آتشِ «آذرجوی» را با بی‌توجهی خاموش کردند

روایت‌ها از رودی پرآب و روان و استخری در نزدیکی آتشکده «آذرجوی» حکایت دارند که امروز به جز باقی‌مانده‌های آتشکده‌اش در بیابانی با چند تک درخت چیز دیگری باقی نمانده است،آتشکده‌ای که گنبدش را جزو نخستین گنبدهای ایرانی می‌دانند.

ایسنا: آتشکده آذرجو یکی از آتشکدهای داراب در ۱۰ کیلومتری غرب شهر دارابگرد است که احتمالا در دوره ساسانی به شیوه‌ی چهارتاقی با گنبدی گرد ساخته شده بود، گنبدی که امروز هیچ از آن باقی نمانده و سقف اصلی‌اش ویران شده است.«مروج‌الذهب» اثر «مسعودی»‌ روایت کرده این آتشکده را به دستور «اشو» زرتشت ساخته‌اند، زرتشت به «یستاف شاه» دستور داد تا آتش مقدس جمشید را پیدا کند و او برای این کار تا خوارزم رفت تا توانست آتش را به دارابگرد بیارود. در آنجا آتشکده‌ای احداث و آتش مقدس را در آن نگه‌داری کرد.

بعد از آن شهرِ «دارابگرد» را ساخت و از سال ۳۳۲ قمری نام آن به آتشکده آذرجو تغییر نام داد.
امروز این چهارتاقی به جامانده از دوره‌ی ساسانی که مانند دیگر چهارتاقی‌های دوره ساسانی پلانی مربع شکل دارد، دل‌اش به آجرها و لاشه‌های سنگ‌ و ملات گچ دست‌کوبی شده‌ای خوش است که در اطرافش روی زمین ریخته‌اند، هر چند بخش زیادی از آن امروز کاملا محو شده است.

آتشکده آذرجو
تابلوی معرفی این اثر تاریخی که نام «میراث فرهنگی» نیز بر آن دیده می‌شود، این اثر تاریخی را این طور معرفی می‌کند؛«این بنای چهارتاقی از آتشکده‌های مهم عصر ساسانی بوده است. ساختمان اصلی آتشکده بر روی صفه عظیمی به ارتفاع حدود ۳ متر قرار داشته و بوسیله‌ی پلکان‌هایی از اطراف به درون آتشکده راه داشته است. در ساختمان این بنا از سنگ آهک و گل استفاده شده است. … (بخش‌هایی مخدوش شده قابل خواندن نیستند) این آتشکده بنا به گفته “مسعودی” در “مروج الذهب” در قرن چهارم هجری قمری از مقدس‌ترین آتشگاه‌های زردتشتیان بوده است.»
عیسی فولادفر – فعال میراث فرهنگی شهرستان دارابگرد- در گفت‌وگو با ایسنا، وضعیت این بنای تاریخی را کاملا نامناسب توصیف می‌کند.

او می‌گوید: به دلیل نبود مسیر وجاده‌ای مناسب برای این دیدنِ این آتشکده‌ی تاریخی، نه تنها آن بازدیدکننده‌ چندانی هم ندارد، بلکه ناشناخته نیز باقی مانده است و بنای آتشکده‌ نیز اکنون به نیمه‌ویرانه‌ای متروکه تبدیل شده‌ است که اگر بی توجهی‌ها به آن ادامه‌دار باشد، تا مدتی دیگر به طور کامل تخریب می‌شود.

The post آتشِ «آذرجوی» را با بی‌توجهی خاموش کردند appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *