آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در صورت همکاری اساتید و پژوهشگران و نهادهایی مثل شهرداری مشهد آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم.

ایسنا:  ابوالفضل مکرمی‌فر در نشست خبری تشریح برنامه‌های شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال ثبت جهانی گذرگاه جاده ابریشم در ایران با استناد به شاهنامه هستیم اقدامی که در صورت همکاری شهرداری و اساتید دانشگاه فردوسی می‌توان پرونده‌اش را به جریان انداخت.

وی ادامه داد: بایدقدردان شهرداری و شورای شهر بود که دست به برگزاری این رویداد مهم زدند و برای احیای توس و فرهنگ شاهنامه گام‌های بلندی برداشته‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تصریح کرد: جاده ابریشم از ایران شروع می‌شود و ابریشمی که در ایران تولید می‌شده است به چین می‌رفته است و حتی ملکه چین لباس خود را از این ابریشم تهیه می‌کرده است.

مکرمی‌فر خاطرنشان کرد: یکی از مباحثی که در این خصوص وجود دارد این است که نه تنها در جاده ابریشم بلکه در خود ایران برخی از داستان‌های شاهنامه به مناطق خاصی برمی‌گردد. مثل نبرده دوازده رخ که به یکی از روستاهای گناباد برمی‌گردد.

وی اضافه کرد: ما از شاهنامه کم بهره برده‌ایم و کم کار کرده‌ایم در حالی که برای مولوی در قونیه کارهای بزرگی انجام می‌شود و من فکر می‌کنم ما هنوز می‌توانیم کارهای خوبی را انجام دهیم و از این میراث گران‌بها بهره ببریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه از اداره ارشاد کمک می‌خواهیم؛ گفت: می‌توان با کمک انجمن هنرهای نمایشی کار بزرگی را برای فردوسی با عنایت به گذرگاه جاده ابریشم در مشهد تهیه کنیم تا بتوانیم حرکت خوبی را آغاز کرده و ادامه بدهیم.

تحولات خوبی در توس در جریان است

در ادامه این نشست مسعود ریاضی عضو شورای شهر اظهار کرد: اولین بار که نام این همایش را شنیدم از خودم پرسیدم که فردوسی و شاهنامه چگونه به جاده ابریشم مربوط می‌شود و به همین دلیل کنجکاوی من برانگیخته شد و فکر می‌کنم امروز این گذرگاه از یک مسیر تجاری به یک فرهنگ و گذرگاه فرهنگی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: مدیریت شهری در خصوص فردوسی و توس مشغول فعالیت است و نگاه‌ها را معطوف به این قسمت کرده است و ما در همین راستا مسابقه‌ای را برگزار می‌کنیم که شرکت‌کنندگان آن رو به افزایش است.

ریاضی تصریح کرد: شهرداری تصمیم گرفته تا یکی از فضاهای اصلی فضاآرایی شهری مشهد در نوروز سال آینده فضای شاهنامه و فردوسی باشد که کم سابقه است.

عضو شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: فضای جلوخان آرامگاه فردوسی در حال احیا است و دسترسی جلوخان به کهن‌دژ نیز در حال اجراست و در پل کشف رود نیز مشاور در حال برنامه‌ریزی برای طرح یک رود پارک است که طراحی اولیه آن اجرا شده است و ما اسم آن را رودباره گذاشته‌ایم.

وی افزود: در بولوار شاهنامه طراحی‌های خوبی صورت گرفته است و برای ورودی سه راه فردوسی یک دروازه معاصر طراحی خواهد شد و ما امیدواریم که بتوانیم بخش عمده این طرح‌ها را تا پیش از پایان دوره شورا اجرایی کنیم.

The post آماده پیگیری ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران هستیم appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *