رایزنی با دستگاه‌های نظامی برای ایجاد امکان بازدید از عمارت کلاه فرنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از ادامه پیگیری‌ها و رایزنی‌ها با دستگاه‌های نظامی برای ایجاد امکان بازدید شهروندان از عمارت کلاه فرنگی خبر داد.

ایسنا: محمد جواد حق شناس در نشست خبری «روز موزه و میراث فرهنگی» گفت: در حال حاضر متأسفانه رابطه‌ای خوبی میان شهروندان و موزه‌ها برقرار نیست. بسیاری از موزه‌ها خلوت هستند و حتی ظرفیت محدود آنها هم تکمیل نمی‌شود. در حقیقت گرفتاری و مشکلات مردم اجازه ارتباط با این مجموعه‌های ارزشمند را از بین برده لذا شهروندان از موزه‌ها استفاده نمی‌کنند.

سرخه حصار به عنوان قطب گردشگری شهر تهران

وی ادامه داد: در منطقه ۱۲ که بافت تاریخی تهران قرار گرفته و همچنین مناطق ۱۱ و ۶ مجموعه‌های بسیار ارزشمند میراثی وجود دارد که برای تهران از اهمیت زیادی برخوردار است. در حقیقت کلان شهر تهران موزه‌های بسیاری دارد که ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای گردشگری قلمداد می‌شود. برای مثال موزه‌های برق در میدان شهدا از موزه‌های ارزشمند تهران است که سابقه صد سال بهره گیری از برق را به همراه دارد. از سوی دیگر موزه تاریخ که کانون پرورش فکری کودکان در آن فعالیت دارد ظرفیت دیگری برای شهر تهران محسوب می‌شود.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبتهای خود به موقعیت جغرافیایی و طبیعی منطقه ۱۳ اشاره کرد و افزود: منطقه ۱۳ یکی از مناطق منحصر به فرد در تهران است. که پهنه گردشگری سرخه حصار در آن قرار گرفته و امروز نیز شاهد فعالیت موزه حیات وحش در این پهنه هستیم این مجموعه زیر نظر سازمان محیط زیست قرار دارد که امیدواریم عنایت ویژه این سازمان شامل حال این پهنه گردشگری شود تا به این ترتیب سرخه حصار به عنوان قطب گردشگری شهر تهران مورد استفاده قرار گیرد.

حق شناس در ادامه به عمارت کلاه فرهنگی به عنوان یکی از عمارتهای ارزشمند شهر تهران اشاره کرد و افزود: این عمارت زیر نظر ارگان‌های نظامی قرار گرفته و دسترسی و بازدید آن برای مردم محدود است. لذا برای بازدید شهروندان رایزنی‌هایی با این مجموعه‌ها آغاز شده که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد و شهروندان بتواند از این مجموعه‌ها بازدید داشته باشد.

وی تاکید کرد: عمارت کلاه فرنگی عمارت تاریخی و سرمایه ملی محسوب می‌شود که موقعیت بسیار خوبی در منطقه دارد و می‌توان از آن به عنوان یک ظرفیت گردشگری بهره گرفت.

حق شناس با اشاره به کاخ یاقوت به عنوان یکی دیگر از بناهای ارزشمند منطقه ۱۳ گفت: کاخ یاقوت از بناهای ارزشمند دوره قاجاریه است که در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد امیدواریم با هماهنگی‌های که ایجاد شده این مرکز به عنوان موزه تاریخی پزشکی ایران تبدیل شود. در این مسیر نیز شورا و شهرداری تهران نیز آمادگی حمایتهای لازم برای ایجاد این موزه را دارند.

وی ادامه داد: در تمام دنیا کاخ‌های سلطنتی حفظ و نگهداری می‌شود و به عنوان میراث آن کشور مورد بازدید شهروندان قرار می‌گیرند مردم ما نیز چنین رویه‌ای را دنبال می‌کنند لذا امیدواریم امکان و مراکزی که تا به امروز برای شهروندان امکان بازدید وجود نداشته با همکاری ارگان‌ها و دستگاه‌های مربوطه امکان بازدید شهروندان فراهم شود. بی تردید رویکرد موزه داری رویکرد تخصصی است و ما نیز تلاش می‌کنم که در چنین مسیری حرکت کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: مجموعه آثار ارزشمندی در سطح شهر تهران وجود دارد که برخی از آنها در اختیار شهرداری تهران نیست برای مثال بازدیدی از آگاهی تهران انجام شد که یکی از ساختمان‌های ارزشمند تهران در این مجموعه قرار گرفته و به عنوان پادگان ژاندارمری سابق شناخته می‌شود. رایزنی‌های برای تبدیل این ساختمان به موزه ادامه دارد همچنین در وزارت ارتباطات ساختمان ارزشمند دیگری وجود دارد که امیدواریم امکانی برای بازدید شهروندان از این ساختمان نیز فراهم شود.

رحمان زاده شهردار منطقه ۱۳ نیز در این نشست گفت: براساس بازدید قبلی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران از منطقه ۱۳ مواردی در خصوص راه اندازی برخی موزه‌ها در این منطقه مورد تاکید قرار گرفت که این تأکیدات در دستور شهرداری منطقه ۱۳ قرار گرفت.

وی افزود: دستور بازگشایی چند موزه از جمله موزه تاریخ، موزه برق، نیروی هوایی و حیات وحش داده شد که امروز بار دیگر به همراه ریاست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از این موزه‌ها بازدیدی به عمل آمد.

وی ادامه داد: تهمیدات راه اندازی سه موزه دیگر که در حال حاضر در اختیار ارگان‌ها و نهادهای نظامی قرار دارد در دستور کار قرار گرفته و مذاکراتی در این خصوص انجام شده امیدواریم در نیمه دوم سال جاری دو موزه از این سه موزه افتتاح شود و شهروندان بتواند از این موزه‌ها استفاده کنند.

شهردار منطقه ۱۳ در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به افتتاح چهار موزه برق، تاریخ، حیات وحش و نیروی هوایی گفت: جشنواره پرچم با تاکید ریاست کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران پیگیری شده است و امروز از این جشنواره رونمایی شده و در خلال آن در مدارس، مساجد، صنوف و مراکز آموزشی و درمانی پرچم جمهوری اسلامی ایران نصب خواهد شد.

The post رایزنی با دستگاه‌های نظامی برای ایجاد امکان بازدید از عمارت کلاه فرنگی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *