کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بالا رفتن نرخ ارز و شرایط اقتصادی را به‌عنوان دلایل کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی اعلام کرد.

ایسنا: ولی تیموری در حاشیه پنجمین جشنواره بین‌المللی غذای اکو – جاده ابریشم در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: پارسال شاهد کاهش آمار سفرهای خارجی ایرانیان بودیم، به طوری که در سال گذشته تعداد هفت میلیون نفر گردشگر از ایران خارج شده‌اند که این رقم در سال ۹۶ به میزان ۱۰ میلیون نفر بود که با توجه به آمار ارائه شده، شاهد کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی هستیم.

وی، بالا رفتن نرخ ارز و شرایط اقتصادی را به‌عنوان دلایل کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی اعلام کرد و افزود: خوشبختانه طی سال‌های اخیر اقبال مردم به سفرهای داخلی زیاد شده و گردشگری داخلی و توجه به مقاصد گردشگری کمتر شناخته شده به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویکردها طی سال گذشته توانست حجم بسیار خوبی از گردشگری را به خود اختصاص دهد.

این مسئول ادامه داد: در ایام نوروز سال‌جاری در مجموع ۷۷ میلیون اقامت شب در کشور ثبت شد و به طور کلی در حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران در طول ایام ۱۶ روزه عید سفر کردند که این عدد با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر کشور رشد ۵.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

تیموری با اشاره به آمار گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده‌اند، تصریح کرد: در سال گذشته هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد ایران شدند که با توجه به تعداد پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی در سال ۹۶، این آمار رشد ۵۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه گردشگران خارجی با توجه به شرایط خاص کشور ایران بیشتر از کشورهای منطقه و برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی بودند، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های خوبی در زمینه گردشگری در کشور فراهم شده ولی با این وجود برای توسعه هر چه بیشتر نیازمند افزایش زیرساخت‌های گردشگری هستیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به نقش اقامتگاه‌های بوم‌گردی در توسعه گردشگری، یادآور شد: اقامتگاه‌های بوم‌گردی از جمله اولویت‌های مهم سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در شهرهای کوچک و روستاهای هدف است و با توجه به اینکه بوم‌گردی که با سرمایه‌های پایین‌تری ایجاد می‌شود، تأثیر بسزایی در جذب گردشگر، توسعه پایدار گردشگری و معرفی فرهنگ عمومی دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با کمبود ظرفیت اقامتی مواجه هستیم و در چنین شرایطی حتی ایجاد زیر ساخت‌هایی نظیر هتل و هتل آپارتمان جوابگو نیست.

این مسئول با تاکید بر اینکه توزیع سفر در کشور یکی از سیاست‌های اصلی حوزه گردشگری کشور به شمار می‌رود، اظهار کرد: بخش‌های مختلفی از کشورمان حجم بالایی از گردشگر را دارد و بخش‌های دیگر از منافع گردشگری و درآمدهای حاصل از آن، بی‌بهره هستند، در این راستا باید راهکارهایی برای گسترش و توزیع مناسب سفر داشت.

در ادامه، تیموری به برگزاری جشنواره غذای اکو در زنجان اشاره کرد و گفت: برگزاری این نوع جشنواره‌ها سهم مهمی در توسعه گردشگری داخلی و خارجی دارد و جشنواره اکو در زنجان علاوه بر ویژگی توزیع سفر گردشگر داخلی، از نظر گردشگری بین‌المللی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد، چراکه این مهم در چارچوب سازمان منطقه‌ای اکو برگزار می‌شود.

معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: جشنواره‌های غذای اکو بهانه‌ای برای سفر به استان زنجان و آشنایی مردم ایران و کشورهای جهان با فرهنگ و پیشینه تاریخی استان زنجان است و حدود ۱۹ کشور علاوه بر ۱۰ کشور عضو سازمان اقتصادی اکو، در این جشنواره حضور یافته‌اند که یک فرصت منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار خوب است.

The post کاهش سفرهای خارجی گردشگران ایرانی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *