راهنمای نوروزی سفر به قشم

یکی دو روز برای سفر به قشم کافی‌ نیست و سفر به این جزیره نیاز به زمان بیشتری مثل تعطیلات نوروز دارد. با قطار برویم یا هواپیما؟ چی بخوریم؟ از کجا خرید کنیم؟ کجا را بگردیم. با ما همراه باشید تا به جواب این سوال‌ها برسیم.

چطور برویم؟

قطار بندرعباس

بهترین راه سفر به قشم و آسان‌ترین راه خرید بلیط هواپیماست. قیمت بلیط هواپیمای تهران به قشم از ۱۳۴ هزار تومان شروع می‌شود و در بالاترین حالت به ۳۲۰ هزار تومان می‌رسد و نزدیک عید این قیمت بالاتر هم می‌رود.

راه دیگر رفتن به قشم، قطار است. توی قطار می‌نشینیم و حدود ۱۹ ساعت بعد در بندرعباس پیاده می‌شویم و تکان‌هایش برایمان خاطره می‌شود. بلیط قطار تهران- بندرعباس ۱۴۳ هزار تومان است، البته نزدیک عید باید سفر با قطار را به دلیل نایاب شدن بلیط به فراموشی سپرد.

برخی، به خصوص آنهایی که می‌خواهند با ماشین شخصی سفر کنند، سفر به قشم را به دو قسمت تقسیم می‌کنند. اول به شیراز یا اصفهان می‌روند، یکی دو روزی را در این شهر هستند و بعد به سمت بندرعباس راه می‌افتند، اینطوری طولانی بودن راه هم کمتر اذیت‌شان می‌کند. فاصله تهران تا بندرعباس با ماشین حدود ۱۵ ساعت است.

به بندرعباس که برسیم از اسکله شهید حقانی می‌توانیم سوار لنج شویم، ۵۰ دقیقه‌ای روی دریا باشیم و موج‌ها بالا و پایین ببرندمان و بعد در قشم پیاده شویم. اتوبوس‌های دریایی بندرعباس از ساعت ۶ و نیم صبح تا ۱۱ و نیم شب، هر نیم ساعت یکبار به سمت قشم حرکت می‌کنند.

کجا را ببینیم؟

جاهای دیدنی قشم، با فاصله از هم قرار گرفته‌اند، ولی دیدن‌شان چندان طول نمی‌کشد. توصیه بعضی‌ها این است: یکی دو روز در قشم بمانید و یکی دو روز هم از شهر خارج شوید و به اطراف بروید. برای دیدن قشم بهتر است دربست بگیرید. هزینه دربست گرفتن در جزیره از ساعت ۷ تا ۱۱ صبح، ۱۵۰ هزار تومان درمی‌آید. هزینه‌ای که چندان ارزان نیست، ولی می‌توان با پرداخت آن، همه جاذبه‌های جزیره را در عرض ۴ ۵ ساعت دید.

خود قشم دیدنی‌ست و می‌توان کنار ساحل نشست و آتش روشن کرد، یا به سمت مراکز خرید قشم راه افتاد. قلیان‌های قشم معروف است و دوچرخه‌سواری کنار ساحل لذت دیگری دارد. انتخاب دیگر سوار قایق شدن و رفتن به ساحل نقره‌ای یا ساحل خرچنگ‌هاست.

دره ستارگان

دره ستارگان: دره ستارگان که محلی‌ها به آن دره ستاره فتاده یا افتاده هم می‌گویند، دره‌ایست با کوه‌های تو در تو که وقتی باد بوزد، وهم‌آلودتر هم می‌شود.

تنگه چاهکوه: در دل کوهی سنگی، دره چاهکوه قرار گرفته که دیواره‌هایش روزنه روزنه است و در کف زمین چاه‌هایی برای جمع کردن آب کنده‌اند. هرکس به قشم سفر می‌کند، معمولا یک عکس را دیگر با این تنگه دارد.

تنگه چاهکوه

سد گوران: گروان یا گبران، ۸۰ کیلومتر با قشم فاصله دارد. گوران که از کلمه گبران گرفته شده و زرتشتیان زمانی در آن زندگی می‌کردند، جایی‌ست که بیشتر قایق‌ها، لنج‌های ماهیگیری، لنج‌های باری و مسافربری در آن ساخته می‌شود و هر طرف را که نگاه کنید عده‌ای مشغول سرهم کردن چوب ساج و تنه درختان محلی و پیچ و مهره کردن آنها هستند.

روستای گوران

لافت: سفر به لافت، سفری جداگانه به حساب می‌آید و به تنهایی می‌تواند ما را به وجد بیاورد. لافت، بافت خاص خود را دارد و جذابیتش علاوه بر غروب‌هایش که آدم را خیره می‌کند، بادگیرهای بلند و کوچه پس کوچه‌های باریکش است و لنج‌ها و قایق‌ها و قرار گرفتن خانه‌ها در بین درختان سبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند. در کوچه پس کوچه‌های لافت که راه بروید، محلی‌ها بهتان پیشنهاد درست کردن غذای محلی هم می‌دهند.

لافت

جنگل حرا: نزدیک لافت به جنگل حرا می‌رسیم. جنگل حرا، جنگل عجیب و غریبی‌ست که عمر زیادی دارد و می‌شود بین‌اش قایق‌سواری کرد. این جنگل‌ها با فروکش کردن آب دریا، نمایان می‌شوند، ۶ ۷ ساعتی روی آبند و دوباره به زیر دریا می‌روند.

دره تندیس‌ها: در نزدیکی روستای طبل، این جاذبه هویدا می‌شود. به خاطر تندیس‌های بزرگ اینجا به آن دره تندیس‌ها می‌گویند. این دره مثل دره ستارگان است، اما وسعتش از دره ستارگان بیشتر است و بزرگی تندیس‌هایش آدم را خیره می‌کند.

دره تندیس ها

اگر در دره تندیس‌ها بایستید شاید تصورش را هم نکنید در این دشت خشک که ترک‌های گلی آن را پوشانده زمانی دریا وجود داشته و ماهی‌های زیادی در آن زندگی می‌کرده‌اند، اما وجود صدف‌هایی که کف دره را پوشانده تصویر آن دریای پر آب را برایمان زنده می‌کند.

اطراف قشم کجا را ببینیم؟

جزایر اطراف قشم به اندازه خودش دیدنی‌اند و خیلی‌ها یکی دو شب را در قشم می‌مانند و بعد به سمت یکی از جزیره‌های نزدیک مثل جزیره ناز، جزیره هرمز یا هنگام راه می‌افتند. از خود بندرعباس به مقصد این جزیره‌ها اتوبوس دریایی هست.

جزیره هرمز

 جزیره هرمز: جزیره هرمز، جزیره قرمزرنگ ایران است و ترکیب آبی دریا و رنگ قرمز خاک، طبیعت اعجاب‌آوری را به وجود آورده. تنگه هرمز، دره مجسمه‌ها و دره نمک، ساحل گلک، ساحل لاک‌پشت‌ها، ساحل فرش و قلعه پرتغالی‌ها از جاهای دیدنی هرمزند.

جزیره هنگام: هنگام، بکرتر از هرمز است. وقتی به هنگام برسیم، بازارچه ساحلی از اولین جاهایی‌ست که می‌توانیم برویم و بعد می‌توانیم از مرکز جزیره دور شویم و به یکی از سواحل اطراف مثل کله خماسی یا ساحل قلانه برویم.

جزیره هنگام

جزایر ناز: در ۳۲ کیلومتری قشم به جزایر ناز می‌رسیم. ۲ جزیره به مساحت ۳ هکتار، مجموعه جزایر ناز در قشم را تشکیل می‌دهند. موقع مد، این جزیره‌ها از ساحل فاصله می‌گیرند و موقع جزر به ساحل وصل می‌شوند، یعنی که با پای پیاده می‌شود فاصله ساحل تا جزیره‌ها را رفت و برگشت و در مسیر، خرچنگ‌ها، ستاره‌های دریایی، طوطیاها و همینطور ماهی‌ها و عروس‌دریایی‌هایی را دید که تا همین چند دقیقه پیش زیر آب بودند و حالا هویدا شده‌اند.

چی بخریم؟

بازار ستاره قشم

خرید، یکی از انگیزه‌های سفر به قشم است. سیتی سنتر در خیابان ولیعصر، بهترین مرکز خرید قشم به حساب می‌آید. نزدیک سیتی‌سنتر می‌توان کباب شاورمای بز خورد که در جزیره خیلی معروف است. روبه روی این مرکز خرید هم اگر بخواهید زنان محلی روی دست و پایتان با حنا، طرح‌های قشنگی می‌کشند.

از سیتی سنتر، سیسمونی، کیف و کفش، اسباب‌بازی و موبایل می‌توان خرید.

بازار ستاره در همین خیابان ولیعصر قرار گرفته و برای خرید ارزان‌تر می‌توان به بازار درگهان رفت. بیشتری‌ها از قشم، سس و شکلات و انواع ادویه به خصوص ادویه ماهی سوغات می‌برند.

چی بخوریم؟

رستوران های قشم

قشم، معدن غذاهای دریایی و تند و تیز است و گاهی به خودتان می‌آیید و می‌بینید که همه وعده‌ها را ماهی و میگو خورده‌اید و از آن اشباع شده‌اید. برای غذا خوردن در قشم، خیابان دانش، بهترین گزینه است. دو طرف این خیابان پر از سمبوسه‌فروشی و فلافلی‌ست.

رستوران سی رول در این خیابان بهترین غذاها را به نظر آنهایی که به قشم سفر کرده‌اند، دارد. ماهی مرکب (کلموک) این رستوران خیلی معروف است و انتخاب دیگر سوپ خرچنگ و می‌تواند باشد. در خیابان دانش، یک شعبه کی اف سی هم برای کسانی که نمی‌خواهند غذای دریایی بخورند، وجود دارد.

در سراسر قشم، کباب بز یا کهره معروف است. یکی از جاهایی که می‌توان کباب شتر و بز خوبی خورد، رستوران جی جیان در بلوار ولی‌عصر است. فقط اینکه این رستوران، شب‌ها باز است.

سمبوسه قشم

در نزدیکی سیتی‌سنتر و برج آپادانا به رستوران بادیل می‌رسیم. میگو و ماهی این رستوران هم به خوشمزگی معروف است.

اگر به غذاهای دریایی خیلی علاقه داشته باشیم می‌توانیم به روستای دفاری برویم. دو رستوران شب‌های دفاری و رستوران بادگیر در این منطقه معروفند.

کافه کجا برویم؟

در قشم، کافه‌های ساحلی خیلی رونق دارند و می‌توان روی نیمکت‌های یکی‌شان نشست و در حالی که دریا جلویمان است، صبحانه خورد.

نان تموشی، یکی از نان‌های سنتی قشم است که برای صبحانه خوب است و با ترکیب‌های مختلفی مثل ترکیب املت، نخود، مهیاوه، عسل و… فروخته می‌شود. تموشی‌فروشی‌های قشم در میدان گلهای قشم یا بلوار ولی‌عصر قرار گرفته‌اند.

نوشته راهنمای نوروزی سفر به قشم اولین بار در وبلاگ اسنپ تریپ. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *