حراج قلب شهاب‌سنگی ۴٫۵ میلیارد ساله

حراجی کریستی در نظر دارد شهاب‌سنگی قلبی شکل را به مناسبت مراسم روز ولنتاین به حراج بگذارد.

ایرنا: این شهاب‌سنگ معروف به «قلب فضا» در سال 1947 با سرعت بیش از 30 هزار مایل در ساعت به زمین برخورد کرد و در اتحادیه جماهیر شوروی آن زمان فرود آمد.
این شهاب‌سنگ با قدمت چهار میلیارد و 500 هزار سال، قرار است از 6 تا 14 فوریه (17 تا 25 بهمن‌ماه) به صورت آنلاین به حراج گذاشته شود.
شاهدان عینی ساعت 10 و 30 دقیقه صبح روز 12 فوریه 1947 صحنه حرکت این شهاب‌سنگ در فضای زمین را نظاره‌گر بودند.
شهاب‌سنگ در آن زمان بر فراز منطقه‌ای کوهستانی در روسیه کنونی به حرکت درآمد و نوری بر جا گذاشت که از فاصله تقریبا 200 مایلی قابل مشاهده بود.
این توده سنگی در جریان انفجاری در ارتفاع پایین، صدای مهیبی ایجاد کرد، وضعیتی که باعث خرد شدن شیشه‌ها، از جا درآمدن درخت‌ها و تخریب دودکش‌ منازل مسکونی شد و ردی از دود تا ساعت‌ها پس از این اتفاق، در آسمان آن منطقه باقی ماند.
«جیمز هایسلوپ» کارشناس بخش علم و تاریخ طبیعی حراجی کریستی بارش این شهاب سنگ را از بزرگ‌ترین بارش‌ها ظرف چند هزار سال گذشته دانست و گفت که به نظر می‌رسید که آن حادثه، پایان جهان را رقم زده است.
«پی.آی. مدودف» هنرمند روسی یکی از افرادی بود که در آن سال بارش شهابی را از پنجره منزلش مشاهده کرد.
وی سپس نقاشی آن صحنه را کشید و اتحاد جماهیر شوروی در سال 1957 برای گرامیداشت دهمین سالگرد این رویداد، نقاشی هنرمند روس را روی یک تمبر پستی چاپ کرد.
به گفته هایسلوپ، این نمونه قلبی شکل و شگفت‌انگیز، یکی از تکه‌هایی بود که از مکان وقوع بارش شهاب‌سنگی جمع‌آوری شد.
وی یادآور شد که تحویل دادن این شهاب سنگ از سوی یک مجموعه‌دار به حراجی کریستی، باعث شد که این حراجی تاریخ فروش اقلام خود را تغییر دهد.
هایسلوپ گفت: ابتدا قرار بود حراجی 12 فوریه (23 بهمن) به کار خود پایان دهد اما با تحویل گرفتن این نمونه قلبی‌شکل که بی‌تردید یکی از ناب‌ترین شهاب‌سنگ‌های آهنی است، چرا نباید این تاریخ تا روز ولنتاین ادامه یابد؟

The post حراج قلب شهاب‌سنگی 4.5 میلیارد ساله appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *