کشف دو ساختار جدید در پاسارگاد

سرپرست فصل پنجم بررسی‌های ژئوفیزیکی، باستان‌شناسی محوطه هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب از کشف دو ساختار جدید ناشناخته خبر داد.

به گزارش ایسنا، کوروش محمدخانی هدف اصلی در مطالعات این هیئت مشترک را شناخت بهتر محوطه میراث جهانی پاسارگاد، شناسایی حدود پاسارگاد در دوره هخامنشیان، به دست آوردن دید کلی از سیستم احتمالی شهرسازی، پژوهش روی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی در دوره هخامنشی دانست.

وی از دیگر اهداف این مطالعات را بازسازی پوشش گیاهی باغ پاسارگاد به عنوان یکی از اولین باغ­های باستانی از طریق مطالعات دیرین اقلیم شناسی، مطالعه چشم­انداز پاسارگاد در دشت مرغاب و حفاظت بهتر از آثار این محوطه دانست و افزود:‌ برای مطالعات گسترده میان رشته­ای در این محوطه از متخصصان مختلفی در علوم تلفیقی باستان­شناسی مانند ژئوفیزیک، دیرین اقلیم­‌شناسی، باستان گیاه‌­شناسی، زمین باستان­‌شناسی، هیدرولوژی، سنجش از دور و عکاسی هوایی، نقشه برداری در کنار باستان­شناسان بهره گرفته شد.

او در ادامه از انجام بررسی­‌های آرکئوژئوفیزیک با استفاده از روش مغناطیس ­سنجی و یک روش جدید الکترومغناطیس با استفاده از دستگاه­‌های CMD در این فصل از پژوهش‌­ها خبر داد و افزود: در این فصل از فعالیت­ها، حدود ۳۰ هکتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آرکئوژئوفیزیکی به روش مغناطیس­سنجی و الکترومغناطیسی قرار گرفت.

وی با اشاره به تکمیل نقشه مغناطیسی کل محوطه حفاظت شده پاسارگاد اظهار کرد: در این فصل علاوه بر تکمیل­ترکردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی­های مغناطیسی به طرف آرامگاه کورش ادامه داده و بررسی مغناطیسی تا شمال کاروانسرای مظفری انجام شد و بعد از آن به دلیل وجود آلودگی­های شدید مغناطیسی در زیر و روی سطح زمین، بررسی مغناطیسی متوقف شد.

به گفته‌ی این باستان‌شناس، نتایج اولیه در این بخش منجر به کشف دو ساختار جدید ناشناخته شد که از دوره و چگونگی این ساختارها تا تکمیل شدن مطالعات نمی­توان اظهارنظر کرد، کشف این ساختارهای جدید در این قسمت از محوطه پاسارگاد بسیار مهم است چون تاکنون هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت به دست نیامده بوده است.

او با اشاره به انجام نمونه ­برداری هایی از محوطه پاسارگاد در باغ سلطنتی برای مطالعات گیاه باستان شناسی و گرده‌شناسی، هدف از این مطالعات را بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد اعلام کرد و گفت: نتایج اولیه مطالعات گرده­شناسی و گیاه باستان­شناسی در محوطه، حکایت از وجود گرده در لایه­هایی رسوبی و وجود گرده درخت سرو در محوطه پاسارگاد دارد که منجر به پیگیری ادامه مطالعات و بررسی­های دیرین اقلیم­شناسی در این قسمت شد.

محمدخانی با تاکید بر این‌که مطالعات آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه انجام می‌شوند، تاکید کرد: مطالعات زمین باستان­شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد نیز با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه پیگیری و نمونه‌برداری­های مختلفی از تراس­های رودخانه پولوار و جوی دختر دشت مرغاب انجام شد.

او با بیان این‌که مطالعات لندسکیپ، چشم انداز باستان­شناسی دشت پاسارگاد، با حضور متخصصان باستان­شناسی چشم انداز از ایران، فرانسه و ایتالیا دنبال شد، بر تمرکز مطالعات در این فصل، در دو بخش «تنگه بلاغی» و «جوی دختر» اشاره کرد و گفت: بررسی­های باستان­شناسی و چشم­انداز تدفینی دشت پاسارگاد و سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت در قالب مطالعات چشم انداز دنبال شد.

این باستان‌شناس با مدت زمان اجرای این تفاهم‌نامه را به مدت پنج سال از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ دانست و افزود: بررسی‌های توپوگرافی باستان­شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد نیز دنبال شد و نقشه دقیق توپوگرافی باستان­شناسی محوطه تکمیل و نقشه توپوگرافی بین محوطه حفاظت شده و محوطه مقدس تهیه شد.

این مدرس دانشگاه شهید بهشتی با بیان این‌که بررسی­‌های علوم میان رشته‌­ای در باستان شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد یکی از بزرگترین طرح‌های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی کشور است که با حضور متخصصان ایرانی و بین‌المللی انجام می‌شود، از آغاز بررسی‌­های آرکئوژئوفیزیکی در این محوطه از سال ۱۳۷۸ به سرپرستی «رمی بوشارلا» خبر داد.

به گفته‌ی محمدخانی، طرح بررسی‌ها و مطالعات علوم میان‌رشته­‌ای در باستان‌شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد، توسط هیئت مشترک باستان شناسی ایران- فرانسه، با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان­‌شناسی، گروه باستان­‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و دانشگاه لیون ۲، مرکز ملی پژوهش­‌های علمی فرانسه (CNRS) با مجوز رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور انجام شد.

The post کشف دو ساختار جدید در پاسارگاد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *