سوغاتی های کشور روسیه

شاید راحتتر باشد که لیستی از ثروتها و داراییهایی که در روسیه موجود نیست را تهیه کنیم تا اینکه بخواهیم از داراییهای آن صحبت کنیم ، به هر حال انواع آثار و محصولات معتبر روسی موجود در مسکو واقعا غیرقابل باور است. بعضی از موارد گرانقیمت هستند، برخی دیگر مقرون به صرفه هستند، اما می توان از هر دو نوع هدیه ای به یاد ماندنی از بزرگترین کشور در جهان تهیه نمود. برای دانستن محصولات و سوغاتی های دیگری که در روسیه به غیر از الماس، خاویار و خز برای تحت تاثیر قرار دادن دوستان و خانواده خود می توانید تهیه کنید بهتر است با ما همراه شوید!

  1. آلبوم عکس تِرِتیاکوف

گالری Pavel Tretyakov در سال ۱۸۵۶ توسط یک هنرپیشه معروف به نام Pavel Tretyakov تاسیس شده است. این گالری بخاطر داشتن مجموعه ای منحصر به فرد از هنرهای زیبا در روسیه از شاخصهای قرون وسطایی تا آینده گرایی و سازنده گرایی است که معروف و مشهور شده است. کیفیت آثار این نمایشگاه آن را قابل مقایسه با همتاهایی همچون Orsay فرانسوی و ایتالیایی Uffizi نموده است. بدون شک می توان گفت که هر کسی می خواهد بخش کوچکی از این زیبایی را برای خود حفظ کنند. اگر چه شما نمی توانید اثر هنری را از این گالری خریداری کنید، اما با این وجود می توانید یک کتاب بزرگ و زیبا با عکس های رنگارنگ عالی بهمراه جزئیات تاریخی دقیق آثار نمایش داده شده در موزه را داشته باشید. این کتاب بر روی کاغذهایی بسیار ضخیم گلاسه چاپ شده است و داشتنش حس عالی به شما خواهد داد. این کتاب به زبان روسی و انگلیسی در دسترس است و شرح مفصلی از آثار به نمایش گذاشته شده را ارائه می دهد. مجموعه های موزه به صورت جداگانه طبقه بندی و ارائه شده اند. به همین دلیل این کتاب می تواند یک هدیه زیبا برای هر عاشق کتاب و هنر باشد! شما می توانید این کتاب را از خود نمایشگاه در زمانی که از آن بازدید نیز می کنید تهیه نمایید (شماره ۱۰ خیابان Lavrushinsky Pass) و یا در کتابفروشی های بزرگ مانند “Dom Knigi” (شماره ۸ خیابان Novy Arbat) و “Moskva” (شماره ۸ خیابان Tverskaya )، با قیمتی در حدود ۱۴۰ دلار تهیه نمایید. هر دو فروشگاه تا ساعت ۹ بعد از ظهر کار می کنند.

  1. سماور

گرچه روس های مدرن همیشه سنت های قدیمی خود را دنبال نمی کنند اما هنوز هم “قهرمان” مهمانی چای قدیمی روسی، سماور معروف که نسل دورتر از کتری برقی امروزه است را به خاطر می آورد. سماور برای آن طراحی شده است که گرمای آب را برای مدت زمان طولانی حفظ کند و در نتیجه کمک بزرگی به گفتگوی چای طولانی داشته باشد، این دیگ بخار آب فلزی، نماد وحدت خانواده و خانه آرام و راحت است. سماور روسی در قرن ۱۸ در منطقه اورال به وجود آمد. اما “اجداد” آن در قرنها قبل در ایران شناخته شده بودند. خوب روش به جوش آوردن آب در سماور چیست؟ کسانی که راحتی دوران مدرن را با حداقل مراقبت و توجه ترجیح می دهند باید انواع الکتریکی آن را انتخاب کنند. اگر چه آنها از کتری های معمولی متفاوتر هستند اما اصول کار همان است: آن را با آب پر می کنید و به برق وصل کرده و صبر می کنید تا آب جوش بیاید. با این حال، سماورهای موجود در قرنهای هجدهم و نوزدهم با زغال چوب کار می کردند و کوره کوچکی در داخل آنها وجود داشته است. آب جوش در نهایت به یک فنجان یا یک قوری ریخته می شود. شما می توانید بین این دو نوع در مغازه های سماورفروشی و یا مغازه های عتیقه ای در خیابان Arbat، مانند، «Russki promysel» (شماره ۴ خیابان Arbat) یکی را انتخاب کنید. کسانی که سوغاتی های بزرگ و سنگین را دوست ندارند می توانند برای خود از انواع سماورهای کوچک مثلا در حدود ۵ لیتر خریداری کنند.

  1. طلا و جواهر هنرمندانه : جذاب و دلربا

جواهراتی که از عناصر چینی رنگی، پوشیده شده در تکه های توری نقره ای ساخته شده اند را تصور کنید که یکی از شاهزادگان الف ( از اسطوره های فولکلور اروپایی) چنین زیورآلاتی را بر تنش پوشانده است. حلقه ها و دستبند، سنجاق سر و کلیپس های مو و قطعات بسیار زیبایی دیگری برای تجربه عالی حس زیبایی وجود دارند و مطمئنا این چیزی است که شما آن را در کشورهای دیگر پیدا نخواهید کرد. جواهرات بدیع و بی نظیر واقعی تنها در شهر روستوف (Rostov) تولید می شوند؛ جواهراتی با نقاشی و رنگ آمیزی و ساخت دستان هنرمندان که معمولا با طرح های گلدار تزئین می شوند. اگرچه گاهی اوقات طراحی ممکن است متفاوت باشد مثلا یک توگردنی یا یک سنجاق سینه که یک چشم انداز کوچک روی آن کشیده شده است. کهربا که به طرز عجیب و غریب و عاشقانه ای به نام “اشک های خورشید” نامیده می شود از سواحل دریای بالتیک روسیه استخراج می شود. اغلب آنها به نور خورشید جادویی یا رنگ عسل و طلایی شباهت دارند، اما در واقع طیف رنگ آنها از تقریبا سفید تا تقریبا سیاه با رگه های قرمز در اعماق آن متفاوت است. کهربا دوست داشتنی ترین سنگ برای هنرمندان روسی است و از آن برای ساخت جواهرات در انواع سبک های شناخته شده، کسب و کارها مرتبط با سوغات، مجموعه های شطرنج و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. کهربا و جواهرات را می توان در مغازه “Raritet” (شماره ۳۲ خیابان Arbat بین ساعات ۱۰ تا ۲۰) و بسیاری دیگر از فروشگاه های ارائه دهنده سوغات و هدایا در این خیابان تهیه کرد. علاوه بر این، کهربا در مغازه های فروش جواهرات متعدد در سراسر شهر فروخته می شود. قیمت جواهرات و کهربا از ۵۰ تا ۵۰۰ دلار متغیر است.

  1. جعبه لاکی پالخ Palekh و فیدوسکینو Fedoskino

جعبه کاغذی فوق العاده که با لاک سیاه پوشانده شده و با رنگ های ویژه و به ظاهر درخشان رنگ می شوند، مکانی عالی برای نگه داشتن طلا و جواهر یا نامه های عاشقانه است البته اگر کسی هنوز در دوران اینترنت نامه ای بنویسد. این جعبه ها در روستاهای Palekh و Fedoskino در روسیه مرکزی با دست ساخته می شوند و با مینیاتورهای پیچیده و جذاب می توانند هر کسی را ساعت ها مشغول و محصور نگه دارند. در این تصاویر پرجلا و درخشنده که مملو از نماد هستند، روح هنری غیرمعمولی وجود دارد که در همان حال هم به آنها زندگی می بخشد. این میراث نقاشی شاخص روسیه است که با فانتزی عامیانه همراه است: هنرمندان معمولا برای نقاشی های از اسطوره ها و افسانه ها الهام می گیرند، هرچند گاهی اوقات مینیاتورها رویدادهای مهم تاریخی را نیز نشان می دهند. قیمت جعبه بستگی به اندازه مینیاتور روی آن دارد؛ معمولا از ۲۰۰ دلار شروع می شود. جعبه های Palekh و Fedoskino به طور گسترده ای در خیابان Arbat به نمایش گذاشته شده اند. همچنین برخی از قطعات فوق العاده زیبا را می توان در فروشگاه های هدیه “Onegin” و “Skazka” پیدا کرد.

  1. خاویار

خاویار سرخ – خاویار ماهی قزل آلا است که از شرق دور روسیه به روسیه منتقل شده است و نماد رفاه جهانی محسوب می شود. توپ های کوچک درخشنده، نیمه شفاف در هاله های مختلف رنگ قرمز که شباهت به سنگ های قیمتی می دهند و در روی پیش غذاها ظاهری زیبا و مزه ای به همان اندازه لذیذ را به شما ارائه می دهند. علاوه بر این، خاویار غذایی بسیار مغذی است. خاویار برای سلامت کلی مغز، استخوان ها و چشم ها بسیار کاربردی است و به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. خاویار شامل تقریبا تمام ویتامین ها و پروتئین های شناخته شده است. این ماده غذایی نادری است چرا که صد درصد پروتئین آن توسط بدن انسان مصرف می شود. در شرق دور، خاویار قرمز همیشه غذای مورد علاقه شکارچیان و ماهیگیران بوده است و در برخی مناطق حتی جایگزین نان شد. تا سال ۱۹۰۸ از خاویار خبری نبود تا اینکه به لطف تکنولوژی جدید حفظ و نگهداری فروش آن در مسکو و سنت پترزبورگ آغاز شد. از آن زمان تا به امروز خاویار به راحتی بازارهای روسیه و بین المللی را فتح کرد و قیمت آن به سرعت افزایش یافت. خاویار اکنون خوراک ملی روسیه است. قیمت معمول آن ۱۰ تا ۱۵ دلار برای ۱۰۰ گرم است. خاویار با کیفیت بالا در فروشگاه مواد غذایی Yeliseevsky که قدیمی ترین در مسکو بوده و در شماره ۱۴ خیابان Tverskaya بطور ۲۴ ساعته فعال است فروخته می شود. همچنین می توانید خاویار را از سوپر مارکت های بزرگ و مغازه های لوکس مانند “Azbuka vkusa” (شماره ۸ خیابان Novinsky، شماره ۲۲ خیابان Sadovaya-Triumphalnaya) نیز تهیه نمود.

  1. سینی های Zhostovo ژوستووف

مثل یک سماور، یک سینی چکش کاری شده Zhostovo جزئی از دکوراسیون برجسته و مهم برای هر مهمانی چای خواهد بود. چرا که این فقط یک سینی نیست، بلکه یک اثر هنری می باشد. این سینی ها در شهر Zhostovo که از سال ۱۸۲۵ با موفقیت کار می کنند ساخته می شوند. محبوب ترین محرک و انگیزه در آنها جریان زندگی است که در میان میوه ها و گلهای درخشان طراحی شده در پس زمینه سیاه سینی جلوه گر شده است. یک افسانه قدیمی می گوید که در اوایل قرن نوزدهم نقاشان شهر Zhostovo به سراسر کشور رفتند تا برای طراحی نقاشی های مورد نیاز خود روی سینی ها از آنچه که در طبیعت می بینند، الهام گرفته و از این رو مجموعه ای بزرگ از طرح های گل را جمع آوری کردند. سیب های براق، انگورهای شفاف، آلوهای بنفش رازآلود در فضای تاریک سینی با نور اسرارآمیز تابانده شده به آنها خود نمایی می کنند که بسیار به نقاشی های رنسانس ایتالیایی شباهت دارند. با این حال گاهی اوقات سینی ها، مناظر زیبای روسیه و کلیساهای عاشقانه قدیمی را نشان می دهند و به ندرت در آنها پرتره های مردم را خواهید دید. هر سینی که در کارخانه هنرهای تزئینی Zhostovo تولید می شود توسط دست نقاشی شده و طراحش آن را امضا کرده است. قیمت از ۷۰ دلار شروع می شود. سینی های Zhostovo عمدتا در فروشگاه Gostiny Dvor (شماره ۴ خیابان Ilyinka ، ورودی شماره ۶) که از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعدازظهر کار فعال است فروخته می شود. مکان های دیگر فروش نیز عبارتند از: «Russian Souvenirs» (شماره ۱۲ خیابان Arbat) و فروشگاه Russian Torika (شماره ۲۰ خیابان Arbat) که روزانه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ بعد از ظهر در خدمت شما می باشند.

  1. عسل

روسیه به داشتن گونه های بی شماری از عسل افتخار می کند، چرا که پرورش زنبور عسل در روسیه همیشه محبوب بوده است. قرنهاست که عسل محصول مهم صادرات روسیه بوده است. عسل نه تنها یک دسر خوشمزه است، بلکه یک محصول شگفت انگیز است که به مردم کمک می کند تا بسیاری از بیماری ها را درمان کنند. عسل بسیار مغذی است و حاوی ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است. انواع مختلف عسل دارای ویژگی های شفادهنده متفاوتی هستند. در روسیه از عسل برای درمان آنفولانزا، زخم و سوختگی، بیماری های قلبی و معده استفاده می شود. همچنین از عسل به عنوان یک محصول زیبایی عالی برای حفظ جوانی و براقی پوست استفاده می شود . عسل به طور عمده در فاکتورهای غلظت، عطر و رنگ متفاوت است. ممکن است رنگ عسل سفید، زرد، قرمز، نزدیک به سیاه و یا شفاف باشد. خوشمزه ترین گونه های عسل شامل شاه بلوط، لیمو و تمشک است، در حالی که عسل گندم سیاه، کمی تلخ و تند است ولی حاوی غنی ترین ویتامینها می باشد. قیمت معمول عسل ۰.۵ تا ۱ دلار برای هر ۱۰۰ گرم است. بازار بزرگ عسل که از سراسر کشور عسل را به آنجا می آورند بطور سالانه در زیباترین مکان مسکو در خانه های یادبود کلومنسکی و تزاریتسینو برگزار می شود. یک فروشگاه بزرگ عسل به نام “Rumela” که در آن می توانید انتخابهای زیادی از عسل های متنوع با بسته بندیهای زیبا برای هدیه داشته باشید نیز در مرکز مسکو در خیابان Novokuznetskaya 5/10 واقع شده است. فروشگاه در روزهای دوشنبه تا شنبه ۹ صبح تا ۸ بعد از ظهر و در روز یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است.

  1. Matryoshka (عروس بند بند روسی)

نام ماتریوشکا “Matryoshka” از ماتریونا “Matryona” که نام یک زن قدیمی روسی است گرفته شده. افسانه ای در این اسباب بازی نهفته است که در اواخر قرن نوزدهم، دو صنعتگر مسکو به نامهای واسیلی زودوچکین و سرگئی مالیوتین یک اسباب بازی ژاپنی به نام فوکوروما “fukuruma” را دیدند که شامل چندین مجسمه پنهان شده در داخل یکدیگر بود. آنها عروسک های مشابهی را که شامل پسران و دختران روسی بودند (آخرین عروسک یک کودک بود) را به نمایش گذاشتند و به طرز باورنکردنی آنها را با زیور آلات زیبا تزئین کردند. موفقیت این عروسکها اینقدر بزرگ بود که در همان ابتدای ۱۹۰۰ ماتریوشکا نه تنها از سراسر روسیه، بلکه از پاریس و لایپزیک نیز سفارش داده می شد.
در این عروسکها به نظر می رسد که یک نگاه اجمالی به دوران کودکی خواهید داشت، باز کردن عروسکها برای کشف یکی دیگر و سپس یک بار دیگر و همینطور تا به انتها تکرار می شود. تعداد عروسک های پنهان می تواند از ۱۰ تا ۵۰ متغییر باشد. بزرگترین ماتریوشکا تاریخ برای نمایشگاه بین المللی در توکیو ساخته شده بود که دارای ۷۰ شکل درون هم بود. مغازه های دارای سوغاتی در روسیه همگی این عروسک های دست ساز را که تقریبا در تمام اندازه ها و طرح های قابل تصور از زیبارویان چشم بزرگ سنتی در لباس های رنگارنگ تا پرترهای خنده دار ستارگان خوانندگان پاپ مشهور روس و افسران به نام را ارائه می دهند. بسته به قیمت و طراحی ممکن است این عروسکها به عنوان اسباب بازی های کودکانه و یا ابزار دکوراسیون داخلی لوکس به فروش برسند. ماتریوشکاهای بی شماری به طور گسترده در خیابان Arbat و خیابان های مجاور آن به فروش می رسند. شما انتخابهای مناسب بسیاری در فروشگاههای شبانه روزی فروش سوغات روسیه در اختیار خواهید داشت.

  1. شالهای اورنبورگ

شالهای اورنبورگ که لطیف و به نازکی تار عنکبوت هستند، دوران تولستوی و داستایوفسکی را برای شما یادآوری می کنند. این لباس در سراسر روسیه به دلیل زیبایی، نرمی و گرمی عاشقانه خودش بسیار مورد توجه واقع شده است و به زنان روس، در دوران های قدیم، کمک کرده تا در سرمای شدید زمستانها بازهم بتوانند سبک لوکس و مد پوشش خودشان را زنده نگه دارند. شالهای با دست بافته شده اورنبورگ نیز موضوع آهنگ فولکلور بوده که نسل های قدیمی تر عاشق آن بودند. هر زنی که به این شال شکل گرفته از توری های پشمی ظریف ملبس شود که عمدتا به عنوان نشانه ای از عشق و محبت دیده می شود، خوشحال خواهد شد. بدون شک این هدیه شیک، برازنده و مفید بسیار مورد توجه و قدردانی قرار خواهد گرفت! رنگ سنتی شال اورنبورگ سفید یا خاکستری است، اما امروزه این شال در طیف گسترده ای از رنگ ها نیز موجود می باشد. این شال را می توانید تقریبا در تمام مغازه های مهم فروش هدیه و سوغاتی در مرکز شهر مسکو پیدا نمود. برای داشتن امکان انتخابی وسیعتر حتما فروشگاه تخصصی در شماره ۱ خیابان یون دون، لابی هتل “Academic” که تنها ۳ دقیقه از ایستگاه مترو به سمت بلوار لنینیستی است را بازدید کنید. این فروشگاه روزانه از ساعت ۹ صبح تا ۸ بعد از ظهر کار می کند. هزینه تهیه شال ها از ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار می باشد.

  1. عطر کراسنایا ماسکوا

عطر “Krasnaya Moskva” یا همان “مسکو قرمز” عطری روسی با تاریخی در پس آن است. تاریخی همراه با پرچم قرمز و پرتره گاگارین که نماد دوران شوروی مخصوصا برای خانم ها است. این عطر در سال ۱۹۱۳ توسط هنری بروکار که یکی از معروف ترین عطرسازهای اهل مسکو ولی فرانسوی تبار بود ساخته شد. در ابتدا تحت نام “Bouquet Empresses” و مختص ماریا فیودورونا (شاهزاده دانمارکی) که مادر نیکولای II آخرین امپراتور روسیه بود شناخته شده بود. به دنبال انقلاب بلشویک، عطر فروشی بروکار به نام “نوایا زارای” یا همان “سپیده جدید” تغییر نام یافت و عطر دست ساز او نیز نام جدیدی به نام “مسکو قرمز” دریافت کرد. گفته شده است که این عطر توسط ستاره دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ سینمای روسیه به نام Lyubov Orlova و اولین بانوی فضانورد به نام Valentina Tereshkova بسیار مورد توجه و علاقه بود. حتی امروزه، طراحی بطری عطر مسکو قرمز همانند طراحی آن در ابتدای دوران اتحاد جماهیر شوروی می باشد و همچنین در بین زنان روس همانند همیشه بیش از پیش محبوب مانده است. رایحه ای با عطر و طعم قوی و ماندگار با ترکیبی از نرولی (روغن پایه از تولید عطر از سویا نارنجی) و ترنج (اترنج)، یاسمن و گل رز و پایه اولیه ایانگ ایانگ همراه با لوبیای وحشی، وانیل و تنکا است. این عطر حساس و زنانه در فروشگاه های “Novaya Zarya” واقع در قلب مسکو فروخته می شود. نسخه های محدودی از عطر “Krasnaya Moskva” را که در یک بسته بندی خاص سوغاتی هستند را می تواند در فروشگاه معروف “Gostiny Dvor” (شماره ۴ خیابان Ilyinka Str.) که نزدیک به کرملین و میدان سرخ است پیدا کرد. مغازه های دیگر این برند مشهور در شماره ۱۲ خیابان Nikitsky و شماره ۴۳ خیابان Arbat واقع شده اند.

نوشته سوغاتی های کشور روسیه اولین بار در مجله سفر پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *