کشف شواهدی جدید از معماری در قلعه سانسیز زنجان

سرپرست پروژه کاوش قلعه «سانسیز» طارم زنجان از کشف شواهدی از معماری بصورت بقایایی از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه سنگ های بزرگ رودخانه ای با ملاط گچ و آهک در کاوش این قلعه خبر داد.

ایرنا: حمزه کریمی با اعلام این خبر گفت: قلعه سانسیز، در استان زنجان شهرستان طارم و در شمال روستای سانسیز و حاشیه جنوبی رودخانه قزل اوزن واقع شده است.
وی افزود: این محوطه شامل بقایای قلعه ای بزرگ بر فراز یک بلندی طبیعی مرتفع در حاشیه رودخانه قزل اوزن و چندین تپه کم ارتفاع تر در بخش جنوبی آن است.
وی اظهار داشت: مطابق با بررسی های انجام شده، قلعه سانسیز یکی از بزرگترین آثار برجای مانده متعلق به سده های اولیه و میانی اسلامی بوده و تپه های جنوبی گورستانهایی از عصر آهن است.
این باستان شناس گفت :متاسفانه طی چند دهه اخیر بخش زیادی از تپه های جنوبی و قسمتهایی از قلعه سانسیز در جریان کاوشهای غیر مجاز تخریب و از بین رفته است.
وی تصریح کرد: آنچه از قلعه سانسیز بر جای مانده بقایای معماری سنگی و آجری است که در یک بخش بزرگ در راس تپه و حاشیه دامنه های آن به چشم می خورد.
کریمی با بیان اینکه حفره های شکل گرفته در جریان حفریات غیر قانونی تقریبا در بیشتر قسمتهای قلعه دیده می شود افزود: تپه های جنوبی نیز به دلیل حفریات غیر مجاز شکل اصلی خود را از دست داده و چاله های حفاری بیشتر قسمتهای آنها را در برگرفته اند.
سر پرست هیأت باستان شناسی گفت :با توجه به ساختار قلعه ها و استحکامات تدافعی قلعه سانسیز ،در بررسی های اولیه معلوم شد این قلعه دارای ۴ برج در چهار گوشه خود بوده است.
وی افزود: پروژه کاوش قلعه با ایجاد یک ترانشه به ابعاد ۸×۱۳ متر در بخش جنوب شرقی قلعه به منظور نمایان ساختن آثار و شواهد معماری در این بخش آغاز شد.
وی گفت: در جریان کاوش روزهای اخیر قلعه سانسیز شواهدی از معماری بصورت بقایای از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه سنگ های بزرگ رودخانه ای با ملاط گچ و آهک نمایان شد که یک برج مدور سنگی در گوشه جنوب شرقی آن قرار گرفته است .
به گفته کریمی، کف این فضا با استفاده از گچ، اندود شده و نیمه غربی آن داری کف آجر فرش است و روی دیوارها نیز اندود گچی دیده می شود.
او افزود: در قسمت شمال غرب ترانشه در یک فضای مجزا شواهدی از تعدادی خمره های شکسته وجود دارد که در لابه لای آنها شواهدی از هسته میوه ها و دانه های خوراکی مخصوصا گردو دیده می شود.
کریمی تصریح کرد: با توجه به ادامه کاوش ارائه هر نظر قطعی در خصوص تاریخ گذاری قلعه به پایان کاوش و تکمیل مطالعات موکول می شود ولی بر اساس شواهد سفالی و مطالعات اولیه می توان استقرار موجود در قلعه سانسیز را مربوط به قرون اولیه تا میانی اسلام در نظر گرفت.

The post کشف شواهدی جدید از معماری در قلعه سانسیز زنجان appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *