اوپرت؛ مرز حیرت‌انگیز سمنان و مازندران

در ایران جاهایی هست که حتی روحمان هم از وجودشان خبر ندارد، جاهایی که هنوز بکرند و پای گردشگران زیادی به آنها باز نشده. یکی از این جاها هم اوپرت است، مرز میان مازندران و سمنان.

دره اوپرت کجاست؟

اوپرت

اوپرت در جنوبی‌ترین نقطه مازندران و شمالی‌ترین نقطه سمنان واقع شده. اینجا روستایی‌ست به همین اسم که جزو مازندران به حساب می‌آید، اما دامداران مناطق شمالی سمنان هم اینجا را به عنوان ییلاق خود انتخاب می‌کنند و دام‌هایش را در دشت‌های برای چل ول می‌کنند.

اوپرت، در حقیقت مرز بین مازندران و سمنان به حساب می‌آید، برای همین هم هست که هم در این منطقه جنگل می‌بینیم و هم دشت، هم بیابان و هم کویر.

راه اصلی رسیدن به این منطقه، شهمیرزاد است. از شهمیرزاد که خارج شدیم باید به سمت فولاد محله و ساری حرکت کنیم و از میانه راه به سمت منطقه حفاظت‌شده پرور، مسیرمان را ادامه ‌دهیم. تابلوی  خروجی پرور را در سمت چپمان خواهیم دید. وارد خروجی می‌شویم و روستاهای کولیم، کاور و ملاده را که پشت سر گذاشتیم تا به سرخده برسیم. در سمت راستمان یک خروجی هست که ما را به اوپرت می‌رساند.

انتخاب دیگری هم برای رفتن به اوپرت هست. می‌توان از شهمیرزاد یا از جاده فیروزکوه به سمت روستای چاشم رفت و بعد از چاشم به سمت اوپرت حرکت کرد.

اگر از تهران بخواهیم به سمت ییلاق اوپرت برویم، مسیر جاده فیروزکوه و خطیرکوه را انتخاب کنیم؛ مسیری که هم کوتاه‌تر است و هم قشنگ‌تر. مسیر جاده فیروزکوه به اوپرت یکی از زیباترین‌ مسیرهای ایران محسوب می‌شود. گردنه کدوک، راه‌آهن شمال، پل ورسک و غار اسپهبد خورشید در مسیرمان قرار دارند.

دره اوپرت

ییلاق اوپرت خط الراس دیواره اوپرت و ادامه خط الراس شمال شرقی قله “خیرو نرو” است که دیواره شمالی آن مرز بین جنگل‌ های هیرکانی در شمال و دشت کوهستانی در جنوب است. در قسمت شمالی آن منطقه دودانگه مازندران و روستاهای سنگده و میانا در بین جنگل‌های هیرکانی دیده می‌شود.

چرا باید اوپرت را ببینیم؟

اوپرت، جایی‌ست مثل استخرگاه، با دشت‌‍های وسیع و خانه‌های روستایی که شیروانی‌ رنگی‌شان از دور معلوم‌اند. از آنجایی که این ییلاق جزو منطقه حفاظت‌شده پرور است، تنوع جانوری و گیاهی زیادی هم دارد. جز گوسفندها و گاوها که در دامنه دشت‌ها می‌چرند، اسب‌های وحشی هم کامل‌کننده تصویری‌ست که پیش رویمان می‌بینیم.

جنگل راش

در این منطقه جاذبه‌های دیگر هم برای دیدن هست.  در نزدیکی روستای فینسک، آبشار فینسک را پیدا می‌کنیم. فینسک در مسیر شهمیرزاد به فولاد محله قرار گرفته و با یک راه فرعی به طول ۱۵ کیلومتر، از جاده اصلی منشعب می‌شود.‌ راه فرعی برای ورود به منطقه هم وجود دارد که دسترسی‌اش در کیلومتر ۵۵ جاده شهمیرزاد به ساری و از سه راهی پرور به مسافت حدود ۱۲ کیلومتر است.

آبشار اوبن

منطقه سنگده به جنگل راش معروف است. آبشار اوبن در دل این جنگل‌ها و پایین دست جاده قرار دارد. برای رسیدن به آبشارها ابتدا باید به سنگده برسیم، در جاده فیروزکوه در پل سفید، به سمت شرق از جاده خارج شویم و تا سنگده راه را ادامه بدهیم.

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین وقت رفتن به این منطقه است، اگرچه در پاییز هم تماشای درخت‌های رنگارنگ زیبایی‌های خاص خودش را دارد. تابستان اگر خوش‌شانس باشیم می‌توانیم سیاه چادر عشایر را هم ببینیم و از آنها سرشیر و خامه تازه بخریم.

جاذبه‌های نزدیک

دریاچه چورت

دریاچه چورت: دریاچه چورت یا میانشه در بخش چهاردانگه مازندران قرار گرفته و منطقه‌ایست بسیار دیدنی در دل جنگل. برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری کیاسر را در پیش بگیریم. بعد از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می‌شویم. ۱۵ کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت می‌رسیم. مسیر جاده خاکی به طول ۱۰ کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می‌شود.

باداب سورت: در همین بخش چهاردانگه و روستای اروست  به باداب سورت می‌رسیم. باداب سورت، چشمه‌ای پلکانی‌ست‌ که به ثبت ملی هم رسیده.

این چشمه‌ها هرکدام بو و مزه و رنگ خاصی دارند، اگرچه از سال ۱۳۹۱ روند کم آب شدن چشمه‌ها شروع شده و دیگر مثل سابق پرآب نیستند.

باداب سورت

یکی از جذابیت‌های اطراف این چشمه‌ها، بچه‌هایی هستند که با گل مجسمه‌ درست می‌کنند. مجسمه‌ها دست‌ساز این بچه‌ها قیمت ندارند و با هر مبلغی می‌توان آنها را خرید.  برای رسیدن به روستای اروست از تهران می‌توانیم به ترتیب زیر از جاده‌های سمنان یا مازندران برویم. جاده‌های استان سمنان راه‌مان را کوتاه‌تر می‌کنند، اما جاده‌های مازندران به مراتب زیباترند.

مسیر ۱: تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت

مسیر ۲: تهران، ساری، کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست، باداب سورت

از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه‌های شگفت‌انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است.

کجا اقامت کنیم؟

بیشتری‌ها وقتی به اوپرت می‌روند چادر می‌زنند، هرچند روی خانه‌های ییلاقی این روستا و روستاها و شهرهای اطراف هم می‌توان حساب کرد.

عکس‌ها: خبرگزاری ایرنا

نوشته اوپرت؛ مرز حیرت‌انگیز سمنان و مازندران اولین بار در وبلاگ اسنپ تریپ. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *