هزینه حمل‌ونقل سفرهای تابستانی

از آنجا که یکی از مهم‌ترین هزینه‌کردهای خانواده‌های ایرانی برای سفر کردن هزینه‌ حمل‌و‌نقل است.

دنیای اقتصاد: به همین دلیل افزایش قیمت آن نیز تاثیر مستقیمی بر افزایش هزینه‌های کلی سفر خواهد داشت، به‌طوری که سهم هزینه‌های حمل‌و‌نقل منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در بهار ۹۵ و ۹۶ نشان داده هزینه حمل‌و‌نقل، صدرنشین هزینه‌های سفر ایرانی‌ها بوده و در بهار ۹۷ با رقم ۲۲ میلیارد و ۹۵۶ میلیون و ۳۲۵ هزار ریال نیز جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

هزینه حمل‌ونقل سفرهای تابستانی

هواپیما، قطار، اتوبوس، خودروی شخصی و… از جمله وسایلی هستند که به‌طور معمول از آنها برای سفر استفاده می‌شود؛ از همین‌رو هزینه‌ها باتوجه به تفاوت وسیله حمل‌و‌نقل نیز متمایز خواهد شد، به‌طوری که از نظر هزینه، گران‌ترین وسیله حمل‌و‌نقل هواپیما، پس از آن قطار، سپس اتوبوس خواهد بود و در نهایت خودروی شخصی. به دلیل آنکه استهلاک خودرو در کوتاه‌مدت مشخص نیست و تنها هزینه بنزین مصرفی محاسبه می‌شود؛ درنتیجه به نظر اکثریت مردم ارزان‌ترین وسیله برای حمل‌و‌نقل به حساب می‌آید. آمارهای ثبت‌شده در بهار سال ۹۷ از سوی مرکز آمار نیز درباره الگوی حمل‌ونقل ایرانی‌ها در سفر نشان می‌دهد بیشترین سفر با ۶۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۸۲۳ سفر به «وسیله خودروی شخصی» و ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۳۵۲ سفر با «سواری کرایه» صورت گرفته است.

ضمن اینکه سفرهای دیگر در این بازه زمانی در رده‌های سوم و چهارم قرار دارد و شامل «وسیله شخصی متعلق به دیگران» با ۱۳میلیون و ۲۲۱ هزار و ۸۵۱ سفر و «اتوبوس» با ۵ میلیون و ۶۷۰هزار و ۷۷۸ سفر می‌شود. «مینی‌بوس» نیز جزو وسایل حمل‌و‌نقلی است که با ۲ میلیون و ۱۱۷هزار و ۶۵۲ سفر در رده پنجم استفاده از وسیله حمل‌و‌نقل قرار گرفته است. همچنین ۹۴۰هزار و ۸۱۴ سفر با «قطار» در بهار ۹۷ به ثبت رسیده و پس از آن «هواپیما» نیز با ۶۸۶هزار و ۶۰۲ سفر در مقام هفتم قرار دارد. در نهایت نیز سفر با شناور با ۸۵ هزار و ۳۴۵رتبه آخر در استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل برای سفر را به خود اختصاص داده است. حالا نیز با نزدیک شدن به فصل تابستان و آغاز سفرهای تابستانی و البته اعلام گران شدن هزینه‌های حمل‌و‌نقل در تابستان به‌نظر می‌رسد مردم بابت هزینه‌های پیش‌رو در زمینه حمل‌و‌نقل با مشکلاتی مواجه شوند چون افزایش هزینه‌های حمل‌و‌نقل ارتباط مستقیمی با افزایش هزینه‌های سفر دارد.

تصور کاهش هزینه‌ها با خودروی شخصی

بر همین اساس نیز بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد در تابستان پیش‌رو هزینه حمل‌و‌نقلی به‌صرفه است که با وسیله شخصی باشد. اما این موضوع آسیب‌هایی را به همراه خواهد داشت که از جمله ترافیک، افزایش تصادفات، آلودگی‌ هوا و البته کاهش کیفیت سفر را شامل می‌شود. «دنیای‌اقتصاد» به منظور به‌دست آوردن یک حساب سرانگشتی درباره هزینه‌های حمل‌و‌نقل از جمله قطار، اتوبوس و هواپیما ۷ شهر پرتردد کشور را مورد بررسی قرار داده است. در این بررسی دهه نخست تیرماه و بازه قیمتی نیز از کم‌ترین به بیشترین قیمت درنظر گرفته شده است. براساس آنچه در جدول آمده است؛ همچنین در زمینه خودروی شخصی نیز میانگین مصرف بنزین در هر ۱۰۰ کیلومتر، ۹ لیتر که هر لیتر هزار تومان باشد محاسبه شده است. نتیجه بررسی‌های به‌دست آمده که در جدل ذیل آمده، نشان داده با وجود آنکه مسوولان معتقدند با تشویق مردم به استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی می‌توانند هزینه‌های تمام‌شده سفر را کاهش داد؛ اما شواهد نشان می‌دهد هزینه حمل‌و‌نقل افزایش داشته است و بنابراین به نظر می‌رسد باید سیاست‌هایی درنظر گرفته شود که چطور می‌توان الگوی بهینه برای حمل‌و‌نقل مردم در سفر تابستانی را ارائه داد.

The post هزینه حمل‌ونقل سفرهای تابستانی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *