انتظار ایران برای پیوستن چین و مغولستان به پرونده نوروز

«ایران منتظر تقاضای رسمی دو کشور چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است که اکنون ۱۲ کشور عضو آن هستند.»

ایسنا: به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، کمیسیون ملی یونسکو در بیانیه‌ای با اعلام خبر برگزاری آئین بین‌المللی «جهان نوروز» از احتمال پیوستن دو کشور چین و مغولستان به پرونده‌ی ۱۲ کشوری «نوروز» خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «آیین بین المللی “جهان نوروز” به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برج میلاد تهران، ۹ اسفند ۱۳۹۷ در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین به عنوان جشن رسمی برگزار می‌شده است. جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیمکره شمالی و پیشینه باستانی آن و تأکید این جشن بر نوع‌دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث توجه سازمان ملل متحد و دیگر کشورها به نوروز شد. از این رو در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطع‌نامه‌ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن در بیش از ۱۱ کشور جهان به رسمیت شناخت.

ایران منتظر تقاضای رسمی کشورهای چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است که اکنون ۱۲ کشور عضو آن هستند. تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی)، ایران به همراه ۱۱ کشور عراق، افغانستان، هند، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان و ترکیه، نوروز را در پرونده مشترکی در یونسکو به ثبت جهانی رسانده‌اند.

نوروز

در واقع جشن‌ها ویژگی مشترک تمامی فرهنگ‌هاست. نوروز هم جشنی ملی است که به عنوان کهن‌ترین و برترین نماد فرهنگی ایران، مورد قبول تمام اقلیت‌های ایرانی و کشورهایی است که در ثبت آن شرکت داشته‌اند. همچنین نوروز در انسجام فرهنگی و اجتماعی میان ۱۲ کشور عضو در پرونده ثبت جهانی آن بسیار مؤثر بوده است.

از این رو کمیسیون ملی یونسکو- ایران بر اساس وظیفه ذاتیِ فرهنگی و آموزشی خود بر آن شده است تا در آستانه نوروز این آئین باستانی را جشن بگیرد.

در این مراسم قرار است علاوه بر سخنرانی محمدجواد ظریف – وزیر امور خارجه -، علی اصغر مونسان – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری -، حجت‌الله ایوبی – دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران – و حضور سفرای کشورهایی که آئین باستانی نوروز را جشن می‌گیرند، موسیقی نوروز کشورهای ایران، آذربایجان و افغانستان اجرا شود و با رونمایی از تمبر «جهان نوروز»، نشان «نوروز» به «محمد میرشکرایی» – نوروزشناس – داده شود.»

The post انتظار ایران برای پیوستن چین و مغولستان به پرونده نوروز appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *