در شهر پیرترین ایرانی دهکده توریستی می‌سازند

قلعه ای است به جا مانده از دوره قاجار که مالک آنها در سالهای طولانی با مرمتش از تخریبش جلوگیری کرده و حالا با کمک میراث فرهنگی در تلاش اند آن را تبدیل به بزرگ‌ترین دهکده‌ توریستی کشور در ابرکوه کنند.

ایسنا : مجاهد کرباسی، رییس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابرکوه می‌گوید: این طرح بزرگ گردشگری با کسب مجوز اقامتگاه سنتی درجه یک و در قالب طرح بازسازی و مرمت قلعه تیجرد ابرکوه با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام است.

وی اضافه می‌کند: قلعه مذکور در مالکیت شخصی به نام «ابوالفضل امیدوار» است که طی سال‌های متمادی با مرمت‌های متعدد از تخریب آن جلوگیری کرده و اکنون نیز با واگذاری آن به بخش خصوصی و با حمایت میراث فرهنگی، مسیری جدید را پیش روی توسعه گردشگری شهرستان قرار داده است.

امیرحسین زرنگار، یکی از سرمایه‌گذاران این طرح در این رابطه بیان می‌کند: این مجموعه تحت عنوان «دهکده توریستی و عشایری تیجرد» در زمینی به مساحت 150 هکتار در حال ساخت و تکمیل است.

وی با بیان این که دهکده مذکور در زمره بزرگ‌ترین دهکده‌های توریستی کشور است، تصریح می‌کند: این دهکده توریستی شامل یک قلعه تاریخی مربوط به دوران قاجار است که در آن شامل 30 اتاق، دو موزه، رستوران و کافی‌شاپ، بخش رصد ستارگان، زمین‌های ورزش اعم از فوتبال و والیبال ساحلی، زمین ‌بازی کودکان، برکه و استخر ماهیگیری، قنات و باغات میوه و حدود 20 سیاه‌چادر مربوط به عشایر است.

زرنگار ادامه می‌دهد: مهم‌ترین بخش مجموعه فوق آشنایی با زندگی روستایی و عشایری است که طی آن گردشگران در قالب یک برنامه منسجم و مفرح می‌توانند با اقامت در این دهکده توریستی، آن را در فضایی آرامش‌بخش تجربه کنند.

این سرمایه‌گذار بخش خصوصی، سرمایه مورد پیش‌بینی شده برای طرح مذکور را بیش از 60 میلیارد ریال، عنوان و اظهار می‌کند: فاز اول طرح که شامل بازسازی و مرمت قلعه است با آورده شخصی در حال انجام است و در صورت تزریق تسهیلات اشتغال پایدار روستایی که در استان مصوب شده، این مرحله نیز به اتمام خواهد رسید و وارد بخش تجهیز قلعه خواهیم شد و امیدواریم با تخصیص اعتبار مورد نیاز حداکثر تا اول فروردین‌ماه 98 آماده بهره‌برداری شود.

زرنگار در رابطه با چرایی توجیه‌پذیری اقتصادی این طرح، یادآور می‌شود: فاز مطالعاتی و تحقیقاتی این طرح حدود دو سال پیش که کشور به لحاظ وضعیت اقتصادی شرایط مطلوب‌تری داشت و صنعت گردشگری نیز به ‌عنوان یک فرصت و پتانسیل بزرگ برای اشتغال‌زایی و توسعه محسوب می‌شد، آغاز شده است.

وی با بیان این که متاسفانه در حال حاضر وضعیت اقتصادی کشور قابل پیش‌بینی نیست، عنوان می‌کند: در هر حال باید با امید به ‌طرف مسیری حرکت کنیم که بتواند شهرستان را به سمت پیشرفت سوق دهد لذا تمرکز و پیش‌بینی ما صرفاً بر توریست‌های خارجی نیست و برای گردشگران داخلی نیز بستر مناسبی در دهکده تیجرد فراهم شده است.

این کارآفرین فعال اعلام می‌کند: دهکده توریستی تیجرد به‌ عنوان یک طرح شهرستانی می‌تواند برای بیش از 100 نفر به طور مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند.

زرنگار نیز از حمایت‌های معنوی و مشاوره‌ای میراث فرهنگی، مسئولان و دستگاه‌های اجرایی شهرستان قدردانی می‌کند و می‌گوید: تمام ارگان‌های مرتبط در شهرستان ابرکوه دست‌ به ‌دست هم داده‌اند تا این مجموعه که می‌تواند همچون سرو کهنسال و گنبد عالی ابرکوه به یکی از نمادهای باارزش و تاریخی شهرستان تبدیل شود، به سرانجام مطلوب برسد.

ابرکوه یکی از 14 شهر نمونه گردشگری کشور است که مسئولان آن در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به توسعه گردشگری آن داشته‌اند تا این شهر را به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری استان و کشور معرفی کنند. در همین راستا علاوه بر توسعه زیرساخت‌های گردشگری مانند بوم‌گردی‌ها و اقامتگاه‌های سنتی و دیگر فضاها و بناهای تاریخی در خدمت حوزه گردشگری، مسئولان این شهر درصدد اجرای طرح‌های جذب گردشگر بیشتر به شهرشان هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به ایجاد دهکده توریستی و عشایری تیجرد به عنوان یکی از بزرگترین دهکده‌های توریستی کشور در این شهر اشاره کرد.

قلعه باغ تیرجرد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ابرکوه، بخش مرکزی، دهستان تیجرد، روستای فیروزآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.قلعه باغ تیجرد در روستای فیروزآباد شهرستان واقع شده و یکی از قلعه‌های مسکونی ساخته شده در دوره قاجاریه است که هم اکنون زنده و در آن سکونت می‌شود.

خانه های ساخته شده در این قلعه، از جنس خشت و گل با اندود کاه و گل است و در این بنا از انواع طاق های آهنگ، عرقچین، کلمبو و تویزه است که اکثرا از نوع آهنگ و به شیوه ضربی ساخته شده و دیوار حصاری از نوع چینه ای که جنس آن گل و ماسه (سیم گل) است. این قلعه از دو قسمت قلعه قدیم و قلعه نو تشکیل شده است که در قلعه نو تعداد خانه‌ها کمتر و فضای باز بیشتری دارد که احتمالا برای انجام مراسم ساخته شده است. این قلعه دارای 6 برج مراقبتی است.

ابرکوه شهری تاریخی در فاصله 140 کیلومتری غرب یزد است که در روزگاران قدیم مسیر راهی بود که شرق و غرب را به یکدیگر متصل می‌کرد و به نام راه ابریشم معروف است. ابرکوه قدیمی است که با حدود 400 اثر و بنای تاریخی، به عنوان یکی از چهارده شهر گردشگری کشور معرفی شده است. این شهر توریستی و باستانی در میان سه شهر تاریخی ایران یعنی اصفهان، یزد و شیراز قرار گرفته است، بطوریکه تقریبأ میان مثلث این سه شهر است.

سرو ابرکوه به عنوان دومین موجود کهنسال زنده جهان با گذشت 45 قرن از عمر خود، سرسبز و شاداب در پهنای کویر یزد در ابرکوه مقاوم و استوار ایستاده و جهانیان را شگفت زده کرده است، مسجد جامع به عنوان مسجدی دارای دو قبله، مربوط به دوره سلجوقی، گنبد عالی (علی) به عنوان نخستین اثر ملی ثبت شده استان یزد، یخچال های خشتی ابرکوه به عنوان مرهمی بر عطش کویرنشینان، مسجد بیرون به عنوان مسجدی که منزلگاه امام رضا(ع) بود، خانه آقازاده و بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی آن از جمله آثار دیدنی این شهر تاریخی است.

The post در شهر پیرترین ایرانی دهکده توریستی می‌سازند appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *