سوغات ارومیه را از کجا بخریم؟

ارومیه رفتیم سوغات چی بخریم؟ ما در اینجا درباره سوغات ارومیه نوشته‌ایم؛ شهری که نقل آن در ایران زبانزد است. اما نقل تنها سوغات این شهر نیست.

نقل

نقل

درست است که گفتیم نقل، تنها سوغات ارومیه نیست، ولی اول باید این سوغات معروف را معرفی کنیم تا بعد به سراغ سوغاتی‌های دیگر برویم. در قدیم نقل را دستی درست می‌کردند. این کار زحمت زیادی داشت و تا همین ۲۵ سال قبل هم این زحمت ادامه داشت تا اینکه نقل از حالت دستی خارج و به صورت ماشینی تولید شد.

نقل‌های ارومیه تنوع زیادی دارند. نقل بیدمشک، وانیلی، دارچینی، زعفرانی و گل محمدی. اما معروف‌ترین نقل همان بیدمشک است، دلیلش هم برمی‌گردد به اینکه در ارومیه، گیاه بیدمشک زیاد است. نقل بیدمشک، نقل مغزداری‌ست.

خلال بادام را در بیدمشک خشک که ترک‌ها به آن پیش‌پیشا می‌گویند، می‌گذارند و بعد آب و شکر را مثل روکش رویش می‌ریزند. در آخر هم عرق بیدمشک به آن اضافه می‌کنند. به این نقل، نقل ابریشمی هم می‌گویند؛ به خاطر ظاهر ابریشمی‌اش. اگر در ارومیه بودیم و جز نقل بیدمشک خواستیم نقل دیگری بخریم، نقل گل محمدی و نقل زعفرانی هم خوش عطروطعم‌اند.

از کجای شهر بخریم؟ سوغات ارومیه و نقل را می‌توان از بازار ارومیه در خیابان امام خرید. نقل و حلوای یاس و لوکس در این خیابان معروفند. در جاده شهید کلانتری هم چند نقل‌فروشی پیدا می‌کنیم. نقل و حلوای فافا در خیابان مدرس و جنب فروشگاه رفاه هم از نقل‌فروشی‌های خوب شهرند.

حلوا

حلوای هویج

ارومیه سوغات معروف دیگری هم به اسم حلوای هویج دارد. این حلوا سر سفره شب یلدای نه تنها ارومیه‌ای‌ها که بیشتر مردم  آذربایجان غربی‌ پیدا می‌شود.

جز این، ارومیه‌ای‌ها حلوای گردویی هم دارند که برای درست کردنش شیره انگور، گلوگز و شکر  را در دیگی مسی می‌ریزند. بعد که جوش آمد زیرش را کم می‌کنند و به آن چوبک هم اضافه می‌کنند. بعد مواد را دو تا سه ساعت باهم مخلوط می‌کنند و مغز گردو در آن می‌ریزند. حلوای معروف ارومیه را هم می‌توان از همان جاده کلانتری، بازار ارومیه یا قنادی‌های سطح شهر خرید.

عرقیجات

بیدمشک

ارومیه آب‌وهوای مساعدی دارد، برای همین هم گیاه‌های کوهی زیادی در این شهر رشد می‌کند که خاصیت درمانی هم دارند. یکسری از آنها اعصاب را آرام می‌کنند و تعدادی از آنها به کار بیماران قلبی، تنظیم فشارخون و تصفیه خون می‌آیند.

بیشتری‌ها در سفر به این شهر بیدمشک و بادرنجبویه می‌خرند؛ چون احتمالا از بقیه معروف‌ترند. با بیدمشک شربت درست می‌کنند و این شربت برای درمان سرگیجه، کم‌خونی و تقویت قلب خوب است. بادرنجبویه هم بیشتر ضدافسردگی‌ست.

شیرینی

سجوق

در قنادی‌های سطح شهر، شیرینی‌های مخصوص ارومیه را هم می‌توان پیدا کرد. یکی از این شیرینی‌ها باستخ یا لوزانک است که برای درست کردنش آب، شیره انگور، گلاب و شکر به کار می‌آید و رویش هم گردو می‌ریزند.

شیرینی معروف دیگر تنور شیرینی سی است، یعنی شیرینی‌ای که در تنور پخته می‌شود. مواد این شیرینی خیلی ساده است. خمیرش از آرد و ماست و شکر درست می‌شود و بعد از اینکه رویش زرده تخم‌مرغ زدند، آن را در تنور می‌گذارند.

انتخاب دیگر سوجوق است. سوجوق همان باسلوق است که با شیره انگور و نشاسته و گلاب، گرد درستش می‌کنند و رویش پودر نارگیل می‌ریزند. بهترین این شیرینی‌ها را می‌توان از شیرینی‌فروشی تک‌درخت در خیابان سلطانی، بازار ارومیه و شیرینی‌فروشی عسل در خیابان شیخ‌تپه، نبش کوی ۱۳ خرید.

برای خرید سوغات در ارومیه، جز خوردنی، می‌توانیم سراغ خرید صنایع‌دستی برویم. پارچه‌های رودوزی‌ شده، ظرف‌وظروف ظریف‌کاری که خیلی شبیه منبت‌کاری‌ست و پارچه‌های چا‌پ‌دار از این صنایع‌دستی‌ست.

عکس: خبرگزاری ایرنا و ایسنا

نوشته سوغات ارومیه را از کجا بخریم؟ اولین بار در وبلاگ اسنپ تریپ. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *