«تهران قدیم، موزه‌ای به وسعت یک شهر»؛آغاز پویشی شهروندی در روز جهانی موزه‌ها

مدیر کل میراث فرهنگی استان از آغاز پویشی شهروندی همزمان با روز جهانی موزه‌ها (۲۸ اردیبهشت ماه) با عنوان «تهران قدیم، موزه‌ای به وسعت یک شهر» خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان: پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران با اعلام اینکه بیشترین تعداد موزه‌ها و ابنیه تاریخی در محدوده تهران قدیم قرار دارد،گفت: آغاز این پویش شهروندی به منظور فرهنگ سازی و توجه بیشتر به محدوده بافت تاریخی تهران شک گرفته است.

جانفشان گفت: بدون شناخت از هویت نمی‌توان بین شهروند و شهر پیوند برقرار کرد. اگر جامعه با تاریخ خود غریبه نباشد، بسیاری از اهداف شعار‌های توسعه پایدار شهری با کمترین هزینه اجرایی خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در ادامه افزود: هویت شهر تهران را نباید به صورت تک بنایی نگاه کرد، ما به دنبال ایجاد یک نگرش جامع و فراگیر در بین شهروندان و مسئولان هستیم تا محور‌های تاریخی در قلب تاریخی پایتخت شکل بگیرد.

وی افزود: بر خلاف بسیاری از کلانشهر‌های جهان که به دنبال ساخت تاریخ و هویت جعلی برای خود هستند، تهران با وجود تاریخ و میراث فرهنگی به جای مانده نیازی به این کار ندارد.

جانفشان ضمن تقدیر از اقدامات اخیر مجلس به منظور طرح حمایت از احیاء و مرمت بافت‌های تاریخی گفت: تعریف جامع از اصلاحات حوزه میراث فرهنگی و بافت‌های تاریخی در این طرح قانونی می‌تواند خط کش و معیار تمامی تصمیمات نهاد‌های دولتی و شهرداری‌ها در برخورد با بافت‌های تاریخی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران ضمن دعوت از تمامی شهروندان برای پیوستن به این پویش مردمی خاطر نشان کرد: برنامه‌های پویش شهروندی «تهران قدیم، موزه‌ای به وسعت یک شهر» در قالب مسابقه عکس موبایلی و دوربین‌های حرفه‌ای برگزار می‌شود.

گفتنی است علاقه‌مندان برای پیوستن به این پویش شهروندی با مراجعه به سایت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران کسب اطلاعات کنند.

The post «تهران قدیم، موزه‌ای به وسعت یک شهر»؛آغاز پویشی شهروندی در روز جهانی موزه‌ها appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *