سفر به بسطام ؛ سرزمین محراب‌های شگفت‌انگیز/گذری در دوره‌ متفاوت تاریخ معماری ؛ اینجا مقصد گردشگری معنوی است

بسطام یکی از شهرهای استان سمنان است که از نظر معماری و جاذبه‌های گردشگری معنوی بسیار اهمیت دارد.

چمدان: شهر بسطام در استان سمنان و در ۶ کیلومتری شمال شهر شاهرود است. بسطام را بیشتر به نام بایزید بسطامی عارف بزرگ ایرانی می‌شناسند که در قرن سوم هجری در این شهر زندگی می‌کرده است، آرامگاه او در بسطام مهم‌ترین جاذبه گردشگری این شهر به حساب می‌آید.

آرامگاه بایزید بسطامی در مجموعه تاریخی بسطام در مرکز این شهر قرار دارد که در واقع شاهکاری از معماری به ویژه معماری دوره سلجوقی و ایلخانی به حساب می‌آید. در این مجموعه ۱۷ بنا تاریخی از قرن اول هجری قمری تا دوره معاصر وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مسجد اول و دوم بایزید، منار سلجوقی، مسجد ایلخانی، گنبد غازان خان، دالان و ایوانم اولجایتو، چله خانه بایزید، آرامگاه امام زاده محمد و … اشاره کرد.در این آثار تزئینات معماری شگرف و چشمگیری به چشم می‌خورد و محراب‌های موجود در این بناها بسیار نفیس هستند.

بسطام همچنین در مجاورت کوه‌های شاهوار قرار دارد که سبب شده طبیعت زیبایی داشته‌ باشد.

بسطام

خرقان هم یکی از توابع بسطام است که خود از جاذبه‌های گردشگری همانند آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی عارف بزرگ ایرانی است، مقبره او متعلق به دوره پهلوی دوم است اما محراب زیبایی از مقبره کهنه او بر جای مانده‌است. بسطام و خرقان از جاذبه‌های مهم گردشگری معنوی در ایران هستند.
آرامگاه ابوالحسن خرقانی ؛ مقصد مهم گردشگری معنوی | هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید …

چگونه به بسطام برویم؟

بسطام در نزدیکی شاهرود قرار دارد بنابراین می‌توان از ایستگاه راه آهن شاهرود به راحتی به بسطام رفت. همچنین شاهرود دارای فرودگاه است و از شهرهایی همانند تهران، کیش و مشهد به آن پرواز انجام می‌شود. اتوبوس هم یکی دیگر از راه‌های دسترسی به این شهر است.

کجا بمانیم؟

بسطام حدود ۵ اقامتگاه بومگردی و ۲ هتل ۳ ستاره دارد. خرقان هم ۳ اقامتگاه بومگردی دارد.

The post سفر به بسطام ؛ سرزمین محراب‌های شگفت‌انگیز/گذری در دوره‌ متفاوت تاریخ معماری ؛ اینجا مقصد گردشگری معنوی است appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *