فراخوان چهاردهمین جشنواره «دوربین.نت» منتشر شد

فراخوان چهاردهمین دوره جشنواره عکس خبری، مطبوعاتی «دوربین‌.نت» در چهار بخش عکس، فیلم، مالتی‌مدیا و تورها و ایونت‌ها منتشر شد.

ایسنا: آژانس عکس خبری دوربین‌نت، چهاردهمین دوره جشنواره عکس خبری، مطبوعاتی دوربین‌.نت را برگزار می‌کند.

برگزاری جشن عکاسان ایرانی، نمایش و انتخاب عکس‌های برتر سال ایران، برگزاری کارگاه‌، نشست و تورهای تخصصی عکاسی و انتخاب فیلم و مالتی‌مدیاهای برتر با موضوع عکس از اصلی‌ترین اهداف این جشنواره عنوان شده است.

بخش مسابقه عکس خبری، مطبوعاتی سال ۹۷ در موضوعات سیاسی (رهبری، احزاب و تشکل‌ها، امنیتی و دفاعی، دولت، قوه قضائیه و مجلس)، فرهنگ و هنر (سینما، تئاتر، رادیو و تلویزیون، موسیقی و هنرهای تجسمی، کتاب و ادبیات) و ورزش (تمامی اتفاقات ورزشی، بازی‌ها، تمرین‌ها و حاشیه‌های ورزشی. همچنین با توجه به برگزاری بخش جنبی جام جهانی در سیزدهمین جشنواره، عکس‌هایی با موضوع جام جهانی پذیرفته نمی‌شود)، اجتماعی (آموزش و رسانه، علمی، بهداشت و درمان، حوادث، زنان و جوانان، شهری و رفاهی، قضائی و انتظامی، مسائل شهری، تجمعات و راه‌پیمایی‌ها)، اقتصادی (ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، بازرگانی و تعاون، بورس، بیمه و بانک، راه و ساختمان، صنعت و معدن و اشتغال، نفت وانرژی، کشاورزی و …)، آئین و مذهب (مراسم‌های آئینی و مذهبی، تاسوعا و عاشورا، عزاداری‌ها و شادی‌های مذهبی، تشییع شهدا و …) برگزار می‌شود.

در بخش مستند اجتماعی نیز عکس‌ها به صورت مجموعه ۹ تا ۱۲ عکس پذیرفته خواهد شد. همچنین در این بخش توضیح کلی درباره مجموعه و هر عکس الزامی است. مجموعه می‌تواند از چند سال قبل شروع شده باشد ولی آخرین فریم باید مربوط به سال ۹۷ باشد.

همچنین در بخش جنبی حادثه سیل با توجه به اینکه سیزدهمین جشنواره عکس خبری، مطبوعاتی دوربین.نت به سال ۹۷ اختصاص دارد، حوادث سیل فروردین ماه ۹۸ به صورت استثنا و به صورت جنبی در جشنواره چهاردهم برگزار می‌شود. این بخش می‌تواند تمام اتفاقات مربوط به سیل و پس از سیل را در برگیرد.

بخش جنبی تورهای عکاسی در طول برگزاری جشنواره تورها و ایونت های متفاوت عکاسی با ثبت نام از نفرات برگزار می‌شود که در اختتامیه نشان طلایی جشنواره دوربین.نت به برگزیده اهدا می‌شود.

در بخش ویژه عکس سال بهترین عکس مورد نظر داوران در تمام بخش‌ها (حتی تک عکس انتخابی از مجموعه عکس) به عنوان عکس سال جشنواره دوربین.نت برگزیده خواهد شد.

شرکت‌کنندگان باید برای نام‌گذاری عکس‌ها از کلمات اختصاری هر بخش استفاده کنند. بر این اساس بخش سیاسی از حرف P، بخش فرهنگی و هنری از حرف C، بخش ورزشی از حرف S، بخش اجتماعی از حرف O، بخش اقتصادی از حرف E، بخش آئین و مذهب Z، بخش مستند اجتماعی و بخش جنبی حادثه سیل K نام‌گذاری شود.

همچنین بخش فیلم با هدف کشف، شناسایی و حمایت از نسل فیلم‌سازان تجربی در جامعه عکاسی به ویژه نسل جوان، فراهم‌کردن فرصتی برای نمایش و داوری فیلم‌های کوتاه فیلم‌سازان خلاق و آوانگارد، معرفی فیلم‌سازان جدید به جامعه سینمایی کشور و همراهی با آنها برای فعالیت بیش‌تر و حضور فیلم‌هایی با موضوع عکس و عکاسی و عکاسانی که به فیلمسازی کوتاه علاقه دارند برگزار می‌شود.

* بخش فیلم

فیلم‌ها می‌توانند در دو ژانر داستانی و مستند باشند. اولویت با فیلم‌هایی است که کارگردان آنها عکاس باشد یا یکی از عوامل فنی، جزو جامعه عکاسان شناخته شده باشد.

فیلم‌سازان باید دو نسخه از فیلم خود را در قالب DVD یا فلش در فرمت MP4 به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. لازم است نام کامل اثر، نام نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده به همراه عکس‌هایی از صحنه و پشت صحنه نیز ضمیمه نسخه‌های ارسالی باشد.

همچنین فیلم ارسالی می‌بایست در بازه زمانی فروردین ۹۶ تا تیرماه ۹۸ تولید شده باشد. زمان فیلم‌ها باید بین یک تا ۳۰ دقیقه باشد. (فیلم‌های تخصصی عکاسی بیشتر از این زمان می‌توانند در بخش خارج از مسابقه برای اکران حضور داشته باشند)

هر فیلم‌ساز می‌تواند با دو فیلم در جشنواره شرکت کند. برای فیلم‌های برگزیده و راه‌یافته به بخش مسابقه، نشست خبری و جلسه نقد و بررسی برگزار می‌شود.

فیلم‌های منتخب در طول برگزاری جشنواره، به نمایش درمی‌آیند.

*بخش مسابقه مالتی مدیا

شرایط شرکت در این بخش به شرح زیر اعلام شده است:

موضوع مالتی مدیا می‌بایست مستند و خبری باشد. محتوای تولید شده می‌بایست تلفیقی از عکس، تصویر، صدا و موسیقی باشد. همچنین رعایت اصول داستان سرایی از نکات مهم مورد توجه داوران خواهد بود.

داشتن permission از سوژه یا سوژه‌های مالتی مدیا لازم است. مالتی مدیا ارسالی می‌بایست در بازه زمانی فروردین ۹۶ تا تیرماه ۹۸ تولید شده باشد. رعایت قوانین کپی رایت و ذکر منابع مورد استفاده در انتهای کار لازم است.

مالتی مدیای ارسالی می‌بایست تحت قوانین جاری جمهوری اسلامی باشد. زمان مالتی مدیا ارسالی می‌بایست حداکثر ۱۵ دقیقه باشد.

مقررات جشنواره:

تاریخ ثبت عکس‌ها باید از اول فروردین ۹۷ تا پایان اسفند ۹۷ باشد. به جز بخش جنبی حادثه سیل.
عکس‌هایی که در رسانه‌ها منتشر نشده‌اند می‌توانند به این جشنواره ارسال شوند.

در هر بخش عکاسان مجاز به ارسال ۳ فریم عکس هستند. ارسال بیش از ۳ فریم عکس حذف همه عکس‌ها را به دنبال دارد.

عکاسان در همه بخش‌های جشنواره می‌توانند شرکت کنند.

هرگونه تغییر خارج از استاندارد در عکس‌ها پذیرفته نیست.

اصلاح رنگ، کنتراست، تیرگی و روشنی، کراپ در عکس‌ها در حدی که اصالت عکس را تغییر ندهد قابل قبول است.

داوری و انتخاب بر اساس زیبایی‌شناسی، ارزش خبری و زیرنویس کامل و صحیح عکس انجام می‌شود.
– عکس‌های تکنیک مالتی اکسپوز به شرط عکاسی با دوربین و عدم استفاده از نرم افزار مورد قبول است.

تمام عکس‌هایی که عکاس به وسیله نرم افزار آن را ساخته باشد مانند فتو مونتاژ و پانوراما پذیرفته نمی‌شود.

عکس‌های فاقد توضیح کامل از بخش مسابقه حذف خواهد شد. توضیح عکس‌ها به صورت فایل ورد همراه عکس‌ها ایمیل شود.

تمام توضیحات عکس‌ها می‌تواند در یک فایل ورد ضمیمه ایمیل شود.

برگزار کننده نسبت به استفاده از عکس‌ها در اقلام تبلیغاتی، کتاب و وب سایت جشنواره مجاز است.
پخش فیلم و مالتی مدیاهای رسیده به تناوب در روزهای برگزاری جشنواره طبق جدول زمان‌بندی شده اکران خواهد شد.

حضور عکاس و فیلمساز در جشنواره به معنای قبول تمام قوانین جشنواره است و تصمیم گیری در خصوص اتفاقات پیش بینی نشده برعهده دبیرخانه است.

داوران جشنواره:

بخش عکس: ساتیار امامی، وحید سالمی، مرتضی فرج آبادی

بخش فیلم: محسن زمانی، میترا مهتریان، امیررضا نوری‌پرتو

بخش مالتی مدیا: فاطمه جمال پور، ابوالفضل نسایی

بخش تورها و ایونت‌ها: رضا جلالی، احسان رافتی، امیر نریمانی، محمد نوروزی

جوایز:

عکس سال جشنواره در سال ۹۷: نشان طلایی جشنواره دوربین.نت + لوح تقدیر

نفرات اول در هر بخش: نشان طلایی جشنواره دوربین‌نت + لوح تقدیر

نفرات دوم و سوم: لوح تقدیر

جایزه فقط در روز اختتامیه به برنده و یا نماینده قانونی برنده اهدا می‌شود.

گاه‌شمار جشنواره:

۳۱ خردادماه ۹۸: آخرین مهلت ارسال آثار بخش عکس

۳۱ تیرماه ۹۸: آخرین مهلت ارسال آثار بخش فیلم و مالتی مدیا

مرداد ماه ۹۸: داوری بخش عکس‌، مالتی مدیا، فیلم

شهریورماه ۹۸: برگزاری جشنواره

انتهای پیام

The post فراخوان چهاردهمین جشنواره «دوربین.نت» منتشر شد appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *