آتشِ «نوتردام» دامن کریسمس را هم گرفت

در پی آتش‌سوزی ماه آوریل کلیسای قرون وسطایی «‌نوتردام»،‌ مردم برای نخستین‌بار در ۲۰۰ سال گذشته قادر نخواهند بود روز کریسمس در این کلیسا تجمع کنند.

ایسنا: سخنگوی اسقف اعظم پاریس در مصاحبه‌ای با رویترز بیان می‌کند: «هیچ تجمع نیمه‌شبی در کلیسای نوتردام صورت نخواهد گرفت. آخرین‌بار چنین اتفاق مشابهی در جریان انقلاب فرانسه رخ داد. از سال ۱۸۰۳ تاکنون هرساله شاهد تجمع مردم در روز کریسمس در نوتردام بوده‌ایم.»‌

پانزدهم آوریل، آتش بخش‌هایی از سقف و مناره کلیسای تاریخی ‌نوتردام را نابود کرد، با این حال آثار هنری و تاریخی ارزشمندی که در این کلیسا نگهداری می‌شدند در کنار برج‌های اصلی و دیوارهای بیرونی آن سالم باقی ماندند.

کشیش ارشد این کلیسا می‌گوید: «این موضوع ناراحت‌کننده است چرا که دوست‌ داشتیم کریسمس را در ‌نوتردام جشن بگیریم، اما در همین حال امیدهایی برای بازسازی این بنا وجود دارد؛ برای مثال این جرثقیل بزرگ کمک‌ خواهد کرد تا این داربست‌های عذاب‌آور را جدا کنیم.»

داربستی که این کشیش به آن اشاره دارد در حقیقت همان داربست فلزی است که پیش از حادثه آتش‌سوزی برای مرمت بخشی از بنای این کلیسا نصب شده بود، اما در جریان آتش‌سوزی ذوب شد.

این کشیش می‌افزاید: «کریسمس همان جشن گرفتن امید است. بگذارید چند سال دیگر صبر کنیم.»

او همچنین از کسانی که قبلا کریسمس را در ‌نوتردام می‌گذراندند دعوت کرد امسال در کلیسای «Saint-Germain l’Auxerrois» که یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای پاریس محسوب می‌شود تجمع کنند.

«ویکتور هوگو» نویسنده مشهور فرانسوی در کتاب «گوژپشت نوتردام»‌ خود به کلیسای «نوتردام»‌ که به قرن دوازدهم بازمی‌گردد اشاره کرده است. ناپلئون نیز در سال ۱۸۰۴ در همین مکان تاج‌گذاری کرد.

The post آتشِ «نوتردام» دامن کریسمس را هم گرفت appeared first on توریسم آنلاین.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *