مانع دوروزه شدن تعطیلات هفتگی

در حالی که معاون گردشگری کشور تاکید می‌کند طرحی برای ساماندهی تعطیلات مناسب است که مقطعی نباشد و در طول سال توزیع شود، هنوز هیچ اتفاق راهبردی در این زمینه صورت نگرفته است.

دنیای اقتصاد: ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری یادآور می‌شود که سال‌هاست این سازمان در سطوح مختلف تلاش کرده پیشنهاد ساماندهی تعطیلات را در دولت مطرح و دولت و مجلس را متوجه اهمیت این موضوع کند. در همین حال، علاوه بر آنکه سازمان میراث‌فرهنگی چنین مطالبه‌ای دارد؛ پارلمان بخش خصوصی نیز مدت‌هاست پیگیر این موضوع است؛ اما به دلیل موانعی که وجود دارد هنوز هیچ‌کدام کاری از پیش نبرده‌اند.

کارشناسان از جمله دلایل به ثمر نرسیدن طرح‌های متعدد ساماندهی تعطیلات را که پیش از این بارها به شکل‌های مختلف به مجلس ارائه شده، «عملیاتی نبودن طرح‌های ارائه‌شده» و «در اولویت قرار نداشتن این موضوع» عنوان می‌کنند. به‌علاوه اینکه به باور برخی مسوولان، چنین مطالبه‌ای هنوز تبدیل به مطالبه عمومی دستگاه‌های مختلف نشده است. اما معاون گردشگری کشور به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «هر اقدامی که به توسعه گردشگری کمک کند از سوی سازمان گردشگری استقبال خواهد شد. اما ابزار یکسری اقدامات به‌طور صد درصدی در اختیار سازمان نیست و نهادهای دیگر هم در آن دخیل هستند و سازمان صرفا تصمیم‌گیرنده نیست.» تیموری با اشاره به اینکه دستگاه‌های دیگر نیز در به وجود آمدن تعطیلات آخر هفته نقش مهمی دارند، ادامه می‌دهد: «قانون باید در این زمینه تدوین شود و دستگاه‌هایی که متولی این موضوع هستند باهم همکاری داشته باشند.»

او تاکید می‌کند که سازمان میراث‌فرهنگی بیش از یک دهه طرح ساماندهی تعطیلات را تحت‌عنوان‌های گوناگون دنبال کرده: «دولت و مجلس بر این تصور هستند که منافع ساماندهی تعطیلات تنها به گردشگری خواهد رسید؛ در صورتی که اصلا به این صورت نیست.» معاون گردشگری با اعتراف به اینکه طرح تعطیلات زمستانی طرحی است که نتیجه مقطعی خواهد داشت و آنچه در طول سال تعطیلات را ثابت و در طول سال ایجاد می‌کند تعطیلات آخر هفته است، تاکید دارد که این طرح نسبت به سایر طرح‌های ساماندهی تعطیلات کامل‌تر است: «تعطیلات آخر هفته اگر عملیاتی شود سازمان آمادگی برنامه‌ریزی به منظور توسعه گردشگری را خواهد داشت؛ اما به شرط آنکه محدودیت‌های قانونی برداشته شود. چون این طرح نیاز به بستر حقوقی و قانونی دارد تا به یک مطالبه مردمی بدل شود.» اما تلاش‌های اتاق بازرگانی ایران و اتاق‌های بازرگانی استان‌ها نیز در زمینه دوروزه کردن تعطیلات آخر هفته همچنان بی‌نتیجه مانده است. علی‌اصغر ظریف‌کار، عضو کمیسیون گردشگری اتاق شیراز به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «رسانه‌ها و اتاق ایران بارها و بارها به این موضوع پرداختند و صدایمان به دولت و مجلس هم رسید؛ اما تا همین مرحله متوقف شده و هنوز برنامه جدیدی در جریان نیست.»

باتوجه به آنکه دولت و مجلس این موضوع را در اولویت کارهای خود نمی‌دانند، ظریف‌کار معتقد است استانداران می‌توانند باتوجه به میزان امکانی که قانون در اختیارشان گذاشته است در این زمینه ‌پیش‌قدم باشند؛ کمااینکه برخی از استانداران شیراز، کهکیلویه و بویراحمد، بوشهر و… پنج‌شنبه‌ها را تعطیل کردند؛ اما پس از تغییر استاندار این تعطیلات نیز متوقف شد: «استاندارها به ویژه استان‌های گردشگرپذیر باتوجه به امکانی که دارند اگر آخر هفته‌ها را تعطیل کنند به رونق گردشگری استان خود و استان‌های اطراف کمک خواهند کرد.» اما در نهایت به باور عضو کمیسیون گردشگری اتاق شیراز، دولت و مجلس باید موانع قانونی را در این زمینه بردارند و چون چنین قانونی قانون کشوری است لازم است تا اقدام به‌صورت کشوری صورت گیرد و تاثیر اصلی خود را بگذارد. بسیاری از فعالان اقتصادی انتظار دارند مجلس و دولت نگاهی فراتر از منافع این طرح برای گردشگری به این حوزه داشته باشند و نفع دیگر بخش‌ها را نیز در این تصمیم‌گیری درنظر بگیرند.

The post مانع دوروزه شدن تعطیلات هفتگی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *