عروس دشت‌های ایران کجاست؟

تصور کنید که قرار است جایی برویم که در ورودی جاده ابرها به استقبال‌مان می‌آیند و نوید طبیعت‌گردی‌ای بکر را بهمان می‌دهند. به این پیشنهاد جواب رد می‌دهیم؟ جواهر دشت، روی قله‌های گیلان چنین جایی‌ست. بیشتری‌ها معمولا تابستان و بهار به اینجا می‌آیند و برای دیدن یک دریا ابری که زمین را می‌پوشاند، لحظه‌شماری می‌کنند.

جواهر دشت کجاست؟

مسیر دسترسی به جواهردشت

جواهر دشت در استان گیلان و شهرستان رودسر قرار گرفته. برای اینکه به این روستا برسیم باید اول وارد چابکسر یا کلاچای بشویم. آنهایی که از مازندران راه می‌افتند از چابکسر به سمت کلاچای و از آنجا به سمت سیاهکلرود و جواهرده حرکت می‌کنند. این مسیر حدود یک ساعت و نیم زمان می‌برد. آنهایی هم که از شهرهای گیلان مثل رودسر مسیرشان را شروع می‌کنند، باید اول به کلاچای بروند و بعد از ۳۶ کیلومتر به سمت جنوب به این منطقه برسند.

از روستای سیاهکلرود تا جواهر دشت باید کمی احتیاط کرد، چون ماشین‌های معمولی کمتر از پس این جاده برمی‌آیند. اگر هوا بارانی و جاده گل و لای بود بهتر است ماشین را پارک کنیم و از راننده‌های محلی بخواهیم با جیپ ما را برسانند.

جبپ‌های بدون پلاک روستای خیاط محله، با این کار آشنایی زیادی دارند و معمولا زیاد پیش می‌آید که با خود مسافر به جواهردشت ببرند و بیاورند. هماهنگ کردن این جیپ‌ها نیاز به رزرو کردن ندارد. معمولا در روستا حاضر هستند و با کرایه معقولی این مسافت را طی می‌کنند. حدود ۸ کیلومتر اول جاده آسفالت است، اما در ادامه ۱۸ کیلومتر از یک جاده خاکی می‌گذرد. برای همین هم توصیه می‌شود با خودروی سواری به اینجا نرویم.

جواهرده و جواهر دشت روی نقشه خیلی به هم نزدیکند، ولی نباید این دو را با هم اشتباه گرفت، چون یکی در گیلان و دیگری در مازندران قرار گرفته. همین نزدیکی هم باعث شده که این دو روستا از نظر فرهنگی اشتراک زیادی را بین گیلانی‌ها و مازنی‌ها به وجود آورد.

چرا باید جواهر دشت را ببینیم؟

دشت وسیع رودسر

اینجا آنقدر بکر و دست نخورده باقی مانده که بیشتر مسیر آن از جاده خاکی می‌گذرد. وقتی از جنگل می‌گذریم ممکن است در کنارمان گله گوسفندان در حال چرا را هم ببینیم، اما وقتی جنگل تمام شود مراتع سبز منطقه شروع می‌شوند. جایی که تا چشم کار می‌کند زمین سبز و آسمان آبی‌ست. در جواهر دشت خانه‌ها با سقف‌های شیروانی دور از هم ساخته شده‌اند و اگر از بالا به ده نگاه کنیم، ابرها با فاصله نزدیکی بالای تپه‌ها یک لکه سیاه روی زمین انداخته‌اند.

این روستا تا سطح دریا ۲۰۰۰ متر فاصله دارد. به خاطر همین هم است که ابرها دائم آن را می‌پوشانند. روستا در بلندترین قله گیلان به اسم سماموس جا خوش کرده. مردم روستا آب لوله‌کشی ندارند و برای همین هم آب را از چشمه‌های اطراف تامین می‌کنند.

گردشگران جواهر دشت را به خاطر عکاسی، کوهنوردی و طبیعت‌گردی دوست دارند. هر زمان و هر طرف که لنز را بچرخانیم تصویری برای ثبت کردن وجود دارد.

یکی از کارهایی که باید در جواهر دشت انجام دهیم، این است که موقع طلوع از خواب بیدار شویم. آسمان نارنجی‌رنگ ارتفاعات این روستا را نباید از دست بدهیم. روی تپه‌های یکدست سبز اینجا می‌توانیم غلت بخوریم تا صورت‌مان خیسی و بوی چمن‌ها را حس کند.

از خانه‌های روستا تا یکی از چشمه‌های کوچک بالای کوه حدود یک ساعت پیاده‌وری‌ست. جایی که دیگر نمی‌توان خانه‌های روستایی را هم دید. گیاهان دشت پرپشت‌تر و زمین پر از بوته‌های ریز و زیبای گون می‌شود. کمی که بگردیم به یک حوضچه کوچک می‌رسیم که آب آن از دل کوه می‌آید.

قله سماموس

کوهنوردانی که برای فتح قله راهی ارتفاعات روستا شده‌اند در نزدیکی آن، کنار امامزاده آقا سماموس استراحت می‌کنند. معمولا مردم محلی هم برای زیارت به آنجا می‌روند. از این نقطه  که به پایین نگاه کنیم، زیر پایمان یک دریا مه خوابیده است. سرمان را هم که به سمت شرق برگردانیم در مقابل‌مان روستای جواهر ده را می‌بینیم. برخی از کوهنوردان از مسیر مخالف، یعنی از جواهرده به سمت این قله می‌روند.

شب‌نشینی، یکی دیگر از کارهایی‌ست که می‌توانیم در این روستا انجام دهیم. اگر هوا ابری نباشد شب می‌توانیم از ارتفاعاتی که روی آن قرار داریم یک اقیانوس پر از ستاره ببینیم. کافی‌ست دراز بکشیم و هوا که کاملا تاریک شد دنبال ستاره‌ها بگردیم. از چراغ‌های روشن دورتر از روستا، شهر رودسر هم معلوم می‌شود که چهره زیبایی به دوردست‌ها داده است.

اگر اواسط مردادماه به جواهردشت برسیم، سازمان میراث فرهنگی با کمک مردم جشنی برپا کرده که شامل مراسم عروس‌بران و مسابقات کشتی گیله‌مردی، اسب‌سواری و طناب‌کشی می‌شود و مراسم جالبی‌ست.

چه وسایلی با خود ببریم؟

وسایل مورد کمپینگ

برای اینکه بتوانیم در دشت طلایی‌رنگ پیش رویمان راحت پیاده‌روی کنیم کفش‌های راحت و مناسب پیاده‌روی باید‌ همراهمان باشد.

اگر اتاق رزرو نکرده‌ایم از بردن کیسه خواب و چادر غافل نباید شویم. همچنین آنهایی که به آب‌های چشمه و آب زیرزمینی حساسیت دارند معمولا با خودشان بطری آب معدنی هم می‌برند.

بهتر است از خود روستا خرید کنیم. گوشت تازه هر روز اینجا فروخته می‌شود. علاوه بر این، همه جا قهوه‌خانه و منقل آتش به راه است. بازارچه‌ای کوچک هم خوراکی و سبزی می‌فروشد.

اخیرا یک دکل موبایل نزدیکی جواهردشت نصب شده، اما وقتی می‌خواهیم پیاده‌روی کنیم، خیلی نباید روی آنتن آن حساب باز کنیم.

جاذبه‌های نزدیک

اگر دل کسی برای دیدن ساحل تنگ شده می‌تواند نزدیک‌ترین خط ساحلی را در کلاچای ببیند. خیلی‌ها شب را همین جا می‌مانند و در سفری ۱۲ ساعته به جواهردشت می‌روند و برمی‌گردند. پنجشنبه بازار، پارک شهر و مجتمع ساحلی نگین شمال نزدیک‌ترین دیدنی‌های این شهر به جواهر دشت هستند.

نوشته عروس دشت‌های ایران کجاست؟ اولین بار در وبلاگ اسنپ تریپ. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *