انتشار فراخوان ششمین دوره پایتخت کتاب ایران

فراخوان ششمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.

خبرگزاری مهر: ششمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران در سال ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. شهرهای متقاضی شرکت در جشنواره می‌توانند تا تاریخ ۳۰ آذرماه ۱۳۹۸ اقدامات انجام‌شده، برنامه‌ها، مدارک و مستندات فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی آن شهر، را همراه با برگه‌های تکمیل‌شده به دبیرخانه استانی جشنواره مستقر در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها یا دبیرخانه مرکزی تهران ارسال نمایند. برای کسب اطلاع بیش‌تر می‌توانند با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۶۱۳۲۴- ۰۲۱۸۸۳۴۲۹۸۰-۰۲۱۸۸۳۴۲۹۷۹ تماس برقرار نمایند. همچنین برگه‌ها، فرم‌ها و جزئیات دستورالعمل‌های اجرایی انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از طریق وب‌سایت شبکه ترویج کتابخوانی ایران به نشانی www.bookpromotion.ir در دسترس است.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار را تا مهلت اعلام شده ارسال کنند به نشانی پستی: «دبیرخانه مرکزی برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران» تهران خیابان شهید مطهری خیابان فجر (جم سابق) شماره ۷ ساختمان فجر طبقه ۵ کد پستی ۱۵۸۹۷۴۳۱۱۱ و پست الکترونیک iranbookpromotion@gmail.com

بر اساس فراخوان، برنامه‌های کتابخوانی قابلیت شرکت در رقابت دارد که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شود. شهر معرفی شده به عنوان پایتخت کتاب ایران ملزم به ارائه گزارش‌های دوره‌ای منظمی از پیشرفت برنامه‌های ارائه شده به دبیرخانه است. اگر شهر انتخاب شده تا پاییز آن سال بر اساس برنامه‌ها و جدول زمان‌بندی ارائه شده فعالیت قابل توجهی نداشته باشد، احتمال تجدید نظر و پس گرفتن عنوان پایتخت کتاب بر اساس رأی هیئت داوران وجود خواهد داشت.

برنامه ارسالی باید دربرگیرنده معرفی مجموعه طرح‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، ترویجی و ابتکاری در حوزه کتاب برای حداقل یک سال و حداکثر دو سال با این شرایط باشد: مشارکت همه اجزای صنعت نشر (پدیدآورندگان، ناشران، توزیع‌کنندگان، کتاب‌فروشان، کتاب‌داران و…)، مشارکت نهادها و فعالان حوزه کتاب و کتاب‌خوانی مانند کتابخانه‌ها، کتاب‌داران و غیره، مشارکت سازمان‌های غیردولتی و دولتی مرتبط با کتاب‌خوانی، حضور فعال مفاخر، مشاهیر و هنرمندان شاخص و محبوب، در نظر گرفتن طیف گسترده مخاطب‌ها (ازجمله زنان، کودکان، نوجوانان و…) برنامه‌های باید اثربخش، خلاقانه و پایدار باشند. همچنین ویژگی‌های کلی برنامه‌های ارسالی شهرها به دبیرخانه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران می‌تواند به این شرح باشد: برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدام‌ها به طور ویژه برای پایتخت کتاب طراحی شده باشد. متناسب با نیازهای محلی، آئین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد. تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد. از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد. قابلیت الگوبرداری داشته باشد. در محتوا و شیوه اجرا نوآورانه و کیفی باشد.

پایتخت کتاب ایران از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اعم معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و نهادهای دیگر برگزار می‌شود. طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران برای نخستین بار در ۱۳۹۳ در سراسر ایران برای ترویج کتاب‌خوانی برگزار شد. این برنامه، طرحی ملی و بومی است و بر اساس اقتضائات کشورمان برنامه‌ریزی و اجراشده است. هرسال یک شهر به‌عنوان پایتخت کتاب از بین شهرهای نامزد انتخاب و معرفی می‌شود. پیشتر شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان پایتخت کتاب ایران بودند و از اسفندماه سال گذشته تا پایان سال جاری نیز عنوان پایتختی کتاب ایران در اختیار شهر یزد است.

The post انتشار فراخوان ششمین دوره پایتخت کتاب ایران appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *