شناسایی آتشکده ای متعلق به عصر ساسانی

با شناسایی آتشکده ای متعلق به عصر ساسانی موسوم به ‘ حسن زوردار ‘ در گیلانغرب استان کرمانشاه ، تلاشها برای تعیین عرصه و حریم محوطه‌ در جهت حفظ آن در حال انجام است.

ایرنا: سرپرست هیأت باستان شناسی دراین زمینه گفت: برنامه‌ گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه‌ حسن زوردار روستای خالوخالو گیلان غرب (کرمانشاه) با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آغاز و هم‌اکنون درحال انجام است.
«پیمان منصوری» افزود: محوطه‌ حسن زوردار در حاشیه‌ شمالی شهر گیلان‌غرب واقع شده و مطالعات اولیه نشان می‌دهد این محوطه متعلق به دوره‌های عصر آهن ، اشکانی، ساسانی و اسلامی بوده و مهم‌ترین استقرار آن از دوره‌ ساسانی است.
به گفته منصوری، مجموع این محوطه شامل تپه، گورستان و معماری بوده و بخشی از آن بر سطح برجستگی‌های طبیعی شکل گرفته است.
وی معماری این محوطه را شامل یک بنا موسوم به چهارطاقی (آتشکده) اعلام کرد که در بخش میانی محوطه بر سطح یک پشته‌ طبیعی قرار دارد و مساحت این محوطه دست‌کم20 هکتار است.
سرپرست هیأت باستان شناسی، هدف از انجام کاوش باستان‌شناسی این محوطه را تعیین عرصه و حریم و جلوگیری از آسیب بیشتر آن دانست و تصریح کرد :تاکنون 8 گمانه در این محوطه ایجاد شده و پیش‌بینی می‌شود تا 30 گمانه نیز برسد.
وی اهمیت این محوطه را بیشتر به خاطر وجود آتشکده‌ آن دانست و گفت: در منطقه‌ گیلان‌غرب دست‌کم 7 آتشکده شناسایی شده که وجود این تعداد آتشکده در یک شعاع 15 کیلومتری کم‌نظیر و حائز اهمیت است.
این باستان شناس افزود: جدا از وجود آتشکده‌های فراوان، محوطه‌های ساسانی بی‌شماری نیز در منطقه وجود دارد که خود نشان از اهمیت دشت گیلان‌غرب در دوره‌ ساسانی است.
وی از چشمگیرترین مشخصه‌ های این محوطه را وجود قطعات پراکنده شیشه در سطح آن اعلام کرد که به‌نظر می‌رسد (احتمالاً دوره‌ اسلامی) در این محوطه کارگاه‌های ساخت اشیاء شیشه‌ای وجود داشته است.
وی با بیان این نکته که سطح بیشتر محوطه زیر کشت است و این محوطه به علت فعالیت‌های کشاورزی، ساخت‌وساز و حضور حفاران غیرمجاز آسیب جدی دیده تصریح کرد: در سالیان اخیر بخش‌هایی از این محوطه به علت آبیاری و زهکشی جهاد کشاورزی تخریب شده است.
یکی از آثار تاریخی و باستانی گیلانغرب که قدمت و نوع بنای آن ذهن هر کنجکاو به عرصه های تاریخی و هویت باستانی را به خود می خواند آتشکده حسن زوردار در فاصله یک کیلومتری ضلع شمال غربی و سمت راست جاده گیلانغرب در استان کرمانشاه به روستای خالوخالو و روستای گرازان بر روی تپه ای مشرف بر زمینهای اطراف واقع شده به شمار می رود.
محوطه باستانی حسن زوردار دارای بنای با چهار پایه طاق است که یکی از پایه های شرقی بنا به مرور تخریب شده و چهار درگاه جهت ورود به بخش مرکزی که همان فضای مرکزی است تعبیه شده است.
ملات بکار رفته در ساختار بنا گچ وشفت آهک است، مصالح بکار رفته در این بنا قلوه سنگ و لاشه سنگ است، ارتفاع پایه های بنا تقریبا دقیق از پی بنا تا سطح پایه های باقی مانده طاقهای آتشکده (در حال حاضر )۷۰/۴سانتیمتر می توان تخمین زد.

The post شناسایی آتشکده ای متعلق به عصر ساسانی appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *