بیش از ۹ ساعت خوابیدن، حافظه را مختل می‌کند

کارشناسان بر‌این باورند که افرادی که مدت طولانی می‌خوابند، کیفیت خواب خوبی ندارند که باعث می‌شود مناطق مختلف مغز این افراد به درستی با هم ارتباط برقرار نکند و آن‌ها را در معرض خطرات مرتبط با قوه شناخت قرار می‌دهد.

فرادید: بیشتر از ۹ ساعت خواب شبانه به اندازه ۵ ساعت خوابیدن، برای حافظه مضر است.

معروف است که می‌گویند افرادی که کمتر از ۵ ساعت در شب می‌خوابند، حافظه‌شان با مشکلاتی مواجه خواهد شد. اما یک مطالعه اخیر نشان می‌دهد اگر فرد بیشتر از ۹ ساعت در شب بخوابد هم با همان تاثیرات در حافظه مواجه خواهد شد.

محققان از ۴۰۰۰۰۰ نفر خواستند، ۶ جفت کارت یکسان را که به پشت گذاشته بودند، بعد از به خاطرسپردن جای آن‌ها در کنار هم قرار دهند.

آن‌هایی که بیشتر از ۹ ساعت و ۵ یا کمتر از ۵ ساعت خواب شبانه داشتند در مقایسه با افرادی که ۷ ساعت خواب شبانه داشتند، اشتباهات بیشتری داشتند و تعداد دفعات اشتباهاتشان یکسان بود.

درصد اشتباهات این افراد در مقایسه با گروهی که ۷ ساعت خوابیده بودند، ۵ درصد بیشتر بود. افرادی که ۱۰ ساعت خوابیده بودند، ۱۱ درصد بیشتر اشتباه می‌کردند. میزان خطای گروه‌ها با در نظر گرفتن سن و جنس و ویژگی‌های شخصیتی در بین افرادی که ۵ یا ۹ ساعت خوابیده بودند به ۲ درصد و در میان افرادی که ۱۰ ساعت خوابیده بودند به ۶ درصد کاهش پیدا می‌کرد.

این نتایج نشان می‌دهد که زیاد خوابیدن به اندازه کم خوابی می‌تواند روی مهارت‌های فکری افراد تاثیر بگذارد.

کارشناسان بر‌این باورند که افرادی که مدت طولانی می‌خوابند، کیفیت خواب خوبی ندارند که باعث می‌شود مناطق مختلف مغز این افراد به درستی با هم ارتباط برقرار نکند و آن‌ها را در معرض خطرات مرتبط با قوه شناخت قرار می‌دهد.

محققان همچنین عامل ژنتیک را نیز کنترل کردند و مشخص شد که مشکلات سلامتی تاثیری روی نتیجه ندارد.

ویکتوریا گارفیلد، نویسنده این مقاله از دانشگاه یو سی ال، گفت، این نکته که کم‌خوابی برای افراد بد است، نکته جدید نیست، اما نتایج آن غیرمعمول است.

او افزود: «مردم ممکن است تصور کنند خوابیدن بیش از حد برایشان خوب است، اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که زیاد خوابیدن حافظه را مختل می‌کند.»

آلبرت هنری، نویسنده اصلی این پژوهش که در ژورنال اپیدمولوژی چاپ شده است، می‌گوید: «هنوز شواهدی مبنی بر اینکه زیاد یا کم خوابیدن به فراموشی مرتبط است، در دست نیست و نیازمند مطالعات بیشتر است.»

The post بیش از ۹ ساعت خوابیدن، حافظه را مختل می‌کند appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *