کشف آثاری از دوران اسلامی پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری

سرپرست هیأت گمانه‌زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری گفت: یافته‌های باستان‌شناختی نشان می‌دهد پراکنش آثار، عمدتاً در نواحی جنوب و غرب آرامگاه متمرکز بوده و آثار مربوط به دوران اسلامی هستند.

ایرنا: یعقوب زلقی گفت: هدف از انجام این پروژه شناسایی آثار مربوط به دوره یا دوره‏ های تاریخی و فرهنگی موجود پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری و گستره‏ آن است.
وی افزود: در این پروژه پس ازتهیه‏ نقشه‏ آثار معماری و توپوگرافی محوطه، ۱۸ گمانه(۱۴ گمانه‏ ۱×۱ متر و ۴ گمانه ۲×۲) با فواصل متناسب با محدوده کاری جانمایی و کاوش شد.
زلقی در بیان دستاوردهای این پروژه اشاره کرد؛ اگرچه تفاوت در رنگ، بافت و ترکیب مواد طبیعی باعث تشکیل لایه‎های متفاوت شده بود، این تفاوت درلایه‎های طبیعی لزوماً متناظر با تفاوت در لایه‏ ها و دوره‏ های فرهنگی و تاریخی نبوده است.
سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری تصریح کرد: همزمان با تغییر در لایه‎های طبیعی، دوره‏ های فرهنگی تغییر نکرده‎اند.
وی با اشاره به اینکه مطالعات انجام شده روی یافته های باستان شناختی حاصل از این گمانه زنی نشان می دهد پراکنش آثار عمدتاً در نواحی جنوب و غرب آرامگاه متمرکز است، گفت: آثار به دست آمده مربوط به دوران اسلامی هستند.

**سفال ها متعلق به قرن ششم تا هشتم
وی افزود: از این میان، سفال ها عمدتاً متعلق به قرون ششم تا هشتم هجری هستند که فعالیت های سده های بعدی (قرون نهم تا یازدهم هجری) در زمینه‏ ساخت آثار معماری و تدفین، این سفال ها را از بستر اصلی خود خارج کرده‎اند.
این باستان شناس خاطر نشان کرد: سفال با لعاب سبز یک دست در اکثر گمانه‏ها در پایین ترین عمق و روی خاک بکر قرار دارد. با توجه به مشاهده سفال های مربوط به پایین‏ترین لایه‏ها در گمانه یک این احتمال وجود دارد که سفال های به دست آمده متعلق به قرون چهارم و پنجم هجری باشند.

**آثار مرتبط با تدوین
سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری گفت: پژوهش های اولیه روی یافته‏های باستان شناختی از محوطه کاوش شده نشان می‏دهد معدود آثار معماری شناسایی شده احتمالا مرتبط با تدفین و قبور تاریخی موجود پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری باشد.
وی با بیان اینکه گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری دزفول با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد افزود: برای شناخت بهتر از وضعیت آثار تاریخی پیرامون آرامگاه، گمانه‏های ۱۷ (درفاصله۱۰متری جنوب آرامگاه) و ۱۸(در۲۰متری غرب آرامگاه) ایجاد شد که سازه‏های معماری قابل توجه و تنوع سفالی از نظرنقش، فرم و لعاب داشت.
زلقی تصریح کرد: بنابراین کاوش های آینده برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‏تر در مورد این محوطه باید در این محل‏ها متمرکز شود.
آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای شاه‌آباد در ده کیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد.

The post کشف آثاری از دوران اسلامی پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *