمازخانه در قرن هفتم میلادی به کلیسای بزرگ و مجللی تبدیل شده است.
بنای قره‌کلیسا (کلیسای تاتائوس مقدس) جزو ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب‌ نظران آن را قدیمی ‌ترین کلیسای جهان می دانند.

The post آیین زیارتی قره کلیسا در چالدران ثبت جهانی می‌شود appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *