نمایش قالی‌های کردستان در کاخ گلستان

قالی‌های کردستان به عنوان یکی از معروف‌ترین قالی‌های ایرانی با نقوش بیش از هزار سال یک‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش در می‌آید.

به گزارش ایسنا، مسعود نصرتی – مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان – گفت: در نمایشگاه فرش و گلیم کردستان ۱۴ قطعه فرش و گلیم فرش استان کردستان (سنندج، بیجار) به نمایش گذاشته می‌شود.

وی افزود: قالی‌بافی کردستان پیوند عمیقی با زندگی کُردها دارد. ضمخت و خشن بودن بافته‌ها، به دلیل به کار بردن پشم خشن کردی است. همچنین طرح‌ها با زوایای شکسته یادآور مسیرهای صعب‌العبور منطقه کوهستانی پر پیچ و خم کردستان بوده که در این مسیرها زندگی یا کوچ می‌کردند.

او با بیان این‌که قالی کردستان به عنوان یکی از معروف‌ترین قالی‌های ایرانی به سه سبک «سنه»، «بیجار، گروس» و «عشایری» بافته شده است، ادامه داد: در فرش‌ها اشکال و وجوه نمادین به تصویر کشیده شده، اشکالی که گویای واقعیات ادوار متمادی و کسب مهارت در هنر قالی‌بافی هستند. بیشتر نقوش، ریشه در باورهای اقوام کُرد دارد و ارتباط عمیقی با کار، ازدواج، کارهای روزمره، دعا و مرگ آنها دارد.

وی به نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه پرداخت و گفت: مراکز شمالی استان کردستان، دارای سوابق طولانی‌تری در قالی‌بافی هستند که مضمون برخی از نقوش آن‌ها شامل (نقوش باغی و گلستان) است و حتی تاریخی بیش از هزار سال را برای آن رقم می‌زند.

نصرتی اظهار کرد: در سنندج مرکز استان کردستان، ظریف‌ترین فرش‌های یک پوده مشرق زمین بافته می‌شود، با وجود آنکه گره متقارن در بین اهل فن به گره فارسی یا گره سنه (نام قدیمی این شهر) معروف است اما فرش‌های سنندج با گره‌ای از نوع متقارن یا به عبارتی گره ترکی بافته می‌شوند. طرح‌های آنان بیشتر در سبک هندسی با طرح‌های ترنج‌دار بزرگ شش گوشه بندی و دسته گل و بته‌ای است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: بیشتر طرح مورد استفاده قالی سنندج ماهی درهم است همچنین بافنده‌های سنندجی در بافت گلیم‌های مرغوب، خورجین‌ها و رو اسبی‌های بسیار ماهر و باتجربه هستند. برای نمونه دو تخته گلیم بسیار زیبا از بافت هنرمندان این منطقه در این نمایشگاه به نمایش در آمده است.

وی با اشاره به این‌که با ورود پارچه‌های خارجی به ایران، کاربرد طرح گل فرنگ در بسیاری از صنایع‌دستی ایران رایج شد که از آن جمله می‌توان به گل فرنگ‌های متداول صنایع‌دستی در کردستان اشاره کرد و نمونه‌ی آن‌ها را «گل جرسه» که از پارچه‌های ژرسه فرانسوی گرفته شده است، همچنین دسته گل (گل محمدی) که شامل دسته‌های گل رز یا گل میرزاعلی است.

نمایشگاه فرش و گلیم کردستان امروز ساعت ۱۴ در چادرخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح می‌شود و علاقه مندان به هنر فرش‌بافی می‌توانند تا چهارم خرداد از ساعت ۹ تا ۱۷ از این نمایشگاه بازدید کنند.

The post نمایش قالی‌های کردستان در کاخ گلستان appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *